zapalenie jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej – objawy, zapobieganie i leczenie, zobacz, co warto wiedzieć o zapaleniu błony śluzowej!

Anna Wiktor
Zapalenie jamy ustnej może być bardzo bolesnym schorzeniem. Ma duży wpływ na spożywanie pokarmów i bardzo utrudnia życie codzienne. Można je wyleczyć, ale potrzebna jest szybka wizyta u lekarza specjalisty. Zobacz, jakie są objawy zapalenia jamy ustnej.

Zapalenie jamy ustnej jest bardzo dokuczliwym stanem utrudniającym codzienne życie. Objawy przeszkadzają w spożywaniu pokarmów stałych oraz płynnych, a pacjent odczuwa stałe swędzenie, ból i pieczenie. Na języku pojawia się nieestetyczny, biały nalot. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej można wyleczyć, ale konieczna jest interwencja lekarza. Dowiedz się, w jaki sposób leczy się to schorzenie.

Jakie są przyczyny zapalenia jamy ustnej?

Zapalenie jamy ustnej może być spowodowane przez wiele schorzeń. Najczęstszymi przyczynami są:

  • infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne, które najczęściej przejawiają się jako opryszczkowe zapalenie jamy ustnej. Występuje głównie u dzieci do 6. roku życia. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt ze śliną osoby zakażonej;
  • nieprawidłowo dopasowane protezy zębowe mogą działać traumatyzująco na śluzówkę wewnątrz ust, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Grzyby z rodziny Candida bardzo często rozwijają się pomiędzy śluzówką a protezą;
  • poantybiotykowe zapalenie jamy ustnej, do którego dochodzi u osób stale przyjmujących leki antybiotykowe lub sterydowe. Antybiotyki powodują zaburzenie równowagi w ekosystemie mikroorganizmów wewnątrz ust;
  • alergie na niektóre pokarmy i substancje chemiczne mogą powodować zapalenie. Związane jest to z reakcją alergiczną I typu lub z alergią kontaktową;
  • aftowe zapalenia jamy ustnej, które mogą mieć przewlekły charakter. Wpływ na powstawanie zapalenia mają prawdopodobnie zaburzenia odporności;
  • radioterapia i chemioterapia nowotworów. Środki stosowane do walki z nowotworami mają za zadanie zahamować podział komórek. Wpływają one nie tylko na komórki nowotworowe, ale też na zdrowe, które ulegają uszkodzeniu, co może prowadzić do powstania nadżerek i owrzodzeń;
  • niedobory żywieniowe;
  • palenie wyrobów tytoniowych;
  • choroby ogólne.

Jakie są objawy zapalenia jamy ustnej?

Jest kilka głównych objawów, które mogą pomóc w określeniu, czy dana osoba cierpi na zapalenie jamy ustnej. Pamiętaj jednak, że ostateczna diagnoza powinna pochodzić od lekarza.

Swędzenie w jamie ustnej

Ten objaw nie jest bolesny, ale raczej męczący. Co gorsza, nie ma sposobu, który przyniesie szybką ulgę. Swędzenie jest szczególnie dokuczliwe podczas jedzenia. Najczęstszą przyczyną jest tutaj infekcja wirusowa lub grzybicza. Swędzenie może oznaczać też, że niedługo w jamie ustnej pojawi się afta.

Owrzodzenie jamy ustnej

Białe lub żółte zmiany na błonie śluzowej mogą świadczyć o stanie zapalnym. Osoba dotknięta tym objawem może odczuwać podrażnienia lub ból. Zmiany utrzymują się zwykle do kilkunastu dni.

Ból przy przełykaniu

Jest to jeden z najczęstszych objawów zapalenia jamy ustnej. Ból jest bardzo ostry, powoduje trudności w codziennej aktywności, ponieważ odczuwalny jest podczas mówienia oraz jedzenia. W niektórych przypadkach może być odczuwalny także podczas picia.

Afty

Są to małe i płytkie nadżerki, które są bardzo nieprzyjemne i bolesne. Najczęściej mają kształt owalny lub okrągły. Afty są koloru czerwonego, a w środkowej ich części znajduje się przebarwienie o żółtym lub białym kolorze. Pojawiają się w wyniku otarć podczas szczotkowania zębów, nadgryzienia policzka lub języka. Osoby będące na początku terapii aparatem ortodontycznym mogą być narażone na tworzenie się aft. Ich obecność może też świadczyć o niedoborach witamin z grupy B.

Biały nalot wewnątrz jamy ustnej

Jest to bardzo często spotykany objaw przy zapaleniu jamy ustnej. Może być spowodowany przez bardzo dużo czynników. Najczęściej wskazuje na rozwijającą się grzybicę przypomina wtedy kożuch, który pokrywa język. Kolejną przyczyną może być bakteryjne zapalenie jamy ustnej, ale towarzyszyć mu powinny ropne nacieki. Jeżeli biała barwa znika po jakimś czasie, a język zmienia kolor na różowy, to jest to objaw płonicy. Nalot może być też spowodowany niedostateczną higieną jamy ustnej.

Leczenie zapalenia jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej to dosyć szerokie pojęcie medyczne, dlatego pierwszym krokiem powinna być diagnoza, którą musi wystawić lekarz. Każda terapia powinna być indywidualnie dobrana do pacjenta. Jeżeli zauważysz u siebie objawy zapalenia jamy ustnej, to jak najszybciej udaj się do lekarza – możesz dzięki temu oszczędzić sobie długiego leczenia. Najczęściej lekarze wprowadzają leczenie przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze. Pacjent otrzymuje również zalecenia co do diety, bo niedobory pokarmowe mogą mieć duży wpływ na działanie całego organizmu.

Leczenie objawowe

Zdarzają się przypadki, w których ciężko jest zidentyfikować przyczynę choroby. Stosowane jest wtedy leczenie objawowe, które ma prowadzić do zmniejszenia wpływu objawów na codzienne życie pacjenta. Leczenie jest skupione głównie na obniżenie bólu i dyskomfortu. Podstawą w leczeniu zapalenia jamy ustnej jest też odpowiednia higiena, dzięki której można zniwelować objawy i ograniczyć rozprzestrzenianie choroby. Lekarze zalecają stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych i szczotkowanie zębów miękką szczoteczką.

Jeżeli zauważysz zmiany miejscowe na języku, podniebieniu, dziąsłach lub po wewnętrznej stronie policzków, to powinieneś udać się do lekarza, który wyda diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Stan zapalny jamy ustnej może mieć bardzo negatywne konsekwencje, dlatego nie należy go bagatelizować.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hemisekcja

Hemisekcja zęba – na czym polega ten zabieg stomatologiczny? Kiedy należy go przeprowadzać?

Następny artykuł
autotransplantacja zęba

Autotransplantacja zęba w chirurgii stomatologicznej. Na czym polega taka implantologia?

Podobne artykuły