Ból migdałka

Ból migdałka – zapalenie migdałków, angina czy groźny nowotwór?

Anna Wiktor
Ból migdałka to objaw towarzyszący różnym chorobom. Najczęściej jego przyczyną jest angina lub zapalenie migdałków. Czasem jednak przewlekły ból migdałków i gardła to sygnał znacznie poważniejszej choroby nowotworowej. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę i kiedy nie zwlekać z wizytą u lekarza!

Warto wiedzieć!

  • Ból migdałka występuje najczęściej jako objaw zapalenia migdałów lub anginy.
  • Obydwie choroby mogą mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe.
  • Długotrwały ból migdałka i gardła (utrzymujący się ponad 3 miesiące) to jeden z objawów raka migdałka.

Objawy zapalenia migdałków – ostre a przewlekłe zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków to jedna z najczęstszych przyczyn bólu migdałka. Choroba dotyka zwykle dzieci i młodzież poniżej 15. roku życia i roznosi się drogą kropelkową. Źródłem zakażenia jest przede wszystkim częste przebywanie w dużych skupiskach ludzkich.

Zapalenie migdałków wywołują zarówno bakterie, jak i wirusy, a jego przebieg może mieć charakter ostry albo przewlekły. Szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia jest bardzo ważne – nieleczone przewlekłe zapalenie migdałków wiąże się z wieloma powikłaniami. Należą do nich m.in. kamienie migdałkowe, czyli niewielkie grudki tworzące się w strukturze migdałów. 

Jak rozpoznać stan zapalny? Jako jeden z pierwszych objawów pojawia się silny ból gardła, który znacząco utrudnia przełykane śliny i napojów oraz połykanie pokarmów. Pozostałe typowe objawy, które pojawiają się w większości przypadków zapalenia migdałków (i to niezależenie od tego, czy chorobę wywołały wirusy, czy bakterie) to:

  • poczucie ogólnego osłabienia;
  • gorączka;
  • dreszcze;
  • bóle głowy;
  • kaszel i katar;
  • powiększone węzły chłonne.

Jak w takim razie rozpoznać, czy infekcja ma charakter bakteryjny, czy wirusowy? Przewlekłe lub ostre zapalenie migdałków podniebiennych wywołane przez wirusy pojawia się znacznie częściej. W badaniu widać, że gardło pacjenta jest przekrwione i obrzęknięte.

Typowe objawy zapalenia bakteryjnego to z kolei obrzęk oraz charakterystyczny biały nalot na powierzchni migdałów. Zapalenie bakteryjne wywołują zwykle paciorkowce.

Jak określić czy wirusowe lub bakteryjne zapalenie migdałków ma charakter przewlekły, czy ostry? Zapalenie przewlekłe to takie, które trwa dłużej niż 2 tygodnie. Objawy zapalenia ostrego ustępują do 14 dni. Jeśli jednak infekcje często nawracają albo objawy zakażenia utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, konieczna jest dalsza diagnostyka (w tym w zakresie laryngologicznym).

Po przebytej chorobie, zwłaszcza w przypadku dzieci, warto postarać się też dodatkowo wzmocnić układ odpornościowy. Pomaga w tym zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz, w przypadku schorzeń w obrębie gardła, dbałość o odpowiednią higienę jamy ustnej!

Leczenie zapalenia migdałków

Jak leczyć zapalenie migdałków i związany z nim ból migdałka? Wszystko zależy od tego, które drobnoustroje wywołały chorobę. Zapalenie migdałków wywołane przez wirusy leczy się objawowo. W tym celu można stosować leki zmniejszające ból i ogólny dyskomfort. Są to najczęściej spraye lub pastylki do ssania. W przypadku pojawienia się gorączki można sięgnąć po leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, których substancją czynną jest ibuprofen lub paracetamol.

W przypadku stanów zapalnych migdałków o podłożu bakteryjnym konieczna będzie antybiotykoterapia. Leki dobierane są na podstawie wyglądu gardła albo bardziej celowo  po przeanalizowaniu przez lekarza wyników posiewu mikrobiologicznego z gardła.

Czy ból migdałka może ustępować samoistnie? Bez podjęcia odpowiedniego leczenia to niemożliwe. W każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza!

Ból migdałka jako objaw anginy

Ból migdałka może być jednym z pierwszych objawów anginy. Tak jak zapalenie migdałków, również tę chorobę mogą wywołać wirusy i bakterie. Do jej objawów należą także: ból gardła, ból ucha i głowy, bóle kostno-stawowe, uczucie osłabienia i rozbicia, chrypka oraz dreszcze. Może też pojawić się gorączka.

