ile kanałów ma ząb

Ile kanałów ma ząb? Ważna informacja przy leczeniu kanałowym

Jakub Kaczmarek
Ile kanałów ma ząb? Czy liczba kanałów ma jakieś znaczenie dla pacjenta? Jak się okazuje, ma. Z naszego artykułu dowiesz się, od czego zależy przebieg leczenia kanałowego zęba!

W skrócie:

  • Siekacze i kły mają po jednym kanale. ✔️
  • Przedtrzonowce mają po dwa kanały. ✔️
  • Trzonowce mają trzy, ale zdarza się, że mają więcej. ✔️
  • Dobrze jest wiedzieć, ile kanałów ma ząb, ponieważ leczenie kanałowe i jego cena są od tej liczby zależne. ✔️
  • Liczbę kanałów sprawdza się za pomocą zdjęcia RTG. ✔️

Ile kanałów ma ząb? Odpowiedź na to pytanie jest ważna nie tylko z punktu widzenia stomatologa, ale również pacjenta. Ilość kanałów korzeniowych ma wpływ na przebieg zabiegów wykonywanych w ramach endodoncji, czyli na pojawienie się ewentualnych powikłań, czas trwania leczenia, a ostatecznie również na jego cenę. 

Ile kanałów ma ząb?

Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, ponieważ liczba kanałów nie jest wspólna dla wszystkich zębów. Jest ona uzależniona od ich rodzaju. Jednak należy pamiętać, że informacje przedstawione poniżej nie zawsze będą się pokrywały z tym, ile kanałów ma konkretny ząb u konkretnego pacjenta.

Siekacze

Zęby sieczne, czyli jedynki i dwójki górne i dolne mają jeden kanał.

Kły

Kły, czyli trójki górne i dolne mają jeden kanał.

Przedtrzonowce

Zęby przedtrzonowe, czyli czwórki i piątki dolne mają jeden kanał, natomiast górne mają dwa kanały.

Trzonowce

Zęby trzonowe, czyli szóstki, siódemki i ósemki górne i dolne mają najczęściej trzy kanały, jednak zdarza się, że mają dwa, cztery lub nawet pięć kanałów.

Sprawdzanie ilości kanałów przy leczeniu kanałowym

Przed leczeniem kanałowym stomatolog dokładnie bada ilość kanałów, ich sposób ułożenia, długość i szerokość. Dlaczego to takie ważne? W przypadku niedokładnego opracowania kanału, pozostawienia zainfekowanej miazgi wewnątrz zęba czy przepchnięcia materiału poza kanał leczenie endodontyczne będzie nieskuteczne. 

Pamiętaj! 🦷

Stomatolog nie może pominąć żadnego kanału. 

Zastanawiasz się, jakie modyfikacje najczęściej znajdują dentyści w trakcie leczenia? Oto one:

  • więcej kanałów zęba;
  • zrośnięte korzenie zębów;
  • więcej korzeni zęba – to jednak zdarza się dość rzadko.

Jak stomatolog sprawdza liczbę kanałów?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w leczeniu endodontycznym bardzo ważne są przygotowania i sprawdzenie ilość kanałów w zębie, a także ich konfiguracji. Stomatolodzy wykonują w tym zakresie kilka działań diagnostycznych. 

Najczęściej oczywiście konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. Obecnie technologia umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu struktur zębowych. Taki obraz jest dużo dokładniejszy i zapewnia stomatologom bardziej precyzyjny odczyt. Bardzo często korzystają oni wówczas z mikroskopów endodontycznych, dzięki którym można sprawdzić, jak dokładnie wygląda rozmieszczenie kanałów leczonego zęba. Z kolei w celu pomiaru długości kanału stosowane jest urządzenie zwane endometrem.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w sytuacji, kiedy próchnica jest już bardzo zaawansowana i doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. W drodze leczenia dentysta musi rozwiercić ząb, a następnie dokładnie oczyścić kanały z zainfekowanej miazgi. Kolejnym krokiem jest odkażenie kanału i szczelne wypełnienie go specjalnym materiałem. Na końcu następuje zamknięcie otworu, a często również rekonstrukcja zęba. 

Jak więc widać, przeprowadzenie leczenia endodontycznego jest dość skomplikowane i czasochłonne. Z tego powodu najczęściej obejmuje kilka wizyt. Jest to zabieg bolesny, a więc niezbędne jest podanie znieczulenia miejscowego.

leczenie kanałowe jest jak telewizja - im więcej kanałów tym drożej

Ile kanałów ma ząb? Wpływ na przebieg leczenia

Leczenie kanałowe nieodwracalnych zapaleń miazgi jest dość kosztowne. Cena zabiegu może wynosić nawet kilkaset złotych. Wszystko jednak zależy od tego, ile kanałów ma ząb i jak wygląda konfiguracja tych kanałów. Najtańsze i najprostsze w leczeniu są zęby, które mają jeden kanał i adekwatnie, najdroższe będzie leczenie zęba, który ma kilka kanałów. Poza tym, od ich ilości będzie również zależał sam przebieg zabiegu.

Czy leczenia kanałowego można uniknąć?

W leczeniu próchnicy najczęściej stosuje się klasyczne wypełnienia. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy problem jest na tyle zaawansowany, że tradycyjne leczenie może być nieskuteczne. Wówczas ostatnią deską ratunku jest leczenie kanałowe. 

Jak więc widać, to jaki zabieg będzie konieczny, zależy od stopnia zaawansowania próchnicy. Z tego powodu jedynym sposobem, by uniknąć leczenia kanałowego, jest regularne kontrolowanie stanu uzębienia. To właśnie podczas rutynowych kontroli dentyści zauważają zwykle drobne ubytki, których pacjenci najczęściej nie są świadomi. Wówczas trzeba jedynie usunąć niewielką część tkanki i wypełnić ubytek. Oprócz regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, jako profilaktykę możemy wskazać również prawidłową higienę jamy ustnej. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile kosztuje most protetyczny

Ile kosztuje most protetyczny? W jaki rodzaj mostu warto zainwestować?

Następny artykuł
trepanacja zęba

Trepanacja zęba – co to jest i kiedy wykonywać?

Podobne artykuły