ślinotok

Ślinotok – skąd się bierze nadmierne wydzielanie śliny i jak z nim sobie poradzić?

Anna Wiktor
Zaburzenie wydzielania śliny, jakim jest ślinotok, dotyczy osób w każdym wieku. Przyczyną jego występowania są nie tylko stany chorobowe, ale również inne mniej oczywiste powody. Przeczytaj artykuł i poznaj je wszystkie.

Choć ślinotok nie jest niczym przyjemnym, to nie należy zapominać o tym, że ślina pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jej właściwości antybakteryjne chronią skutecznie zęby i całą jamę ustną. Bardzo istotny jest fakt, że ślina wspomaga trawienie oraz ułatwia przełykanie. Proces wydzielania tej substancji kontroluje i reguluje autonomiczny układ nerwowy, tak aby nie było to w stopniu niewystarczającym, bądź nadmiernym. Ilość produkcji śliny zależy od co najmniej kilku czynników. Przeczytaj artykuł i poznaj je wszystkie.

Ślinotok – co to jest i jak go rozpoznać?

Ślinotok nie jest jedyną nazwą dotyczącą tej nieprzyjemnej przypadłości. Inaczej, choć znacznie rzadziej mówi się na to hipersaliwacja. Najłatwiej tłumacząc to zagadnienie, jest to nadmierny wyciek śliny z ust. Powodem takiego zaburzenia wydzielania śliny jest nadmierna praca ślinianek. Problem nie tylko leży w tym, że ona wycieka, ale też w tym, że chory ma problem, żeby ją przełknąć. Nie tylko dorośli mają problem ze zbyt dużą ilością śliny w jamie ustnej. Książkowym przykładem są niemowlęta podczas trudnego dla nich czasu, czyli ząbkowania.

Inne objawy pojawienia się ślinotoku

Wyciek śliny z ust często w nieestetyczny sposób, to nie jedyny objaw w przypadku ślinotoku. Z czym muszą się jeszcze zmierzyć osoby z takim problemem?

Jest to:

  • maceracja skóry wokół ust;
  • chrypka;
  • ból gardła;
  • owrzodzenia śluzówki;
  • trudności w mówieniu (zbyt duża ilość śliny naciekającą na nagłośnię);
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • duszność;
  • zgaga;
  • wymioty.

Ślinotok – przyczyny jego powstawania

Nie tylko na ślinotok ma wpływ spożywany pokarm lub napoje, ale również często wiek, pora dnia i stan zdrowia. Co ciekawe zapach, szczególnie aromatycznego i dobrego jedzenia pobudza ślinianki do pracy. Poniższa lista przedstawia większość przyczyn występowania ślinotoku, dzieląc go na dwa rodzaje: naturalny i ten, który jest związany z różnymi nieprawidłościami występującymi w organizmie.

Naturalne przyczyny, to:

  • spożywanie pikantnych lub kwaśnych potraw oraz owoców;
  • ząbkowanie u dzieci;
  • ciąża;
  • wzmożony apetyt na widok potrawy;
  • spożyty alkohol;
  • przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych lub przeciwpsychotycznych.

Przyczyny chorobowe występowania ślinotoku

Kiedy w przypadku naturalne występującego ślinotoku zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju, a objawy mijają same, to w niektórych sytuacjach, nie jest już tak łatwo nad nim zapanować.

Inne przyczyny nieprawidłowego wydzielania śliny, to:

  • stany zapalne jamy ustnej;
  • wady zgryzu;
  • ciało obce;
  • choroba lokomocyjna;
  • problemy laryngologiczne (zapalenie zatok, bezdech senny, przerost migdałków, krzywa przegroda);
  • nowotwory (jamy ustnej, a także przełyku);
  • refluks;
  • ospa wietrzna;
  • mononukleoza;
  • choroby neurologiczne (choroba Parkinsona, mózgowe porażenie dziecięce, uszkodzone nerwy czaszkowe, tężec, wścieklizną, miastenia, stwardnienie zanikowe boczne).

Skąd się bierze ślinotok u niemowląt i małych dzieci?

