trepanacja zęba

Trepanacja zęba – co to jest i kiedy wykonywać?

Jakub Kaczmarek
Trepanacja zęba, zwana także jego otwarciem, może brzmieć dość przerażająco. W rzeczywistości jest to po prostu jeden z etapów leczenia endodontycznego, który umożliwia przedostanie się do głęboko położonych tkanek zęba.

Odczuwasz silny ból zęba, któremu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i większa wrażliwość na temperatury? To może oznaczać zapalenie miazgi zęba – bogato unerwioną tkankę znajdującą się w jego wnętrzu. Taki stan sprawia, że konieczna może się okazać trepanacja zęba. Oznacza to jego rozwiercenie, które stanowi pierwszy etap leczenia kanałowego.

Trepanacja zęba – co to jest?

Trepanacja zęba zwana jest także otwieraniem zęba. Polega to dokładnie na tym, co wskazuje nazwa – przewierceniu się przez szkliwo i zębinę w celu dostania się do wewnętrznej komory zęba. Jest to pierwszy etap leczenia endodontycznego. Trepanacja to procedura inwazyjna, która wymaga wcześniejszego zastosowania znieczulenia miejscowego. 

Kiedy wykonuje się trepanację zęba?

Trepanację można przeprowadzać zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych. Wskazania do wykonania takiego zabiegu obejmują:

  • stany zapalne i nieodwracalne choroby miazgi;
  • martwica lub zgorzel miazgi;
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – zgorzele i ropnie mogą wykształcać się przy martwych zębach;
  • urazy zębów, które prowadzą do uszkodzenia miazgi.

Jak wygląda zabieg trepanacji zęba?

W celu przeprowadzenia tego zabiegu, stomatolog posługuje się specjalnym wiertłem kulkowym. Zakłada się je na turbinę, czyli szybkoobrotową końcówkę. To narzędzie umożliwia szybkie i skuteczne przewiercenie się przez szkliwo i zębiny, a tym samym – na przedostanie się do komory. Jej opracowanie przebiega natomiast przy użyciu wiertła różyczkowego na końcówce wolnoobrotowej.

Zobacz też:
Specjalizacje — stomatologia. Jakie możliwości specjalizacyjne ma lekarz dentysta?

Trepanacja zęba wymaga wcześniejszego odizolowania zęba od śliny. Zawarte w niej bakterie mogłyby z łatwością przedostać się do miazgi i spowodować niebezpieczne dla zdrowia zakażenie. Ważne jest także dokładne usunięcie miazgi z kanałów otwartego zęba, aby uniknąć powstania komplikacji i przebarwień.

Następnie kanały zostają poddane dezynfekcji. Na koniec dentysta szczelnie je wypełnia specjalnymi, biozgodnymi materiałami. Rozwiercona wcześniej korona zęba zabezpieczana jest od góry plombą. W ten sposób ząb wraca do pierwotnego wyglądu i pełni swojej funkcjonalności.

Trepanacja zęba – przeciwwskazania

Do zabiegu endodoncji, a więc też trepanacji, nie mogą przystępować osoby, które cierpią na problemy z sercem. Występuje u nich większe ryzyko powstania stanu zapalnego wsierdzia. Nie zaleca się tego także pacjentom ze sztuczną zastawką serca lub wrodzonymi wadami anatomicznymi tego organu. Ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych jest także zwiększone wśród kobiet w ciąży i będących w trakcie laktacji. Jeżeli któryś z powyższych stanów dotyczy ciebie, porozmawiaj ze swoim stomatologiem o alternatywnych metodach leczenia.

Trepanacja zęba polega na rozwierceniu jego korony w celu przedostania się do komory i miazgi. Jest to niezbędne w celu usunięcia zainfekowanej miazgi, która powoduje silne dolegliwości bólowe. Dzięki postępowi medycyny, zabieg endodoncji przebiega bezboleśnie i stosunkowo szybko. Wykonany prawidłowo, nie powoduje żadnych skutków ubocznych – ból ustaje, a ząb powraca do swojego dawnego wyglądu i funkcjonowania. Przed poddaniu się leczeniu kanałowemu i trepanacji, poinformuj swojego dentystę o swoim stanie zdrowia. Nie zawsze możliwe jest zastosowanie tego rodzaju terapii.

Zobacz też:
Kiretaż stomatologiczny. Wskazania, rodzaje, przebieg

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kształty zębów

Kształty zębów – funkcje, budowa i ich korekta

Następny artykuł
zalecenia po skalingu

Zalecenia po skalingu – porady ekspertów

Podobne artykuły