ile jest zębów mądrości

Ile jest zębów mądrości? Jak i kiedy rosną ósemki?

Anna Wiktor
Ile jest zębów mądrości? Odpowiedzią na to pytanie może być liczba od 1 do 4, ale liczba ósemek może wynosić także… 0. Od czego to zależy? Czy brak zębów mądrości powinien być powodem do zmartwień?

To, czy wyrosną ci ósemki, jest uwarunkowane genetycznie. Ile jest zębów mądrości? Ich liczba nie jest taka sama dla każdego. Co ciekawe, u niektórych wyrzynają się nawet kolejne zęby trzonowe – dziewiątki! Jeśli zęby mądrości jeszcze się u ciebie nie pojawiły, sprawdź, czy i kiedy możesz się tego spodziewać.

Ile jest zębów mądrości? Czy każdy ma 4 ósemki?

To, ile jest zębów mądrości u danej osoby, zależy od stanu rozwoju jej szczęki oraz od uwarunkowań genetycznych. Ósemki powinny się znajdować na końcu każdego łuku zębowego, zaraz za drugimi zębami trzonowymi.

U niektórych osób nie wykształcają się one jednak w pełni. Możesz mieć także jedną, dwie lub trzy ósemki. Warto przy tym wiedzieć, że niektórzy stomatolodzy zalecają usunięcie „nieparzystych” zębów mądrości. Takie pojedyncze ósemki mogą bowiem niekorzystnie wpływać na stan całego uzębienia i na zgryz.

W jakim wieku rosną zęby mądrości?

U większości osób zęby mądrości pojawiają się między 17 a 25 rokiem życia. Są to jednak wartości orientacyjne – jeśli ósemki wyrosną ci wcześniej, nie masz powodu do obaw. To, że nie pojawiły się u ciebie do 25 roku życia, nie oznacza także, że nie stanie się tak w przyszłości. Zdarza się, że zęby mądrości wyrastają nawet u 40-latków. Jeśli ten proces rozpocznie się u ciebie, raczej go nie przeoczysz – wyrzynanie się zębów mądrości jest przeważnie dość bolesne.

U poszczególnych osób różny jest także czas wzrostu zębów. Może to trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat.

Jesteś dorosły i nie masz ósemek? To normalne!

To, ile jest zębów mądrości u danej osoby, jest uwarunkowana genetycznie. 32 zęby to tak naprawdę pozostałość po mięsożernych przodkach – obecnie nie potrzebujemy już tak bogatego uzębienia. Nie masz wpływu na to, czy i kiedy pojawią się u ciebie zęby mądrości.

Możesz natomiast sprawdzić, czy masz zawiązki takich zębów. W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie całej szczęki. Stomatolog na tej podstawie będzie mógł stwierdzić, czy pod dziąsłami znajdują się niewyrżnięte zęby trzonowe. Oceni także, czy mogą się one niedługo pojawić na powierzchni.

To, ile jest zębów mądrości w Twojej szczęce, nie jest najważniejsze. Kluczowy jest ich stan – podczas mycia zawsze pamiętaj, by sięgać szczoteczką do najdalej położonych zębów!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
próchnica korzenia

Próchnica korzenia zęba – czy możesz jej zapobiec?

Następny artykuł
włochaty język

Włochaty język. Poznaj główne przyczyny oraz sposoby leczenia tej jakże przykrej dolegliwości.

Podobne artykuły
czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!
Czytaj więcej
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Czytaj więcej
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej