zęby dziewiątki

Zęby dziewiątki – jak rozpoznać problem i go wyleczyć?

Anna Wiktor
Zęby dziewiątki są określane także jako zęby głupoty. Nazwa nie kojarzy się pozytywnie i zwykle dziewiąty ząb także nie oznacza dla ich posiadaczy nic przyjemnego. Jakie dolegliwości może powodować wyrzynanie się tych zębów? Sprawdź, jak temu zaradzić!

To, że u niektórych osób pojawiają się zęby dziewiątki, może być zaskakującą informacją dla tych, którzy ich nie mają. Panuje bowiem przekonanie, że nawet ósemki nie wykształcają się u wszystkich i są tak naprawdę tylko ewolucyjną pozostałością po czasach ludzi pierwotnych. Kiedy może pojawić się ząb dziewiątka i dlaczego często stanowi poważny problem? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

Objawy towarzyszące wyrzynaniu się zębów dziewiątek

W przypadku 9. zęba można mieć niemal pewność, że jego wyrzynanie się będzie się to wiązało z bólem. Co ważne, ten problem daje dość mało specyficzne objawy, które trudno skojarzyć z wyrzynaniem się zębów – zwłaszcza że ząb dziewiątka pozostaje najczęściej przez wiele lat w ukryciu.

Charakterystyczne dolegliwości bólowe, jakie powodują zęby dziewiątki, to:

  • silny ból żuchwy, promieniujący na całą głowę;
  • szczękościsk;
  • zaczerwienione i opuchnięte dziąsła, często także obrzęk twarzy;
  • ból zatok;
  • powiększone węzły chłonne;
  • wysoka gorączka;
  • dźwięczenie w uszach.

Zęby dziewiątki – czy zawsze trzeba je usuwać?

Problematyczne w przypadku 9. zęba jest przede wszystkim to, że wyrasta w mało komfortowym miejscu – nie na łuku zębowym, ale na jego przedłużeniu. Jeśli stomatolog po zleceniu zdjęcia rentgenowskiego szczęki stwierdzi, że pod dziąsłami znajdują się zęby dziewiątki, najczęściej decyduje o ich usunięciu. Zazwyczaj nie czeka się, aż zęby zaczną się wyrzynać, stąd ekstrakcja wiąże się z koniecznością nacięcia dziąseł.

Jeśli dziewiątki nie powodują bólu u pacjenta ani nie rozwija się w nich stan zapalny, stomatolog może pozwolić na pozostawienie ich w szczęce. Wówczas jednak konieczne są regularne kontrole radiologiczne i wykonywanie zdjęć RTG.

Posiadanie dodatkowych zębów nie ułatwia życia. Zęby dziewiątki nie pomagają w gryzieniu, mogą za to powodować dyskomfort i być źródłem stanu zapalnego. Jeśli zauważysz u siebie objawy wyrzynania się 9. zęba, najlepiej od razu umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat ortodontyczny co jeść

Aparat ortodontyczny – co jeść a czego unikać?

Następny artykuł
demineralizacja zębów

Demineralizacja zębów – niebezpieczna dla szkliwa. Jak zapobiegać i leczyć?

Podobne artykuły