pulpotomia

Pulpotomia to leczenie endodontyczne zębów mlecznych, w których próchnica spowodowała chorobę miazgi koronowej

Anna Wiktor
Pulpotomia to zabieg stomatologiczny z dziedziny endodoncji, czyli ratujący zęby zaatakowane próchnicą, które dają objawy zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Polega na usunięciu martwej miazgi bez konieczności amputacji miazgi korzeniowej.

Żywotność miazgi decyduje o stanie zdrowia zęba. Jest odpowiedzialna za dostarczanie mu substancji odżywczych i tlenu. Dlatego postępujący w wyniku zakażenia próchnicą stan zapalny, który dotyka miazgę komorową, powoduje ubytki i typowe dla nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba bardzo bolesne objawy kliniczne. Próchnica jest zjawiskiem powszechnym, z którym stomatologia zmaga się u coraz młodszych pacjentów. Osłabione złą dietą zęby chorują. Aby je uratować i uniknąć ekstrakcji, konieczne jest usunięcie miazgi zakażonej. Zabieg ten to pulpotomia.

Wskazania do leczenia endodontycznego

Pulpotomię wykonuje się najczęściej u dzieci na zębach mlecznych trzonowych objętych próchnicą i z widocznymi na zdjęciu RTG zapaleniem miazgi wynikłej z obnażenia miazgi. Występowanie dolegliwości takich jak ból samoistny lub w wyniku zmian temperatury (np. pokarmu) są bardzo uciążliwe dla dziecka. Pulpotomia pozwala na dokładne i bezpieczne wyleczenie zęba, zabezpieczenie go przed całkowitym zniszczeniem przy jednoczesnej ochronie zawiązków zęba stałego i zachowania żywej miazgi w celu odbudowy zębiny. Przeciwwskazaniem jest posiadanie zębów stałych z rozwiniętym systemem korzeniowym.

Pierwszy etap zabiegu pulpotomii – diagnoza i znieczulenie

Zabieg pulpotomii wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zanim lekarz podejmie decyzję o takim leczeniu, wykonuje badanie radiologiczne w celu ustalenia, jak głęboko postępuję próchnica, która zaatakowała ząb i jakie szkody poczyniła. Prawidłowe rozpoznanie ma ogromne znaczenie w dalszych działaniach jatrogennych mających na celu poprawę stanu zdrowia zęba wszystkimi możliwymi zabiegami, które będą (ważne zwłaszcza w przypadku dziecka) jak najmniej inwazyjne. Po znieczuleniu na ząb zakładany jest ochronny koferdam.

Przed czym chroni koferdam?

Podczas wykonywania niektórych zabiegów stomatologicznych zwłaszcza z dziedziny endodoncji i protetyki zakłada się pacjentowi koferdam. Jest to rodzaj silikonowej powłoki zakładanej wokół zęba, na którym wykonuje się zabieg. Sprawia, że ślina i zawarte w niej bakterie, nie zanieczyszczają otwartego, pozbawionego korony zęba. Tym samym usprawnia pracę lekarza dentysty i daje większy komfort pacjentowi podczas leczenia.

Etap właściwy leczenia – pulpotomia częściowa lub całkowita. Jak przebiega procedura?

  1. Otwiera się zmieniony chorobowo ząb.
  2. Wiertłem różyczkowym usuwa się zainfekowaną próchnicowo zębinę.
  3. Następnie wiertłem diamentowym odcina się fragmenty miazgi komorowej tuż nad ujściem kanału korzeni.
  4. Tamuje się powstałe w wyniku preparacji krwawienie.
  5. Na suche miejsce nakładany jest syntetyczny preparat MTA o działaniu antybakteryjnym, pobudzającym zębinę do regeneracji i zapobiegającym resorpcji korzenia. Zawiera starannie opracowaną kompozycję tlenków m.in. wapnia.
  6. Gdy MTA zwiąże, zabezpiecza się lek światłoutwardzalną warstwą cementu.

Zakończenie leczenia i kontrola skuteczności przeprowadzonego zabiegu

Na zakończenie leczenia wykonuje się wypełnienie komory i nadbudowuje utraconą koronę uzębienia. Warstwa ta dodatkowo chroni i uszczelnia część żywą zęba. Konieczna jest okresowa kontrola po zabiegu. Sprawdza się, czy ustały dolegliwości bólowe i obrzęk przetok. Ponadto na zdjęciu RTG określa się stopień zatrzymania resorpcji korzenia i ewentualną regenerację zębiny.

Pulpotomia wykonywana u dzieci ma zastąpić znacznie bardziej inwazyjny zabieg leczenia kanałowego. Sprawiający intensywny ból, zainfekowany próchnicą i rozwijającym się stanem zapalnym ząb trzeba koniecznie ratować przed ekstrakcją. Brak któregokolwiek zęba w szczęce powoduje jej złe ustawienie i wady zgryzu. Pozostawienie chorego zęba spowoduje zakażenie kolejnych i stany zapalne w jamie ustnej. Rozwiązaniem jest zabieg pulpotomii.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zakierowanie zębów

Lakierowanie zębów, czyli fluoryzacja. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu

Następny artykuł
wypełnienie glasjonomerowe

Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego

Podobne artykuły