most porcelanowy

Most porcelanowy – czym wyróżnia się ten zębowy most protetyczny?

Anna Wiktor
Braki w uzębieniu można odbudować za pomocą różnego rodzaju rozwiązań protetycznych. Jednym z nich jest most porcelanowy. Dowiedz się, czy daje on trwałe efekty estetyczne i jak przebiega odbudowa protetyczna z wykorzystaniem tej metody.

Wskazaniem do założenia mostu protetycznego jest występowanie luk między własnymi zębami, aby można było zastosować korony i mosty. Dzięki implantom stomatologicznym z porcelany, szczególnie na podbudowie metalowej lub cyrkonowej, możesz uzyskać trwałe i estetyczne uzupełnienie braków. Ponadto most porcelanowy w 100% poprawia sprawność przeżuwania pokarmów, podczas gdy proteza tymczasowa zapewnia ok. 25% sprawności żucia. Takie rozwiązanie ma zdecydowanie większą trwałość niż chociażby most adhezyjny.

Most porcelanowy – rodzaje mostów protetycznych

W protetyce cena mostu zależy od jego rodzaju. Wyróżnia się m.in.:

  • most porcelanowy na cyrkonie – korona uzupełniająca brakujący ząb połączona jest w przęśle z dwiema koronami protetycznymi na zębach filarowych. Jest on wykonany na podbudowie ze złota lub cyrkonu. Do jego zalet należą wytrzymałość mechaniczna i estetyczny wygląd;
  • most porcelanowy na podbudowie metalowej – jest najpopularniejszym rodzajem mostu, przeznaczonym do wykorzystania przy dużych brakach zębowych. Trzonem konstrukcji jest stop metalu, przez który wyróżnia ten most porcelanowy trwałość;
  • most porcelanowy na implantach – do jego zamocowania trzeba wszczepić przynajmniej sześć implantów, aby możliwa była odbudowa kilku zębów do szóstek oraz minimum pięć, aby można było odbudować zęby do piątek. Most na implantach pozwala na odzyskanie pełniej sprawności w przeżuwaniu pokarmów.
  • most pełnoceramiczny – cechuje go estetyka. Pod względem trwałości więcej wytrzymuje most porcelanowy na metalu. Mosty pełnoceramiczne stosuje się do odbudowania pojedynczych zębów w odcinku przednim szczęki i żuchwy.

Most porcelanowy zębowy – jak wygląda założenie mostu?

Na pierwszej wizycie lekarz oceni stan zębów – próchnica musi zostać wyleczona. Następnie stomatolog musi oszlifować zęby, aby zrobić miejsce na nowe korony. Potem stomatolog robi wycisk, aby wykonać most porcelanowy. Wszystko po to, aby idealnie pasował do zgryzu pacjenta. Aby zabezpieczyć filary zębów, lekarz wykonuje most tymczasowy w formie koron z akrylu unieruchamianych cementem. Kolejne wizyty w gabinecie obejmują przymiarki. Po akceptacji kształtu i koloru nowych zębów mocowane jest stałe uzupełnienie protetyczne. Zabieg jest bezbolesny. W związku z tym ściąganie mostu porcelanowego może przeprowadzić tylko lekarz.

W przypadku mostów bardzo ważna jest kwestia higieny jamy ustnej, a szczególnie przestrzeni międzyzębowych. W tym celu możesz skorzystać ze specjalnego irygatora, który usunie resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc.

Współczesna stomatologia oferuje najnowocześniejsze rozwiązania protetyczne na zębach pacjenta. Mosty porcelanowe to jeden ze sposobów na uzyskanie pięknego uśmiechu. Prawidłowo dopasowany most może być użytkowany nawet 30 lat.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
most adhezyjny

Most adhezyjny – tymczasowe i nieinwazyjne protetyczne uzupełnienie twojego uśmiechu

Następny artykuł
proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa – jak wygląda, kiedy się ją stosuje?

Podobne artykuły