Aparat estetyczny cieszy się sporą popularnością i może być stosowany niezależnie od wieku pacjenta. Stanowi zatem rewelacyjną alternatywę dla tradycyjnego, metalowego aparatu, ponieważ jest mniej widoczny. Coraz częściej jest wybierany przez pacjentów ortodontycznych, aczkolwiek warto wiedzieć, że aparat z niewidocznymi zamkami może nie sprawdzić się u osób, które mają skłonności do powstawania osadów.
Czym jest ortodontyczny aparat estetyczny?
Aparat estetyczny, inaczej kosmetyczny, zaliczany jest do grupy aparatów stałych cienkołukowych. Ma praktycznie niewidoczne zamki, które są półprzezroczyste bądź przezroczyste oraz metalowy drut. W zależności od rodzaju aparatu czasem zamki dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta, aby były jak najlepiej dopasowane do naturalnej barwy zęba. Obecnie istnieją także takie, które nie wymagają ligatur, dzięki czemu aparat kosmetyczny jest jeszcze mniej widoczny!
Jakie są rodzaje aparatów na zęby?
Wyróżniamy kilka rodzajów aparatów ortodontycznych estetycznych w ortodoncji w zależności od budowy:
- aparaty szafirowe (kryształowe) – mają zamki w kolorze mlecznym, więc są one praktycznie niewidoczne;
- aparaty ceramiczne i porcelanowe – wyróżniają się zamkami, które są dostosowywane do koloru zębów pacjenta;
- aparaty samoligaturujące – nie wymagają ligatur (gumek), które utrzymują łuki w zamkach.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o założeniu tego aparatu ortodontycznego, pamiętaj, że jedynie ligatury i zamki będą niewidoczne, natomiast łuki zwykle są metalowe, więc mogą być zauważalne. Mimo to jednak widoczność takiego aparatu jest dużo mniejsza niż w przypadku klasycznego aparatu metalowego.
Dla kogo jest aparat estetyczny?
Aparat ten poleca się osobom, którym zależy na tym, aby wszelkie elementy aparatu były jak najmniej widoczne. Najczęściej na noszenie aparatu tego typu decydują się osoby dorosłe, u których stwierdzono wadę zgryzu i można ją skorygować przy pomocy aparatu. Aparat kosmetyczny jest dyskretny, dlatego bardzo często interesują się nim pacjenci aktywni zawodowo. Zwykle obawiają się oni, że tradycyjny aparat metalowy odbierze im pewność siebie, dlatego wybierają stały aparat ortodontyczny z niewidocznymi zamkami.
U kogo nie sprawdzi się aparat kosmetyczny?
Nie wszyscy zainteresowani tym aparatem na zęby powinni się na niego decydować. Zdecydowanie odradza się ten pomysł pacjentom, którzy każdego dnia piją dużo kawy i herbaty. Szybko bowiem pojawiają się osady, przez które zamki będą bardziej widoczne, wręcz rzucające się w oczy. Aparat z zamkami niewidocznymi zwykle nie jest też dobrym rozwiązanie dla osób zmagających się z poważnymi wadami zgryzu oraz dla tych, którzy często sięgają po używki. Jeśli jesteś palaczem, to być może powinieneś rozważyć aparat samoligaturujący.
Ponadto warto podkreślić, że czas leczenia aparatem estetycznym jest znacznie dłuższy. Nie jest to rozwiązanie dla osób, które pragną szybkich efektów.
Kiedy założyć aparat na zęby estetyczny?
Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie ortodontyczne, tym lepiej. Z tego względu warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby lekarz mógł systematycznie kontrolować stan uzębienia i w miarę szybko wykryć ewentualne wady zgryzu. Aparat na zęby może być założony już nawet u dziecka w wieku około 10 lat, jeśli pociecha ma już wyrznięte zęby sieczne i pierwsze trzonowe stałe. W takim wypadku ortodonta mocuje zamki na zębach stałych obecnych w jamie ustnej i wraz z pojawianiem się kolejnych zębów stałych umieszcza na nich części aparatu. U najmłodszych pacjentów leczenie przebiega znacznie szybciej, ponieważ kość jest bardziej podatna na zmiany, a zęby łatwiej zmieniają swoje położenie.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby leczenie ortodontyczne było realizowane u osób dorosłych. W takiej sytuacji prostowanie zębów, zwłaszcza aparatem estetycznym, będzie trwało dłużej.
Jak prawidłowo dbać o niewidoczny aparat?
Jeśli podjąłeś decyzję o tym, aby założyć aparat stały estetyczny, to musisz o niego właściwie dbać. Ważne jest przede wszystkim, abyś:
- ograniczył spożycie barwiących produktów takich jak m.in. curry, kawa, czerwone wino;
- zrezygnował z palenia papierosów;
- szczególnie dbał o higienę jamy ustnej – czyli szczotkował zęby po każdym posiłku i korzystał z nici dentystycznych;
- regularnie uczęszczał na wizyty kontrolne do ortodonty;
- co jakiś czas umawiał się na profesjonalną higienizację obejmującą m.in. piaskowanie zębów.
Ile kosztuje leczenie aparatem estetycznym?
To, ile zapłacisz za aparat estetyczny, zależy od tego, czy wybierzesz aparat ligaturowy czy bezligaturowy. W tym pierwszym przypadku cena jednego łuku aparatu to około 2 tysiące złotych, natomiast w przypadku aparatu bezligaturowego – około 3 tysiące złotych. Musisz jednak wiedzieć, że cena aparatu estetycznego może różnić się w zależności od gabinetu stomatologicznego – wraz z planem leczenia powinieneś otrzymać dokładny kosztorys. Ponadto do całkowitej kwoty leczenia trzeba dodać koszt wizyt kontrolnych (które z reguły odbywają się co 4–6 tygodni) i późniejszej retencji.
Jeśli marzysz o prostych zębach i pięknym uśmiechu, a jednocześnie nie możesz zdecydować się na tradycyjny aparat na zęby z zamkami metalowymi, to rozważ aparat estetyczny składający się z praktycznie niewidocznych elementów. Jak najszybciej wybierz się do lekarza ortodonty na konsultację i ustal, czy taka metoda korekty wady zgryzu jest możliwa w twoim przypadku!
Może Cię także zainteresować:
- Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?
- Czym jest aparat kosmetyczny i w jakich typach występuje? Sprawdź, dla kogo jest taki aparat!
- Aparat kryształowy – co to za rodzaj aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ten aparat estetyczny?
- Aparat lingwalny na zęby – czym jest? Komu poleca się ten niewidoczny aparat ortodontyczny? Jakie zalety mają aparaty lingwalne?
- Aparat samoligaturujący – czym jest i jak leczy wady zgryzu? Kto może nosić aparat ortodontyczny samoligaturujący?
- Aparat porcelanowy – jak jest zbudowany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma aparat stały porcelanowy?
- Aparat na zęby dla dzieci – jaki jest najlepszy? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci?