kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby

Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Najlepszy wiek na podjęcie leczenia ortodontycznego

Anna Wiktor
Zastanawiasz się, kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Leczenie ortodontyczne jest najskuteczniejsze wówczas, gdy szczęka i zęby stałe są jeszcze w fazie rośnięcia i rozwoju. Ten czas przypada na wczesne lata nastoletnie.

Jak każdy zatroskany rodzic, zapewne nieustannie zastanawiasz się nad tym, co będzie najlepsze dla twojego dziecka. Jego zdrowie i dobrobyt są oczywiście na pierwszym miejscu. Podczas dorastania malucha pojawia się tylko coraz więcej pytań. Czy twoje dziecko ma problemy ze zgryzem? Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Czy istnieje najlepszy wiek na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby?

Widzisz, że twojemu dziecku prawdopodobnie będzie potrzebny aparat? Zastanawiasz się, kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Wszystko to zależy od indywidualnego tempa dojrzewania i stopnia zaawansowania wady. 

Najlepszy czas na założenie aparatu

Najlepszy wiek na założenie aparatu ortodontycznego to czas, w którym usta, głowa i szczęka jeszcze rosną i kształtują się, a zęby stałe dopiero zaczynają się wyrzynać. W większości przypadków jest to około 10. roku życia.

Leczenie tzw. fazy pierwszej można rozpocząć już wcześniej, zanim pojawią się wszystkie zęby stałe – pomiędzy 7. a 10. rokiem życia. Czasem założenie aparatu w tym wieku eliminuje konieczność noszenia go w późniejszym wieku – lecz nie zawsze. Z pewnością ułatwia to jednak korekcję poważniejszych wad zgryzu.

Czy można nosić aparat na zęby w późniejszym wieku?

Nie wiesz, kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć aparat na zęby u starszych nastolatków, czy nawet dorosłych. Co prawda, w pełni ukształtowana szczęka nie jest tak samo plastyczna, jak u młodszych pacjentów. Mimo to aparat ortodontyczny jest w stanie naprawić wszelkie wady w uzębieniu także w późniejszym wieku.
Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie – kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Najczęściej robi się to około 7–14 roku życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by założyć aparat ortodontyczny nawet w dużo późniejszym wieku.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pocałunek

Czy w aparacie ortodontyczny można się całować?

Następny artykuł
jak dbać o aparat ortodontyczny

Jak dbać o aparat ortodontyczny, a jednocześnie też o higienę zębów i jamy ustnej?

Podobne artykuły