Anginie wywołanej przez bakterie towarzyszy zazwyczaj ból migdałka promieniujący do ucha (a jeszcze częściej obydwu uszu jednocześnie), powiększenie węzłów chłonnych, ból gardła przy przełykaniu oraz gorączka. Charakterystyczny jest też biały nalot na migdałach i tylnej ścianie gardła. Zakażenie wirusowe charakteryzuje się przekrwionymi, powiększonymi migdałami, częściej też jako objaw towarzyszący pojawia się kaszel i katar.

Anginę o podłożu bakteryjnym zawsze leczy się antybiotykami, a objawy choroby ustępują do 10 dni. W przypadku choroby wirusowej wystarczające jest leczenie objawowe (np. płukanie gardła, spraye uśmierzające ból).

Jak rozpoznać rak migdałka?

Długotrwały ból migdałka, zwłaszcza utrzymujący się po jednej stronie, może być objawem groźnego nowotworu. Rak migdałka początkowo nie daje jednoznacznych symptomów, co mocno utrudnia rozpoznanie choroby. Ból gardła oraz migdałów może pojawiać się nie tylko w przypadku nowotworu, ale także w przebiegu anginy, zapalenia gardła czy zapalenia ucha środkowego. Ważna jest więc obserwacja organizmu oraz zwrócenie uwagi na to, jak długo utrzymują się niepokojące objawy. Najczęściej w przypadku raka migdałka z czasem pojawiają się także:

  • ból migdałka przy przełykaniu;
  • jednostronne powiększenie migdałka;
  • guz na powierzchni migdałków;
  • owrzodzenie migdałków, które z czasem zaczyna krwawić;
  • długotrwałe uczucie drapania w gardle;
  • powiększone węzły chłonne;
  • spadek masy ciała.

Na czym polega leczenie nowotworu? Najskuteczniejszą metodą jest operacyjne usunięcie migdałków. Często usuwane są także węzły chłonne na szyi, łuki podniebienne oraz nasada języka. O tym, jaki stopień wycięcia migdałków i przylegających tkanek będzie właściwy w danej sytuacji, każdorazowo decyduje lekarz.

Domowe sposoby na leczenie bólu migdałków. Jak zwalczyć ból gardła i migdałów?

Bakteryjne, inaczej ropne zapalenie migdałków, angina oraz wirusowe zapalenie wywołują zwykle m.in. ból migdałka. Poza stosowaniem się do wskazań lekarza w takiej sytuacji możesz pomóc sobie domowymi sposobami! Przyspieszą one leczenie i zmniejszą odczuwalny ból. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim zadbaj o jakość powietrza. Postaraj się często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz, a jeśli powietrze w twoim domu jest suche – nawilżaj je dodatkowo. Suche powietrze podrażnia błony śluzowe gardła, a jeśli objawy obejmują obrzęk gardła i migdałów – dodatkowo zwiększa dyskomfort. Niezależnie od przyczyny zapalenia migdałków, pomocne będą także płukanki ziołowe, np. z szałwii, tymianku lub rumianku.

Ból migdałka bywa jednym z objawów infekcji takiej jak np. angina lub zapalenie migdałków. Leczenie zależy od przyczyny choroby – będzie przebiegało objawowo lub włączona zostanie antybiotykoterapia. Jeśli jednak zapalenie migdałków ma tendencję do nawrotów, warto baczniej mu się przyjrzeć. Pamiętaj, że może to być oznaką rozwijającej się znacznie groźniejszej choroby! W takim przypadku podjęcie szybkiego działania to często czynnik decydujący o skuteczności całego leczenia!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Następny artykuł
szkorbut objawy

Szkorbut – objawy i leczenie „choroby marynarzy”

Podobne artykuły
Czerniak w jamie ustnej

Czerniak w jamie ustnej – rzadki nowotwór złośliwy

Czerniak kojarzony jest przede wszystkim jako nowotwór skóry, dlatego też jego umiejscowienie w jamie ustnej wielu osobom wydaje się czymś niemożliwym. Niestety, ten złośliwy nowotwór może również zaatakować błony śluzowe w gardle czy podniebieniu. Dowiedz się jakie objawy daje czerniak w jamie ustnej – wczesne wykrycie zmian to większe szanse na pomyślne zakończenie późniejszego leczenia!
Czytaj więcej