W leczeniu ortodontycznym najczęściej wykorzystuje się różne rodzaje aparatów ortodontycznych stałych. Jednak do korekty wad zgryzu u dzieci pomiędzy 4. a 12. rokiem życia znacznie częściej stosuje się aparaty ortodontyczne ruchome. Sprawdzają się bowiem przy wadach ułożenia żuchwy. Nie bez znaczenia jest też to, że są bezproblemowe w obsłudze, bardzo wygodne i w przystępnej cenie. Przeczytaj, jak działa aparat ruchomy!
Jak działa aparat ruchomy?
Aparat ruchomy, podobnie jak inne aparaty na zęby, wywiera delikatny nacisk na konkretne zęby, dzięki czemu koryguje drobne nieprawidłowości zgryzu. Zawsze projektowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta tuż po pobraniu odpowiedniego wycisku. Ruchomy aparat ortodontyczny sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy łuk zębowy musi zostać poszerzony lub zwężony. Pomaga także w przechyleniu bądź wychyleniu zębów oraz odpowiednim ustawieniu szczęk względem siebie. Ten typ aparatu ortodontycznego nie nadaje się jednak do leczenia wad zgryzu, w których zęby muszą zostać obrócone lub silnie przemieszczone.
Z czego złożony jest aparat wyjmowany?
Aparat ruchomy stosowany w ortodoncji składa się z akrylowej płytki oraz stalowych śrub i sprężyn, które muszą być regularnie podkręcane. W niektórych przypadkach może mieć również gumowe wyciągi. Ważną informacją jest to, że ten aparat nie jest na stałe zamocowany do zębów, a jego użytkownik zakłada go jedynie w określonej sytuacji. Jest to zatem rewelacyjna opcja dla osób, które nie mogą zdecydować się na aparat stały ze względów estetycznych lub obawiają się dyskomfortu, jaki może on sprawiać.
Jak często nosić ruchomy aparat?
Najczęściej ortodonci zalecają, aby ruchomy aparat na zęby pozostawał na nich przez co najmniej 12–14 godzin na dobę. Co ważne, aparat na zęby na noc także powinien być zakładany. Jeśli zdecydujesz się na jego założenie i będziesz systematycznie go mocował na uzębieniu, to pierwsze efekty leczenia zauważysz już nawet po 2 miesiącach! Natomiast najlepsze rezultaty dostrzeżesz po zakończeniu całej terapii ortodontycznej, która zwykle trwa około 24 miesiące.
Zalety i wady aparatu zdejmowanego
Korygowanie wad zgryzu aparatem ruchomym najczęściej odbywa się u dzieci. Tego typu urządzenie jest tańsze niż aparaty stałe i refundowane przez NFZ. Dość prosto utrzymać jego higienę, ale nie jest jednak pozbawione wad. Aby efekty leczenia w klinice stomatologicznej były rzeczywiście odczuwalne, pacjent musi być zdyscyplinowany. Warto także podkreślić, że tego rodzaju aparaty nie są skuteczne w leczeniu wszystkich rodzajów wad zgryzu i są zdecydowanie mniej precyzyjne od aparatów stałych.
Jakie są rodzaje ruchomych aparatów ortodontycznych?
Aparaty na zęby (ruchome wersje) dzielą się na:
- aparaty jednoszczękowe – ten typ aparatu ortodontycznego na zęby należy nosić prawie że cały dzień, czyli minimum 20 godzin na dobę, nawet podczas spożywania posiłków, jeśli jest to możliwe;
- aparaty dwuszczękowe – są stosowane znacznie krócej, ponieważ zaledwie 12–14 godzin dziennie.
Jak używać takiego aparatu?
- Po włożeniu aparatu ruchomego do jamy ustnej musisz go ściśle i symetrycznie umocować do podniebienia za pomocą obu rąk – tak, aby nie dopuścić do jego odkształcenia.
- Gdy już to zrobisz, musisz założyć klamry podtrzymujące na zęby.
- Podobnie jak zakładanie aparatu, tak samo jego zdejmowanie powinieneś wykonywać oburącz.
- Szczególnie ważne jest też to, że taki aparat należy zakładać tylko na umyte zęby. Przed każdym posiłkiem powinieneś go zdejmować, by zachować czystość urządzenia.
Oprócz tego pamiętaj o systematyczności jego noszenia, nieopuszczaniu wizyt kontrolnych i stosowaniu się do zaleceń lekarza ortodonty, by leczenie aparatem ruchomym okazało się skuteczne!
Jak dbać o ruchomy aparat ortodontyczny?
Podczas noszenia aparatu ortodontycznego zdejmowanego musisz szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, ale również o czyszczenie urządzenia. Ten rodzaj aparatu wymaga, aby czyścić go przynajmniej dwa razy dziennie z użyciem letniej wody i środka myjącego – np. szarego mydła. Niezalecane jest stosowanie zwykłej pasty do zębów. Co więcej, zdejmowany aparat nie powinien mieć kontaktu z wrzątkiem, ponieważ może to doprowadzić do deformacji akrylowej płytki sprzętu. Oprócz tego pamiętaj, że ruchomy aparat ortodontyczny należy:
- co jakiś czas myć z zastosowaniem tabletek do protez;
- każdorazowo po jego umyciu dokładnie wytrzeć, osuszyć i przechowywać w specjalnym pudełku.
Pamiętaj, byś przestrzegał powyższych zasad, ponieważ w innym przypadku dojdzie do odkładania się kamienia i powstania brzydkiego zapachu na jego powierzchni.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka jakiekolwiek nieprawidłowości w zgryzie, jak najszybciej udaj się z nim do ortodonty, który najprawdopodobniej zaproponuje aparat ruchomy. Pamiętaj, że leczenie z jego wykorzystaniem jest znacznie tańsze i wygodniejsze dla małych pacjentów niż przy użyciu aparatów stałych.
Może Cię także zainteresować:
- Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?
- Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?
- Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów
- Aparat kryształowy – co to za rodzaj aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ten aparat estetyczny?
- Aparat ortodontyczny – jaką rolę odgrywa w leczeniu wad zgryzu?
- Aparat na zęby dla dzieci – jaki jest najlepszy? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci?
- Aparat lingwalny na zęby – czym jest? Komu poleca się ten niewidoczny aparat ortodontyczny? Jakie zalety mają aparaty lingwalne?