ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym – o czym świadczy, jak sobie z nim radzić? Kiedy wybrać się do dentysty?

Jakub Kaczmarek
Ból zęba po leczeniu kanałowym jest naturalnym zjawiskiem i może utrzymywać się nawet do 3 tygodni od zabiegu. Ból trwający dłużej lub pojawiający się po upływie kilku miesięcy wymaga wizyty u lekarza. Sprawdź, o czym może świadczyć!

Leczenie kanałowe, czyli zabieg endodoncji, przeprowadza się w przypadku zapalenia miazgi zęba lub pojawienia się nieodwracalnych zmian. Zabieg polega na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki, oczyszczeniu przestrzeni i wypełnieniu jej specjalnym materiałem. Najczęściej zabieg przeprowadzany jest pod mikroskopem. Miazga jest szczególnie bogato unaczyniona i unerwiona, dlatego ból zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się kilka-kilkanaście dni. Wynika on głównie z podrażnienia tkanek. Gdy dolegliwości utrzymują się zbyt długo i zaczynają wzbudzać niepokój, należy udać się do stomatologa. Powodem może być nieprawidłowo przeprowadzone leczenie lub np. zapalenie przyzębia.

Ból zęba po leczeniu kanałowym przy nacisku

Ból po kanałowym leczeniu może pojawić się podczas jedzenia. Ból zęba przy nagryzaniu lub przy naciskaniu może być skutkiem zbyt wysokiego wypełnienia komory zęba lub użycia niewłaściwych materiałów. W takim przypadku nacisk powoduje ból.

Tkliwy ząb po leczeniu kanałowym

Początkowo pacjent odczuwa silny i pulsujący ból zęba oraz nadwrażliwość, np. na zimne czy ciepłe potrawy. Dolegliwości trwają najczęściej około 3 dni, po czym stopniowo ustępują. Spowodowane są ingerencją w strukturę zęba oraz naruszeniem i podrażnieniem tkanek. Powodem są również długi czas trwania zabiegu, nadwyrężenie stawu skroniowo-żuchwowego oraz duże ciśnienie używane podczas podawania preparatów w trakcie zabiegu stomatologicznego.

Utrzymujący się ból po leczeniu kanałowym

Silny ból zęba po kanałowym leczeniu utrzymujący się ponad 3 tygodnie lub pojawiający się kilka miesięcy po leczeniu endodontycznym wymaga wizyty w gabinecie. Czasem konieczne jest powtórne leczenie kanałowe zębów, np. w przypadku powikłań po zabiegu. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG i ocena stanu miazgi zębowej oraz kanałów zęba.

Przyczyny bólu leczonego zęba to najczęściej:

  • zapalenie przyzębia;
  • stan zapalny dziąsła;
  • stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych w kości;
  • pozostałości chorej miazgi w kanale;
  • nieprawidłowa budowa anatomiczna kanałów zębowych;
  • nieprawidłowe uzupełnienie kanałów.

Ponowne leczenie endodontyczne

Ostry pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym to często oznaka, że konieczne jest powtórne leczenie endodontyczne. Odbywa się ono w znieczuleniu miejscowym i jest ostatnią szansą na ocalenie zęba. Jeśli nie jest możliwe, konieczne będzie przeprowadzenie ekstrakcji zęba. Ponowne leczenie kanałowe zwane reendo polega najczęściej na poprawieniu wypełnienia kanałów. Nie przeprowadza się go, gdy stan zapalny jest już zaawansowany lub korzeń został uszkodzony (jest złamany lub pęknięty).

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym? Sposoby na ból zęba

Jak radzić sobie z bólem po leczeniu kanałów? Czy istnieją jakieś skuteczne domowe sposoby na ból zęba po zabiegu? Jeśli po leczeniu nadal odczuwasz dyskomfort i ból, ogranicz spożywanie gorących lub zimnych potraw i napojów. Możesz również zastosować zimne okłady. Co jeszcze pomoże łagodzić ból?

  • Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne;
  • ziołowe płukanki np. z szałwii;
  • unikanie nagryzania zaleczonym zębem.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji leczenia, zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty. Musisz zaleczyć każdy ubytek, nawet ten najmniejszy – to właśnie próchnica jest przyczyną wielu problemów. Pamiętaj, że dolegliwości po zabiegu endodoncji powinny się zmniejszać każdego dnia. Jeśli ból utrzymuje się dłużej, koniecznie udaj się do lekarza, który oceni stan zęba. Stomatologia zna sposoby na szybkie wyeliminowanie problemu, a ból zęba po leczeniu kanałowym wcale nie musi być koniecznością.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ropień zęba

Ropień zęba – w jaki sposób powstaje? Rodzaje ropnia, objawy, sposoby leczenia

Następny artykuł
endodoncja

Endodoncja – co to jest? Jak przebiega leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?

Podobne artykuły