Problem nadmiernego wydzielania śliny pojawia się w przypadku małych dzieci zazwyczaj w momencie ząbkowania. Nie ma dokładnie określonego terminu, czy schematu występowania tego zjawiska, ponieważ każdemu niemowlakowi i małemu dziecku zęby wyrastają w indywidualnym tempie. W takim przypadku wyciek śliny często bywa bardzo intensywny. Rodzice niekiedy zakładają dziecku śliniaki podczas dnia, aby dziecko nie miało ciągle mokrych ubranek. Mały człowiek, chcąc sobie radzić z bólem m, jaki wiąże się z wyrastaniem zębów, wkłada wszystko do buzi, dlatego też w tym czasie należy szczególnie obserwować dziecko, aby nie włożyło do buzi małych przedmiotów, a rączki, żeby były czyste. Ząbkowanie to jedno, ale również ślinotok może się wiązać z pewnymi dolegliwościami, takimi jak: afty, pleśniawki, choroby gardła, czy zatrucie pokarmowe, dlatego należy być uważnym.

Ślinotok, a ciąża

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Burza hormonalna zaczyna się już zaraz po zapłodnieniu. Jednym z nieprzyjemnych możliwych skutków ubocznych takich intensywnych zmian, jest ślinotok. Nie spotyka ten problem każdej przyszłej mamy, ale warto wiedzieć, że może on wystąpić. Mdłości oraz nudności występują często wraz z nadmiernym wydzielaniem śliny, co niestety może nasilać te objawy. Zazwyczaj sytuacja się zmienia wraz z rozpoczęciem kolejnego, czyli drugiego trymestru ciąży. Choć duża ilość wydzielanej śliny nie jest groźna dla płodu, a tym bardziej dla kobiety, to nie jest niczym przyjemnym i warto poradzić się lekarza w przypadku bardzo nasilonego takiego problemu. Czym jeszcze się objawia ślinotok u ciężarnych?

Jest to:

  • gorzki smak w ustach;
  • uczucie spuchniętego policzka i/lub języka.

Ślinotok – jak sobie z nim radzić?

Sposobów na zwalczanie ślinotoku jest wiele. Zależy, czy metoda leczenia będzie przy pomocy domowych, czy medycznych sposobów. Podczas tych domowych zmiana nawyków żywieniowych to podstawa. Kluczowe jest zrezygnowanie z jedzenia potraw bardzo ostrych oraz kwaśnych. Zalecane jest natomiast stosowanie mięty, zarówno w herbacie, jak i w formie świeżych listków, gdzie można ją dodać do wielu potraw. Nie tylko redukuje ona wydzielanie śliny, ale również zmniejsza uczucie, gdy dopadają nudności i wymioty. Tę roślinę bardzo doceniają kobiety będące w ciąży, które zmagają się codziennie z tego typu problemami. Nie tylko picie i spożywanie mięty zmniejszy nadmiar wydzielania śliny, ale również wykonana z niej płukanka. Podobne działanie można uzyskać, dzięki płukaniu jamy ustnej za pomocą szałwii.

Medyczne sposoby na leczenie ślinotoku

Ślinotok w zaawansowanym stadium może znacznie utrudniać życie. Zanim rozpocznie się leczenie, należy wykonać odpowiednie badania. W tym celu niekiedy trzeba odwiedzić lekarzy różnych specjalizacji. Stomatolog, internista oraz neurolog, to najczęściej odwiedzani lekarze przez osoby zmagające się z nadmierną produkcją śliny.

Warto wykonać:

  1. Leczenie podstawowej choroby, mogącej wywołać ślinotok.
  2. Rehabilitacja oraz ćwiczenia wzmacniające język i wargi pod nadzorem logopedy (najczęściej podczas leczenia neurologicznego).
  3. Łagodzenie objawów farmaceutykami, najczęściej na bazie naturalnych składników (nie da się wyleczyć tej przypadłości, ale można łagodzić jej objawy).

Podsumowanie

W przypadku pojawienia się ślinotoku, ale również jeśli on nie występuje, należy dbać o higienę jamy ustnej. Mniej oczywisty, aczkolwiek dość skuteczny sposób na zwalczanie tego problemu, to żucie gumy. Choć nie zmniejszy ona wydzielania śliny, a nawet może zwiększyć ten proces, to fakt żucia spowoduje, że ślinianki zaczną produkować ślinę w bardziej regularny sposób, co ułatwi kontrolowanie tego procesu. Należy wiedzieć, że metody leczenia ślinotoku są zawsze dobierane indywidualnie. Warto podczas spania, podkładać pod głowę ręcznik lub inną warstwę łatwowchłanialną, aby zmniejszyć dyskomfort z powodu mokrych plam. Często pacjent nie zna przyczyn ślinotoku, dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zepsute zęby

Zepsute zęby – poznaj poważne następstwa pojawiające się w przypadku nieleczenia zębów

Następny artykuł
wypełnienie kompozytowe

Wypełnianie kompozytowe – czym się charakteryzuje ten najpopularniejszy rodzaj wypełnień dentystycznych?

Podobne artykuły