demineralizacja zębów

Demineralizacja zębów – niebezpieczna dla szkliwa. Jak zapobiegać i leczyć?

Jakub Kaczmarek
Czy wiesz, że demineralizacja zębów prowadzi do ich nadwrażliwości? Nie musisz godzić się na ból! Dowiedz się, jak skutecznie zapobiegać demineralizacji na co dzień!

Właściwa higiena jamy ustnej i zdrowe odżywianie są ważne nie tylko ze względu na wygląd zębów. Tylko w ten sposób dostarczysz im niezbędnych substancji budujących szkliwo. W innym przypadku grozi ci demineralizacja zębów – dolegliwość, która powoduje nadwrażliwość.

Jakie są najczęstsze przyczyny demineralizacji zębów?

Demineralizacja zębów (odwapnienie zębów) dotyczy ich zewnętrznej warstwy – szkliwa. Utrzymywanie go w dobrym stanie jest niezbędne, by chronić zębinę i miazgę zęba. Jeśli w szkliwie pojawiają się ubytki, bodźce bólowe trafiają do nerwu. Odczuwany podczas jedzenia ból jest nazywany nadwrażliwością zębów, a demineralizacja to jego główna przyczyna.

Aby szkliwo mogło pełnić swoje funkcje, należy mu dostarczać odpowiednich składników. W szczególności potrzebuje fluoru, potasu i wapnia. Jeśli brakuje ich w pożywieniu lub nie myjesz zębów wystarczająco często i dokładnie, warstwa szkliwa będzie się stopniowo ścierała, stanie się też podatna na pękanie.

Demineralizacja zębów – co możesz zrobić, by jej uniknąć?

Jeśli chcesz uniknąć odwapnienia zębów, pamiętaj o właściwej higienie jamy ustnej. Nie musisz stosować specjalistycznych środków czy technik – wystarczy dokładne mycie zębów miękką szczoteczką i pastą z fluorem. Pamiętaj także o czyszczeniu przestrzeni między zębami nicią dentystyczną. Warto regularnie odwiedzać dentystę – dzięki temu będzie można zauważyć pierwsze objawy demineralizacji zębów.

W zapobieganiu demineralizacji zębów ważna jest również odpowiednia dieta. Unikaj kwaśnych potraw i napojów gazowanych. Staraj się dostarczać wraz z pożywieniem odpowiednio dużo wapnia i potasu. Znajdziesz je m.in. w nabiale, jajkach, brokułach, selerze, płatkach owsianych, soi.

Leczenie demineralizacji zębów jest trudne, ponieważ szkliwo nie ma zdolności do regeneracji. To dlatego warto zrobić wszystko, by jej zapobiegać!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby dziewiątki

Zęby dziewiątki – jak rozpoznać problem i go wyleczyć?

Następny artykuł
aparat estetyczny

Aparat estetyczny – jakie są jego rodzaje? Komu poleca się tego typu aparat ortodontyczny?

Podobne artykuły