aparat lingwalny

Aparat lingwalny na zęby – czym jest? Komu poleca się ten niewidoczny aparat ortodontyczny? Jakie zalety mają aparaty lingwalne?

Anna Wiktor
Do leczenia wad zgryzu u pacjentów coraz częściej wykorzystuje się aparat lingwalny. To popularny rodzaj aparatu ortodontycznego w ortodoncji, który jest praktycznie niewidoczny. Jakie jeszcze ma zalety? Dowiedz się!

Aparat lingwalny jest rewelacyjną alternatywą dla aparatów tradycyjnych. W przeciwieństwie do nich jest on montowany od strony języka, co sprawia, że jest niewidoczny dla innych osób podczas mówienia, czy uśmiechu. Zawsze jest indywidualnie dopasowywany do danego pacjenta, dzięki czemu noszenie aparatu lingwalnego jest bardzo wygodne. Za jego pomocą bez problemu można wyleczyć praktycznie każdą wadę zgryzu. Sprawdź, czym dokładnie jest aparat lingwalny i jakie są jego rodzaje!

Czym jest aparat lingwalny?

Aparat lingwalny, inaczej aparat incognito lub aparat językowy, jest aparatem stały, który podobnie jak standardowy aparat przykleja się do zębów pacjenta za pomocą specjalnego kleju. W odróżnieniu od niego jednak aparat lingwalny jest montowany po wewnętrznej stronie zębów od strony języka. Taki sposób montażu sprawia, że aparat jest zupełnie niewidoczny. Nie ma także ligatur, co przyspiesza czas leczenia, a złożony jest jedynie z zamków i łuku. Wszystkie elementy aparatu wewnętrznego ortodonta dopasowuje do kształtu korony zęba danej osoby, dzięki czemu są one wygodne i mniej wyczuwalne w jamie ustnej.

Aparaty lingwalne na zamówienie

Jeśli zdecydujesz się na założenie aparatu lingwalnego, to musisz pamiętać, że są one wykonywane na indywidualne zamówienie. Będziesz musiał chwilę na niego poczekać – zwykle jego przygotowanie trwa maksymalnie 5 tygodni. Co więcej, niezależnie od tego, czy zmagasz się z niewielką wadą zgryzu, czy znacznie bardziej skomplikowaną, to wiedz, że najprawdopodobniej da się ją sukcesywnie wyleczyć poprzez całkowicie niewidoczny aparat lingwalny.

Rodzaje aparatów lingwalnych

Aparaty lingwalne można podzielić ze względu na zastosowany mechanizm. I tak oto wyróżnia się:

  • standardowe aparaty lingwalne (proste) – mają tylko jeden system zamków, który jest dopasowywany do pacjenta w laboratorium ortodontycznym. W tym celu niezbędne jest pobranie wycisku zębów i jego przekazanie wraz z zamkami do laboratorium. Technik zajmuje się ustawianiem zębów, tak jak powinny wyglądać po leczeniu ortodontycznym, i dopasowuje do nich zamki, a następnie nakłada je na model z wadą. W prostych aparatach indywidualnie projektuje się specjalną szynę transferową, którą umieszcza się w ustach pacjenta, po czym dopiero wtedy można osadzić łuk aparatu;
  • aparaty lingwalne z indywidualnymi zamkami – tego rodzaju aparaty na zęby są znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ wymagają one indywidualnego dopasowania zamków do danego pacjenta. Ich przygotowanie polega na pobraniu wycisku szczęki pacjenta, na podstawie którego można stworzyć specjalny model uzębienia pacjenta, niezbędny do stworzenia zamków. Następnie przechodzi się do przygotowania łuków dostosowanych do danego modelu aparatu incognito, dzięki czemu ortodonta nie musi dopasowywać aparatu do zgryzu pacjenta w gabinecie, ponieważ został on wykonany wyłącznie dla niego.

Kto może zdecydować się na założenie ortodontycznego aparatu lingwalnego?

Aparat lingwalny to doskonałe rozwiązanie dla osób w każdym wieku dla dzieci, nastolatków i osób dorosłych, które zmagają się z wadą zgryzu. Poleca się go zwłaszcza pacjentom, którzy szczególną uwagę zwracają na estetykę i z pewnych względów nie chcą zdecydować się na założenie klasycznego aparatu ortodontycznego. Jest dobrym wyborem także dla tych, którzy mają problemy z odwapnieniami na powierzchni szkliwa. Zdaniem większości specjalistów stały aparat lingwalny nie może zostać założony u pacjentów, którzy zmagają się z chorobami mającymi związek z przyzębiem, a także u tych, którzy mają spore ubytki w uzębieniu.

Najważniejsze zalety aparatu lingwalnego

Leczenie aparatem lingwalnym wiąże się z wieloma zaletami. Jedną z nich jest to, że w ten sposób można skrócić czas leczenia ortodontycznego, co wynika z tego, że siła przyłożona do zęba jest bardzo blisko centrum oporu, co przyczynia się do tego, że zęby szybciej się przemieszczają. Kolejną zaletą aparatów lingwalnych jest to, że są dyskretne, zmniejszają ryzyko pojawienia się próchnicy i nie powodują dolegliwości bólowych podczas prostowania zębów. Co więcej, nosząc aparat lingwalny rzadziej uczęszcza się na wizyty kontrolne, co może być szczególne ważne np. dla osób zapracowanych.

Czy aparat lingwalny ma wady?

Pacjenci po założeniu tego rodzaju aparatu ortodontycznego często skarżą się na problemy. Do najczęściej pojawiających się zaliczamy:

  • kłopoty z poprawną wymową;
  • podrażnienia języka;
  • ból.

Na szczęście jednak wszystkie te objawy zwykle znikają już po upływie pierwszych dni po założeniu aparatu.

Aparat lingwalny – cena

Zastanawiasz się, jaki jest koszt aparatu lingwalnego? Cena jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego stałego aparatu ortodontycznego. Jest to kosztowne rozwiązanie, które wiąże się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. W przypadku zwykłego aparatu musisz nastawić się na wydatek w okolicach 4–5 tysięcy złotych. Więcej zapłacisz natomiast za aparat spersonalizowany – ok. 7 tysięcy złotych. W dobrym gabinecie ortodontycznym powinieneś otrzymać plan leczenia wraz ze szczegółowym kosztorysem, dzięki czemu będziesz wiedział, jakie czekają cię koszta.

Podsumowując, jeśli masz krzywe zęby i chcesz w końcu zyskać piękny uśmiech, to rozważ założenie aparatu lingwalnego. To rozwiązanie komfortowe, które może być w pełni dostosowane do twoich potrzeb.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
clear aligner

Clear Aligner – co to za aparat ortodontyczny? Jakie wady zgryzu można wyleczyć metodą Clear Aligner?

Następny artykuł
pęknięty ząb

Pęknięty ząb – co robić i jak leczyć? Skuteczne sposoby odbudowy

Podobne artykuły