sztuczny aparat na zęby

Sztuczny aparat na zęby – czy to ryzyko dla najmłodszych? Czy taki aparat ortodontyczny jest bezpieczny?

Anna Wiktor
Sztuczny aparat na zęby, który czasem noszą dzieci, może być bardzo niebezpieczny. Fałszywe aparaty ortodontyczne cieszą się sporą popularnością zwłaszcza w krajach azjatyckich, ale nie tylko. Czy warto je zakładać? Dowiedz się!

W leczeniu ortodontycznym wad zgryzu wykorzystuje się różne rodzaje aparatów ortodontycznych – zarówno stałe, jak i ruchome. Niestety, tego typu urządzenia nie należą do najtańszych i często nie są też estetyczne, dlatego pojawił się niebezpieczny zamiennik w postaci sztucznych aparatów. To problem dotyczący zwłaszcza dzieci i nastolatków, którzy nie odwiedzają ortodonty, lecz wolą samodzielnie wykonać sztuczny aparat na zęby. Przeczytaj, dlaczego takie działania mogą skończyć się katastrofalnie!

Jak zrobić aparat na zęby?

W internecie można znaleźć mnóstwo poradników dotyczących tego, jak zrobić aparat na zęby. W większości są one nagrywane przez nastolatków, którzy bez pomocy ortodonty chcą wyprostować swoje krzywe zęby. Do wykonania aparatu ortodontycznego DIY niewiele im potrzeba. Zwykle wykorzystywane są takie przedmioty:

  • recepturki/cienkie gumki;
  • spinacze;
  • kolczyki;
  • klej.

Czy samodzielnie wykonany sztuczny aparat na zęby może wyleczyć wiele wad zgryzu np. diastemę, czyli przerwę między jedynkami? Nie próbuj tego sprawdzać! Niestety, w Stanach Zjednoczonych z łatwością można kupić zestaw do wykonania aparatu ortodontycznego.

Dlaczego sztuczny aparat na zęby to zły pomysł?

Pamiętaj, że ortodoncja nie powinna być przyrównywana do majsterkowania. Prostowanie zębów stałych na własną rękę może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń jamy ustnej. Jak informują stomatolodzy, takie działania mogą spowodować m.in.:

  • uszkodzenie szkliwa i dziąseł;
  • resorpcję korzenia zęba;
  • infekcje w jamie ustnej;
  • powiększenie luk pomiędzy zębami;
  • traumę spowodowaną zniszczeniem zębów.

Profesjonalne a sztuczne aparaty ortodontyczne

Po domowym prostowaniu zębów często potrzebne są także drogie zabiegi stomatologiczne, dlatego nie warto decydować się na sztuczny aparat na zęby. Wbrew opinii niektórych osób domowe i profesjonalne aparaty ortodontyczne różnią się między sobą. Te wykonywane na specjalne zamówienie są całkowicie bezpieczne i odpowiednio dopasowane do każdego pacjenta, więc będą najlepszym sposobem na nierówne uzębienie.

Leczenie ortodontyczne tylko u ortodonty

Nawet 70% nastolatków zmaga się z problemem krzywego zgryzu, zatem trend sztucznych aparatów jest naprawdę niebezpieczny. Samodzielne tworzenie aparatu ortodontycznego stałego nie jest jednak nigdy dobrym pomysłem. Tylko profesjonalne leczenie ortodontyczne pod okiem lekarza może przynieść pożądane efekty. I choć jest ono droższe niż sztuczny aparat na zęby, to jednak warto wiedzieć, że osobom do 12. roku życia przysługuje refundacja przez NFZ.

Jakie istnieją rodzaje aparatów ortodontycznych?

W ortodoncji stosuje się dwa rodzaje aparatów ortodontycznych – stałe i ruchome. Dużo większą popularnością cieszą się te pierwsze, w szczególności aparaty metalowe, które są dość tanie koszt to około 2 tysięcy złotych za jeden łuk. Wymagający pacjenci często wybierają aparaty stałe estetyczne, które są dopasowane do koloru uzębienia.

Jeśli masz krzywe zęby i chcesz w końcu cieszyć się zdrowym i prostym uśmiechem, to nie zastanawiaj się nad sztucznym aparatem na zęby. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest założenie aparatu pod okiem doświadczonego specjalisty.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat ortodontyczny przed i po

Aparat ortodontyczny – przed i po: czy warto go nosić? Dowiedz się przed założeniem aparatu ortodontycznego na zęby

Następny artykuł
aparat porcelanowy

Aparat porcelanowy – jak jest zbudowany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma aparat stały porcelanowy?

Podobne artykuły