demineralizacja zębów

Demineralizacja zębów – niebezpieczna dla szkliwa. Jak zapobiegać i leczyć?

Jakub Kaczmarek
Czy wiesz, że demineralizacja zębów prowadzi do ich nadwrażliwości? Nie musisz godzić się na ból! Dowiedz się, jak skutecznie zapobiegać demineralizacji na co dzień!

Właściwa higiena jamy ustnej i zdrowe odżywianie są ważne nie tylko ze względu na wygląd zębów. Tylko w ten sposób dostarczysz im niezbędnych substancji budujących szkliwo. W innym przypadku grozi ci demineralizacja zębów – dolegliwość, która powoduje nadwrażliwość.

Jakie są najczęstsze przyczyny demineralizacji zębów?

Demineralizacja zębów (odwapnienie zębów) dotyczy ich zewnętrznej warstwy – szkliwa. Utrzymywanie go w dobrym stanie jest niezbędne, by chronić zębinę i miazgę zęba. Jeśli w szkliwie pojawiają się ubytki, bodźce bólowe trafiają do nerwu. Odczuwany podczas jedzenia ból jest nazywany nadwrażliwością zębów, a demineralizacja to jego główna przyczyna.

Aby szkliwo mogło pełnić swoje funkcje, należy mu dostarczać odpowiednich składników. W szczególności potrzebuje fluoru, potasu i wapnia. Jeśli brakuje ich w pożywieniu lub nie myjesz zębów wystarczająco często i dokładnie, warstwa szkliwa będzie się stopniowo ścierała, stanie się też podatna na pękanie.

Demineralizacja zębów – co możesz zrobić, by jej uniknąć?

Jeśli chcesz uniknąć odwapnienia zębów, pamiętaj o właściwej higienie jamy ustnej. Nie musisz stosować specjalistycznych środków czy technik – wystarczy dokładne mycie zębów miękką szczoteczką i pastą z fluorem. Pamiętaj także o czyszczeniu przestrzeni między zębami nicią dentystyczną. Warto regularnie odwiedzać dentystę – dzięki temu będzie można zauważyć pierwsze objawy demineralizacji zębów.

W zapobieganiu demineralizacji zębów ważna jest również odpowiednia dieta. Unikaj kwaśnych potraw i napojów gazowanych. Staraj się dostarczać wraz z pożywieniem odpowiednio dużo wapnia i potasu. Znajdziesz je m.in. w nabiale, jajkach ( zobacz ciekawy przepis na jajka po benedyktyńsku ), brokułach, selerze, płatkach owsianych, soi.

Leczenie demineralizacji zębów jest trudne, ponieważ szkliwo nie ma zdolności do regeneracji. To dlatego warto zrobić wszystko, by jej zapobiegać!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby dziewiątki

Zęby dziewiątki – jak rozpoznać problem i go wyleczyć?

Następny artykuł
aparat estetyczny

Aparat estetyczny – jakie są jego rodzaje? Komu poleca się tego typu aparat ortodontyczny?

Podobne artykuły