wypełnienie kompozytowe

Wypełnianie kompozytowe – czym się charakteryzuje ten najpopularniejszy rodzaj wypełnień dentystycznych?

Jakub Kaczmarek
Możliwość precyzyjnego dopasowania koloru takiego wypełnienia do barwy pozostałych zębów pacjenta, to jeden z wielu powodów, dlaczego często wybierane jest właśnie wypełnianie kompozytowe. Poznaj ciekawe szczegóły.

Piękny i zdrowy uśmiech, to marzenie wielu ludzi. Jednak, by tak było, należy odwiedzać regularnie gabinety stomatologiczne. Z często występującym problemem próchnicy, a także z wieloma innymi, poradzi sobie skutecznie wypełnianie kompozytowe. Kiedyś używano często do wypełnień amalgamat. Mimo dużej trwałości nie posiada on wielu zalet. Bardzo ciemna i nieestetyczna barwa oraz konieczność usunięcia całej plomby, aby ją poprawić, czy dołożyć produkt, do powiększającej się dziury lub ubytku, to sytuację, które nie mają miejsca przy użyciu wypełniania kompozytowego. Ten nowoczesny sposób poza estetyką, daje możliwość dokładania produktu bez jego wcześniejszego usuwania w danym miejscu, co znacznie ułatwia pracę stomatologom, skracając jednoczenie czas trwania wizyty w gabinecie. O czym jeszcze warto wiedzieć? Przeczytaj artykuł i poznaj niezbędne informacje przed udaniem się do dentysty.

Czym jest wypełnianie kompozytowe?

Wypełnienie kompozytowe, to produkt używany do uzupełniania ubytków w zębach. Wykonany jest z tworzywa sztucznego, które w efekcie końcowym wygląda bardzo naturalnie, dzięki możliwości idealnego dopasowania kolorystycznego, do całego uzębienia. To jeden ważniejszych powodów, dlaczego pacjenci się na nie decydują. Dużym plusem jest to, że przy użyciu kompozytu można leczyć zarówno żeby znajdujące się z przodu, jak również te z tyłu. Produkt ten jest światłoutwardzalny (lampa polimeryzacyjna), dzięki czemu w szybki sposób stomatolog może wykonać zabieg. Fakt, że przed utwardzeniem konsystencja tego produktu przypomina plastelinę, sprawia, że lekarz ma dużą łatwość w idealnym dopasowaniu preparatu do ubytku w zębie. Używane są również w gabinetach stomatologicznych niekiedy kompozyty chemoutwardzalne, ale ma to miejsce zdecydowanie rzadziej.

Wypełnianie kompozytowe – zalety

Wypełnianie kompozytowe to świetny produkt, na który warto się zdecydować podczas konieczności leczenia ubytku w zębie.

Zalety, to:

  • bardzo dużą trwałość – jest to jedno z najtrwalszych wypełnień;
  • wysoka estetyka – idealne dopasowanie kształtu oraz koloru do wypełnianego zęba, gdzie niemal nie da się odróżnić plomby od naturalnego zęba;
  • dobra szczelność – doskonałe przyleganie do tkanek zęba, dzięki czemu bakterie nie mają możliwości, aby się rozwijać;
  • bezpieczeństwo – kompozyty są bezpieczne ze względu na swój dobry skład oraz dlatego, że mają dużą odporność na pękanie;
  • mała inwazyjność – lekarz stomatolog podczas dopasowywania materiału nie musi zbyt wiele usuwać zdrowych tkanek zęba.

Wady plomb kompozytowych

Jak każdy produkt, tak i w tym przypadku można doszukać się pewnych wad. Jest ich niewiele, ale warto o nic wiedzieć przed podjęciem się leczenia w gabinecie stomatologicznym. Największa wada plomby wykonanej z kompozytu jest jej skłonność do powstawania przebarwień. Najczęściej powodem tego jest palenie papierosów oraz picie kawy i herbaty. Drugi dość duży minus, to fakt, że wypełniane kompozytowe nie sprawdza się najlepiej na dużych powierzchniach, gdzie może pękać, mimo to warto rozważyć ten skuteczny i estetyczny sposób uzupełniania ubytków zębowych. Konieczność wymieniania takiej plomby co około 5 lat dla niektórych może być problemem, mimo że koszt takiej usługi w gabinecie stomatologicznym nie jest wygórowany.

