leczenie kanałowe antybiotyk w zębie

Leczenie kanałowe – antybiotyk w zębie po leczeniu endodontycznym. Po co go stosować?

Anna Wiktor
Leczenie kanałowe obejmuje czyszczenie kanałów zębowych. Może okazać się, że zapalenie miazgi przeniosło się na okoliczne tkanki. Wówczas pojawia się potrzeba zwiększenia skuteczność leczenia kanałowego. Wtedy można sięgnąć po antybiotyk.

Leczenie kanałowe, inaczej zabieg endodontyczny, ma na celu usunięcie zmienionej zapalnie miazgi poprzez opracowanie kanałów w zębie. Wówczas może okazać się, że stan zapalny objął okoliczne tkanki. Dentysta musi więc podjąć odpowiednie działania. Jakie?

Przebieg leczenia kanałowego – antybiotyk w zębie nie zawsze jest stosowany

W trakcie leczenia kanałowego antybiotyk w zębie nie jest zakładany każdorazowo. Przebieg leczenia endodontycznego może być odmienny u każdego pacjenta. W gabinecie stomatologicznym dentysta dopasowuje tryb zabiegu do poziomu zaawansowania stanu zapalnego czy też stopnia zniszczenia zęba oraz jego budowy anatomicznej. Nie bez znaczenia jest też stopień bólu, który odczuwa pacjent.

Jak wygląda leczenie kanałowe z antybiotykiem w zębie?

Po znieczuleniu miejscowym dentysta otwiera ząb, dzięki czemu może dotrzeć do zmienionej zapalnie miazgi. Usuwa zmiany zapalne i próchnicowe, opracowując kanały. Oczyszcza tkanki z bakterii i toksyn. Jeśli okaże się, że po wykonaniu takich czynności i osuszeniu kanałów stan zapalny tkanek nie minął, stomatolog zastosuje w ramach leczenia kanałowego antybiotyk w zębie. 

Zakażenie może objąć wiele innych struktur, w których leczenie kanałowe nie pomoże. Ząb po leczeniu kanałowym może być okresowo nadwrażliwy, dlatego chwilowy ból po leczeniu kanałowym nie jest niczym niestandardowym.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
reendo

Czym jest reendo? Kiedy powtórnie leczy się kanałowo zęby?

Następny artykuł
fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych – czy fluor chroni zęby i zapobiega próchnicy? Sprawdź!

Podobne artykuły