aparat ceramiczny

Czym jest aparat ceramiczny i dla kogo został stworzony?

Anna Wiktor
Tradycyjne aparaty ortodontyczne mogą być wykonane przy użyciu różnych materiałów. Najpopularniejsze są zamki metalowe, ceramiczne, czy szafirowe. Aparat ceramiczny charakteryzuje się wysokim poziomem transparentności. Przeczytaj więcej!

Leczenie krzywego zgryzu nie musi być uciążliwe. Wystarczy wyposażyć się w aparat ceramiczny. Sprawdź, dla kogo jest przeznaczony i ile kosztuje.

Co to jest aparat ceramiczny?

Aparat ortodontyczny tego rodzaju wykonany jest z ceramicznych elementów. Mowa oczywiście o zamkach, które są przyklejane do powierzchni szkliwa. W wariantach w pełni metalowych są one bardzo widoczne dla innych. Zwykle to właśnie one odpowiadają za efekt wizualny, gdy pacjent się uśmiecha. W przypadku aparatu ceramicznego zamki metalowe zostały zastąpione tworzywem medycznym ceramicznym, które zachowuje przezroczystość.

Czy aparat ceramiczny mocno różni się od metalowego?

Opinie na ten temat są podzielone, jednak da się zauważyć pewne różnice. Sama budowa aparatów jest niemal identyczna. Zasadnicza różnica to kolor, bo aparat ceramiczny jest transparentny i odzwierciedla barwę szkliwa. Aparat metalowy natomiast ma charakterystyczny srebrzysty kolor. Zamki aparatów ceramicznych mogą być nieco większe od odpowiedników wykonanych z metalu. Nie ma to jednak dużego znaczenia estetycznego, bo i tak są one transparentne. Jednak mogą nieco bardziej uwypuklać górną wargę, dlatego warto wziąć to wcześniej pod uwagę.

Obawy wobec stosowania aparatów ceramicznych

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy trwałość zamków ceramicznych jest taka sama jak metalowych. Użytkownicy nie zgłaszają różnic wytrzymałościowych między tymi dwoma rodzajami aparatów. Podobnie jest w przypadku transparentności zamków – prawidłowo pielęgnowane i zachowane w czystości nie przebarwiają się. Jeżeli jednak z czasem dostrzeżesz niepokojące cię oznaki (np. odklejenie zamka), od razu skontaktuj się z ortodontą.

Leczenie krzywizny zgryzu przy użyciu aparatu ceramicznego może być naprawdę bardzo skuteczne! Postaw na niego, jeśli celujesz w maksymalną estetykę kuracji.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat damon

Czym jest aparat Damon i dlaczego zapewnia lepsze odczucia przy leczeniu zgryzu?

Następny artykuł
aparat kosmetyczny

Czym jest aparat kosmetyczny i w jakich typach występuje? Sprawdź, dla kogo jest taki aparat!

Podobne artykuły