Przebieg leczenia, kiedy używane jest wypełnianie kompozytowe

Wypełnianie kompozytowe to zabieg, który musi być wykonany przez lekarza stomatologa z największą precyzją. Często podczas takiego uzupełniania ubytku wykorzystuje się specjalny mikroskop, aby jeszcze dokładniej i lepiej oczyścić, a następnie wypełnić ubytek. Kompozyt powinien być wykonywany w dobrym gabinecie dentystycznym, gdzie specjaliści mają wiele kolorów i rodzajów danego produktu. Często dane odcinki zębów w jamie ustnej mają specjalnie dedykowane plomby. Poniżej opisane są dokładne etapy takiego zabiegu, z którymi warto się zapoznać.

Znieczulenie

Ten bardzo ważny etap każdego zabiegu wykonywanego u stomatologa nie powinien, a wręcz nie może być omijany w dobrym gabinecie lekarskim. W obecnych czasach wystarczy często już jeden zastrzyk ze znieczuleniem, aby niemal bezboleśnie przetrwać wiele zabiegów stomatologicznych bardziej lub mniej skomplikowanych. Już po kilku minutach od podania pacjentowi leku znieczulającego lekarz może przystąpić do działania. Znieczulenie zwykle trzyma około dwóch godzin i zazwyczaj jest w cenie danego zabiegu.

Oczyszczenie zęba

Aby plomba była dobrze wykonana, a pod nią nie powstawały żadne bakterie, to najpierw stomatolog musi dokładnie dany ząb i ubytek oczyścić. Lekarz dzięki specjalnym wiertłom usuwa tkanki dotknięte próchnicą. Powinien zrobić to bardzo precyzyjnie, aby zminimalizować możliwość nawrotu choroby w tym samym miejscu.

Założenie podkładu

Podkład stosuje się wówczas, gdy ubytek w zębie jest na tyle duży, że sięga aż do miazgi zęba. Taka izolacja i ochrona tej wrażliwej części zęba ma ważne zadanie. Dzięki podkładowi plomba nie powinna w nieprzyjemny sposób uciskać oraz sprawiać dyskomfortu. W przypadku małych ubytków zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania tego etapu, jednak to lekarz musi ocenić sytuację indywidualnie.

Założenie wypełnienia

Na tym etapie stomatolog ma kilka rzeczy do wykonania w odpowiedniej kolejności. Kluczową jest tu precyzja i brak pośpiechu ze strony specjalisty.

Wypełnianie kompozytowe wygląda następująco:

  1. Nakładanie na ząb specjalnego żelu po to, aby powierzchnia zęba mogła za chwilę połączyć się trwałe z kompozytem.
  2. Wypłukanie żelu, a następnie osuszenie ubytku.
  3. Posmarowanie miejsca, gdzie będzie założona plomba bondem, czyli specjalnym płynem, który należy naświetlić lampą polimeryzacyjną, aby utwardzić.
  4. Nałożenie kilku warstw kompozytu, gdzie trzeba utwardzać każdą z nich.

Indywidualne dopasowanie plomby do zgryzu pacjenta

Na tym ostatnim etapie lekarz musi tak sprawdzać i w razie potrzeby dokładać materiał kompozytowy, aby pacjent czuł się komfortowo. Plomba nie powinna być przez niego wyczuwalna, a szczególnie nie może być wyższa niż pozostałe zęby. Bardzo ważna jest tu rozmowa z pacjentem i brak pośpiechu. W przypadku pacjentów leczonych równocześnie ortodontyczne należy wziąć pod uwagę ewentualny ucisk aparatu, tak aby terapia leczenia wady zgryzu zakończyła się w pełni powodzeniem.

Podsumowanie

Odbudowa wielu zębów dotkniętych próchnicą nie zawsze będzie możliwa na jednej wizycie. W dużych ubytkach lekarz ma więcej pracy do wykonania, szcegolnije jeśli miejsce jest trudno dostępne lub, jeśli konieczne jest założenie podkładu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Należy pamiętać o tym, że wypełnienie kompozytowe nie starcza na całe życie, tylko należy wymieniać takie plomby co 5-6 lat. Mimo to jest bardzo dobrym produktem w przeciętnej cenie, dzięki czemu jest on dostępny dla większości pacjentów. Kompozyty światłoutwardzalne to produkt popularny, będącym niemal w każdym gabinecie stomatologicznym. Co ważne, o wyleczonego zęba należy zawsze dbać, ponieważ ryzyko ponownego pojawienia się próchnicy, choć jest niewielkie, to jest możliwe.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ślinotok

Ślinotok – skąd się bierze nadmierne wydzielanie śliny i jak z nim sobie poradzić?

Następny artykuł
gutaperka

Gutaperka — zastosowanie w stomatologii jako wypełnienie kanałów w zębach

Podobne artykuły