aparat przezroczysty

Czym jest aparat przezroczysty i dla kogo został stworzony? Sprawdź, jak go nosić!

Anna Wiktor
Do korekcji wad zgryzu stosuje się aparat przezroczysty, metalowy, kryształowy czy ceramiczny. Wśród wszystkich typów sprzętów ortodontycznych w pełni transparentny jest właśnie egzemplarz przezroczysty. Jak wygląda leczenie przy jego pomocy? Przeczytaj!

Aparat przezroczysty ortodontyczny jest szczególnie popularny wśród osób ceniących pełną dyskrecję leczenia krzywizny zębów. Czym się wyróżnia w zestawieniu z pozostałymi typami rozwiązań korekcyjnych? Jakie są koszty leczenia przy jego zastosowaniu? Odpowiadamy!

Co to jest aparat przezroczysty?

Aparat przezroczysty zalicza się do sprzętu ortodontycznego ruchomego. Lekarze zalecają jednak utrzymywanie go na zębach przez 22 godziny w ciągu doby. