aparat porcelanowy

Aparat porcelanowy – jak jest zbudowany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma aparat stały porcelanowy?

Jakub Kaczmarek
Jeśli niebawem rozpoczynasz leczenie ortodontyczne, być może zastanawiasz się nad wyborem aparatu porcelanowego. To stały aparat na zęby, który służy do korekty m.in. krzywych zębów i wad zgryzu w ortodoncji. Jakie zalety ma aparat porcelanowy? Sprawdź!

Pacjenci mający nierówne zęby i marzący o pięknym uśmiechu zwykle decydują się na noszenie stałego aparatu lub ruchomego, dzięki któremu mogą zyskać wymarzony efekt. Niegdyś większość z nich wybierała standardowe aparaty metalowe, lecz od pewnego czasu coraz popularniejsze są aparaty estetyczne – np. aparat porcelanowy, ceramiczny, szafirowy czy kryształowy. Przyjrzyjmy się zaletom porcelanowego aparatu na zęby. Przeczytaj, jak jest zbudowany i dlaczego będzie dobrym wyborem!

Jak jest zbudowany aparat ortodontyczny porcelanowy?

Porcelanowy aparat ortodontyczny stały jest złożony z kilku podstawowych elementów:

  • ligatur;
  • zamków;
  • łuków.

Wszystkie te części odpowiadają za odpowiednio silne oddziaływanie na zęby, sprawiając, że stają się ruchome. Przywracają także ich prawidłowe ułożenie w jamie ustnej. Tym, co w głównej mierze wyróżnia ten aparat, jest jego mlecznobiały odcień, zbliżony do naturalnego koloru zębów większości pacjentów. Taki rodzaj aparatu oznacza więc praktycznie niezauważalne leczenie ortodontyczne.

Czy warto założyć aparat porcelanowy?

Odpowiednio przygotowany plan leczenia i prawidłowo założony aparat porcelanowy sprawi, że twoje zęby będą proste i piękne! To jednak nie jedyna zaleta płynąca z terapii ortodontycznej, ponieważ wpływa ona korzystnie także na narząd żucia, układ pokarmowy czy wymowę pacjenta. Przekłada się również na lepsze samopoczucie i usuwa ewentualne kompleksy związane z krzywymi zębami. Pamiętaj też, że gdy twoje zęby będą właściwie ustawione, łatwiej będzie ci zadbać o higienę uzębienia. To zaś pomoże zapobiegać niebezpiecznej próchnicy.

Jakie zalety i wady ma porcelanowy aparat na zęby?

Noszenie aparatu porcelanowego na zębach ma sporą zaletę. Jest on praktycznie niewidoczny na powierzchni zębów pacjenta, dlatego poleca się go osobom, które chcą zyskać proste zęby, a jednocześnie nie zdradzać, że noszą aparat.

Zanim jednak założysz taki przezroczysty aparat na zęby, to musisz wiedzieć, że trzeba przestrzegać kilku reguł i zachować niezbędną higienę, by utrzymać go w dobrym stanie. Najważniejsze jest utrzymywanie nisko barwiącej diety. Podczas terapii zaleconej przez ortodontę nie powinieneś sięgać po barwiące produkty spożywcze takie jak np. kawa, mocna herbata czy czerwone wino.

Wielkość zamków porcelanowych

Szczególnie ważne jest też, że zamki przyklejane do zębów stałych pacjenta są nieco większych rozmiarów. Na początkowym etapie leczenia ortodontycznego możesz doświadczyć delikatnego dyskomfortu i problemów ze swobodnym jedzeniem i mówieniem. Te niedogodności jednak znikają w bardzo krótkim czasie, a w późniejszym okresie nie odczuwa się obecności urządzenia w jamie ustnej. Warto zaznaczyć, że aparat z zamkami z porcelany często nie może zostać założony u pacjentów, którzy mają zbyt mało miejsca w jamie ustnej.

Jak dbać o stały aparat ortodontyczny porcelanowy?

Zamki z porcelany są delikatniejsze od metalowych, dlatego nierzadko zdarza się, że dochodzi do ukruszenia się zamka podczas np. zbyt intensywnego mycia zębów szczoteczką. Problemy mogą sprawiać także ligatury, czyli gumki, które nakłada się na zamki, aby przytrzymać drut ortodontyczny. Mogą się przebarwiać, dlatego musisz stosować białą dietę i wystrzegać się spożywania barwiących produktów. Oprócz tego, abyś nie spowodował uszkodzeń aparatu, nie sięgaj po twarde pokarmy. Podstawą podczas prostowania zębów aparatem porcelanowym jest to, byś każdego dnia dbał o higienę jamy ustnej i nie palił papierosów. Inaczej mogą pojawić się przebarwienia.

Aparat porcelanowy cena

Mimo że wśród rodzajów aparatów ortodontycznych aparat porcelanowy cieszy się sporą popularnością, to jednak nie jest on pozbawiony wad. Cena takiego aparatu jest dość wysoka, jeśli porównamy ją z kosztami aparatu metalowego. Za jeden porcelanowy łuk musisz zapłacić około 3 tysięcy złotych, zaś aparat z zamkami metalowymi to koszt około 2 tysięcy złotych za jeden łuk.

Chcesz cieszyć się prostymi zębami i jednocześnie zależy ci na tym, aby leczenie ortodontyczne przebiegało w ukryciu? Zdecyduj się na aparat porcelanowy! Już dziś umów wizytę u lekarza ortodonty i omów szczegóły terapii.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
sztuczny aparat na zęby

Sztuczny aparat na zęby – czy to ryzyko dla najmłodszych? Czy taki aparat ortodontyczny jest bezpieczny?

Next Post
pulsujący ból zęba

Pulsujący ból zęba – jakie są możliwe przyczyny? Co robić, gdy pojawi się silny ból?

Related Posts