jak dbać o aparat ortodontyczny

Jak dbać o aparat ortodontyczny, a jednocześnie też o higienę zębów i jamy ustnej?

Jakub Kaczmarek
Jak dbać o aparat ortodontyczny, by długo działał sprawnie, a jednocześnie nie przeszkadzał w utrzymaniu zdrowia zębów i całej jamy ustnej? W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek na ten temat.

Aparat na zęby pomaga wyleczyć przeróżne wady zgryzu i nieprawidłowe umiejscowienie zębów. Często jednak po jego założeniu pojawia się pytanie – jak dbać o aparat ortodontyczny i o higienę jamy ustnej? Wszystkiego na ten temat dowiesz się, czytając dalej.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

W przypadku aparatu stałego higiena jamy ustnej nie jest niestety zbyt łatwa w utrzymaniu. Zamki przymocowane do szkliwa i zaczepione o nie druty sprzyjają powstawaniu i gromadzeniu się płytki nazębnej. Usunięcie jej może być sporym problemem, szczególnie biorąc pod uwagę utrudnienie w postaci samego aparatu. 

Jak dbać o aparat ortodontyczny i o zdrowie zębów? Poniżej znajdziesz kilka porad:

  • szczotkowanie – najlepiej wyposażyć się w szczoteczkę soniczną, która znacznie dokładniej i szybciej usunie zanieczyszczenia niż elektryczna lub tradycyjna;
  • nitkowanie – pozwala oczyścić przestrzeń pod łukiem aparatu, okolice zamków oraz boki zębów;
  • irygatory – wykorzystują cienki strumień wody wypuszczany pod ciśnieniem, który pozwala dotrzeć do trudno dostępnych zabrudzeń;
  • płukanki – tego typu preparaty przyczyniają się do zmniejszenia ilości zalegających resztek i bakterii.

Oczywiście niezbędne są też regularne wizyty kontrolne u lekarza specjalisty. Pomoże on usunąć zalegające zanieczyszczenia, a także w razie konieczności wyreguluje aparat. Nie jest to możliwe do wykonania samodzielnie, a raz na pewien czas jest zdecydowanie konieczne.

Teraz wiesz już, jak dbać o aparat ortodontyczny. Najważniejsze jest utrzymanie jak najwyższego poziomu higieny. Wówczas sam aparat nie niszczy się zbyt szybko. Jednocześnie, jest to bardzo ważny element profilaktyczny w kwestii zdrowia zębów i całej jamy ustnej. Osoby noszące stały aparat na zęby powinny przykuwać szczególną uwagę do dokładnej higieny zębów, ponieważ jest ona utrudniona.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby

Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Najlepszy wiek na podjęcie leczenia ortodontycznego

Następny artykuł
ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat

Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Dlaczego czekanie jest konieczne i jak długo powinno wynieść?

Podobne artykuły