Gabinety stomatologiczne oferują wiele zabiegów mających przywrócić piękny wygląd zębów. Jedną z metod jest zakładanie tzw. licówek. To bardzo cienkie płatki, które przykleja się do przedniej powierzchni każdego zęba. O możliwości zastosowania danego rozwiązania zawsze decyduje stomatolog. Niezbędne jest wykonanie badania uzębienia i zdjęcia panoramicznego jamy ustnej. Przed założeniem licówek należy wyleczyć zęby z próchnicy i odpowiednio je przygotować (zeszlifować, wykonać wycisk). Istnieje wiele przeciwwskazań do tego zabiegu, więc zanim się na niego zdecydujesz, wybierz się na konsultację do specjalisty.
Licówki na zęby – kiedy warto założyć?
W licówkach liczy się efekt estetyczny. Przede wszystkim robi się je, by wyprostować zęby, poprawić ich kolor, zminimalizować diastemę, skorygować niewielkie wady zgryzu lub odbudować ubytki. Kiedy jeszcze warto rozważyć założenie licówek?
- aby zamaskować źle prezentujące się wypełnienia;
- w celu ukrycia uciążliwych, trwałych odbarwień;
- aby wydłużyć lub poszerzyć ząb.
Rodzaje licówek
Licówki wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Licówki akrylowe stosowane są jako licówki tymczasowe – pacjent nosi je do czasu wykonania właściwych modeli. Nakładka kompozytowa wykonana jest z kilku różnych materiałów i jest tańsza od pozostałych rodzajów. Niestety wymaga wymiany po kilku latach. Porcelanowe licówki charakteryzują się elastycznością i trwałością. Przypominają cienki płatek porcelany – są odporne na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Równie atrakcyjne są licówki ceramiczne, które służą pacjentom przez lata, nadając zębom pożądany kształt i kolor.
Licówki porcelanowe
Założenie tego rodzaju licówek przebiega w kilku etapach. Zęby pacjenta muszą zostać odpowiednio przygotowane do zabiegu – niekiedy dentyści przeprowadzają wybielanie zębów, by móc dobrać jak najjaśniejsze nakładki. Kolejnym etapem jest szlifowanie zębów (możliwe jest także założenie licówek bez szlifowania) oraz założenie przejściowych licówek, które mają chronić wrażliwe zęby. Na następnej wizycie mocuje się właściwe licówki.
Licówki ceramiczne
W celu poprawy wyglądu zębów możesz założyć licówki ceramiczne, które są dość podobne do porcelanowych. Ich cechą charakterystyczną jest trwałość.
Licówki kompozytowe
Nakładki kompozytowe są najtańsze. Ich zaletą jest odporność na pęknięcia, niestety z biegiem czasu ulegają przebarwieniom. Ich wadą jest to, iż prezentują się mniej atrakcyjnie od licówek porcelanowych, odróżniając się także od naturalnego uzębienia.
Licówki stomatologiczne – kiedy są przeciwwskazane?
Licówki nie są rozwiązaniem dla każdego – ostateczną decyzję zawsze podejmuje dentysta. Nie mocuje się ich na zęby po kanałowym leczeniu. Nie są stosowane przy rozległej próchnicy, a także chorobach dziąseł i poważniejszych wadach zgryzu. Z metody nie skorzystają osoby zgrzytające zębami, czy obgryzające paznokcie, ponieważ jest to prosta droga do trwałego uszkodzenia lub odklejenia licówki. Bardzo istotna jest też higiena jamy ustnej – licówki nie sprawdzą się u osób, które niedostatecznie dbają o stan uzębienia.
Jak zakłada się licówki?
Licówki kompozytowe można założyć już podczas jednej wizyty w gabinecie. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie zębów – w tym celu przeprowadza się skaling i piaskowanie. Kolejnym etapem jest osuszenie zęba i wytrawienie jego powierzchni kwasem. Na koniec nakładany jest specjalny klej oraz warstwy kompozytu.
Jak dbać o licówki?
Licówki naklejane są na naturalne zęby w celu poprawy ich wyglądu. To jedno z wygodniejszych rozwiązań, jakie oferuje stomatologia estetyczna. Dzięki licówkom odzyskasz piękny uśmiech i pewność siebie, jednak aby tak było, musisz odpowiednio o nie zadbać. W jaki sposób? Wykonując codzienne zabiegi pielęgnacyjne – szczotkując, nitkując, płucząc, a także kontrolując stan zębów podczas okresowych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Tydzień po zabiegu konieczna jest konsultacja, by ocenić, czy licówki dobrze się trzymają.
Licówki – koszt pięknego uśmiechu
Koszt licówki zależy od rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Kliniki stomatologiczne mogą wprowadzać nieco inne cenniki, jednak ceny będą zbliżone. Najtańsze są licówki kompozytowe – uzupełnienie jednego zęba to około 1000 zł. Za licówkę porcelanową, która jest najdroższa, trzeba zapłacić prawie dwa razy tyle (średni koszt za ząb to 1900 zł).
Licówki na jedynki – czy warto?
Licówki są zawsze idealnie dobrane do całości uzębienia, dlatego nie musisz inwestować w licówki na wszystkie zęby. Pacjenci najczęściej decydują się poprawić wygląd zębów znajdujących się w tzw. strefie estetycznej, czyli tych najbardziej widocznych (jedynki, dwójki, trójki). Bywa jednak, że wystarczy założyć licówki na jedynki, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Możesz również zdecydować się na licówki na krzywe zęby i przykleić je rzeczywiście tam, gdzie widoczny jest problem.
Zalety założenia licówek
Odbarwione szkliwo, uszkodzenie powierzchni zębów, czy skrzywienie przednich zębów – każda taka niedoskonałość może zostać w prosty sposób skorygowana. To podstawowa i najważniejsza zaleta licówek. Niezależnie od tego, który rodzaj wybierzesz, będziesz się cieszyć spektakularnym efektem. Zabieg jest nieinwazyjny, nie wymaga dużej ingerencji w strukturę zęba (jak ma to miejsce w przypadku korony czy implantu), jest prosty do wykonania. Jakie są jeszcze plusy licówek?
- nie wymagają głębokiego i długiego opracowywania zębów;
- można dopasować je kształtem i kolorem do indywidualnych potrzeb pacjenta;
- dają dobry efekt wizualny, umożliwiają naprawę zniszczonych zębów.
Jeśli zastanawiasz się nad poprawą stanu swoich zębów, koniecznie umów się na wizytę u stomatologa i zapytaj o licówki. Dzięki nim przestaniesz się wstydzić, a zaczniesz się uśmiechać i chętniej spoglądać w lustro. Zakładanie licówek nie boli, a efektami można cieszyć się przez wiele lat.
Może Cię także zainteresować:
- Licówki kompozytowe a porcelanowe – poznaj 2 popularne rodzaje wypełnień
- Licówki kompozytowe – wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie uzupełniania zębów!
- Licówki akrylowe – czym są i kiedy warto się na nie zdecydować?
- Jak usunąć licówki kompozytowe z zębów?
- Czym są licówki ceramiczne? Kiedy warto z nich korzystać?
- Licówki porcelanowe – kiedy się na nie zdecydować?
- Na ile zębów zakłada się licówki?