licówki kompozytowe a porcelanowe

Licówki kompozytowe a porcelanowe – poznaj 2 popularne rodzaje wypełnień

Anna Wiktor
Zastanawiasz się jakie licówki wybrać? Czym różnią się licówki kompozytowe a porcelanowe? Odpowiadamy!

Licówki kompozytowe a porcelanowe – które będą dla ciebie odpowiedniejsze? Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań i wybierz to, które bardziej ci odpowiada!

Licówki kompozytowe a porcelanowe – zalety

Oba typy licówek są chętnie wybierane przez pacjentów. Bardzo często zalecają je też sami lekarze stomatolodzy. Jakie są główne zalety każdego rodzaju wypełnień i czym różnią się licówki kompozytowe a porcelanowe?

Licówki kompozytowe są jednymi z najtańszych na rynku

Tę ich zaletę doceniają zwłaszcza pacjenci z ograniczonym budżetem albo dużą liczbą estetycznych wad do zakrycia. Co więcej, licówki kompozytowe przygotowywane są bardzo szybko – ich założenie odbywa się z reguły na jednej wizycie (przygotowywane są bezpośrednio w ustach pacjenta!). Licówki kompozytowe, z uwagi na fakt, że nie są tak twarde, jak porcelanowe, polecane są także pacjentom, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą wybrać porcelany.

Co wyróżnia licówki porcelanowe? 

Z pewnością fakt, że są twarde, trwałe i bardzo wytrzymałe. Ich zastosowanie daje także bardzo naturalny efekt – licówki porcelanowe są w zasadzie nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Wady licówek porcelanowych i kompozytowych

Żadne z rozwiązań nie jest jednak idealne i wolne od wad. Licówki kompozytowe nie dają tak dobrego, naturalnego efektu jak inne rodzaje wypełnień. Są też mniej wytrzymałe – kompozyt nie jest materiałem tak trwałym i niezniszczalnym jak np. cyrkon. Z uwagi na to, najczęściej licówki kompozytowe polecane są jako wypełnienie tymczasowe, z którego będziesz korzystał w czasie leczenia.

Główną wadą licówek porcelanowych jest z kolei ich cena. Wypełnienia tego typu są jednymi z najdroższych na rynku!

Na co powinieneś postawić, kiedy przed tobą wybór – licówki kompozytowe a porcelanowe? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wiele zależy od stanu twojego zdrowia, możliwości finansowych oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Być może odpowiednią opcją dla ciebie będzie połączenie obu rodzajów wypełnień – zależnie od miejsca, w którym mają być wstawione!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
miniimplant ortodontyczny

Miniimplant ortodontyczny – metoda, która wspomaga walkę o piękny uśmiech

Następny artykuł
licówki akrylowe

Licówki akrylowe – czym są i kiedy warto się na nie zdecydować?

Podobne artykuły