aparat metalowy

Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?

Anna Wiktor
Zmagasz się z wadą zgryzu i marzy ci się równy, zdrowy uśmiech? Możesz go uzyskać, decydując się np. na aparat metalowy. To rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane w ortodoncji. Dlaczego warto zdecydować się standardowy aparat na zęby? Zobacz!

Wady zgryzu i stłoczenia zębów wymagają odpowiedniego leczenia ortodontycznego, ponieważ nieleczone zwiększają ryzyko pojawienia się próchnicy, paradontozy i wielu innych chorób przyzębia. Ortodonci pacjentom z nieprawidłowym ułożeniem zębów zwykle proponują stały aparat metalowy to przystępne cenowo urządzenie, które umożliwia leczenie nawet tych wyjątkowo skomplikowanych nieprawidłowości w zgryzie, niezależnie od wieku. Przeczytaj, jak działa i jakie są wskazania do jego założenia!

Jak działa aparat na zęby metalowy?

Aparat metalowy to rodzaj aparatu ortodontycznego, który jest zbudowany z zamków ortodontycznych z metalu i łuków te elementy aparatu są połączone za pomocą elastycznych ligatur, inaczej gumek ortodontycznych, które wymienia się na każdej wizycie kontrolnej. Szczególnie ważne są łuki ortodontyczne (druty), które wyglądają niepozornie, a to właśnie one wywierają delikatną siłę na zęby, co umożliwia przesuwanie krzywych zębów.

Stosowane zamki metalowe są niezwykle odporne na uszkodzenia w przeciwieństwie do estetycznych aparatów, a ich efektywność tak samo wysoka.

Aparat stały metalowy, aby był skuteczny, powinien dobrze przylegać do zębów. W tym celu ortodonci używają specjalnego kleju ortodontycznego. Co ważne: aparaty z metalu są zakładane na stałe, dlatego pacjenci muszą zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej.

Ile trwa leczenie aparatem z metalu?

Czas trwania leczenia za pomocą standardowego aparatu ortodontycznego zależy głównie od dwóch czynników takich jak:

Decydując się jednak na metalowy aparat, musisz nastawić się na to, że czas leczenia nie będzie krótszy niż 12 miesięcy. Maksymalny okres zwykle wynosi 30 miesięcy. Po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego zakłada się pacjentom aparaty retencyjne, które nosi się przez 1/2 czasu uprzedniego noszenia aparatu ortodontycznego, aby utrwalić uzyskany efekt leczenia. Czasem jednak szyny są zakładane na znacznie dłużej, a nawet dożywotnio!

Kto może założyć klasyczny aparat ortodontyczny?

Tradycyjny aparat ortodontyczny jest stosowany przede wszystkim u nastolatków i osób dorosłych zmagających się z różnymi wadami zgryzu. Znacznie lepiej radzi sobie z korygowaniem nieprawidłowości w uzębieniu niż aparat ruchomy.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia aparatu metalowego?

Aparat metalowy niestety nie jest przeznaczony dla każdego. Zwykle nie mogą zdecydować się na niego osoby:

  • chore na nowotwory;
  • zmagające się z osteoporozą;
  • mające zaburzenia hormonalne;
  • cierpiące na cukrzycę;
  • z chorobami przyzębia.

Aparat stały estetyczny – czy jest lepszy niż aparat metalowy?

Dużą skutecznością wyróżniają się również aparaty estetyczne. Jak można się domyślić po ich nazwie, zapewniają one dyskretne leczenie ortodontyczne. Specjaliści zwykle proponują m.in.:

Taki aparat może być dobrym wyborem dla osób, które nie chcą nosić widocznego aparatu metalowego. Wiedz również, że istnieją jeszcze bardziej dyskretne rozwiązania! Są nimi aparaty lingwalne, które mają zamki mocowane na zębach od strony podniebienia i języka. Jeśli chcesz, możesz wybrać też nakładki Clear Aligner, które są polecane osobom dorosłym przy korygowaniu jedynie niektórych nieprawidłowości w zgryzie.

Cena aparatu z zamkami metalowymi

Zasadniczym powodem, dla którego tradycyjny aparat metalowy cieszy się ogromną popularnością, jest to, że jest najtańszym rodzajem aparatu ortodontycznego. Jest znacznie tańszy niż stałe aparaty estetyczne, a jego ceny zaczynają się już od 2 tysięcy złotych w zależności od wybranego gabinetu ortodontycznego.

Krzywe zęby są nie tylko kwestią natury estetycznej, ale wpływają również negatywnie na stan zdrowia. Dlatego musisz je leczyć, jeśli zmagasz się z tym problemem – m.in. zakładając aparat metalowy, który świetnie radzi sobie z korygowaniem wad zgryzu. Udaj się do zaufanego gabinetu ortodontycznego i porozmawiaj ze specjalistą o możliwościach leczenia!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat kryształowy

Aparat kryształowy – co to za rodzaj aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ten aparat estetyczny?

Następny artykuł
wyciągi ortodontyczne

Wyciągi ortodontyczne – czym są te elementy aparatu ortodontycznego? Czemu służą wyciągi elastyczne?

Podobne artykuły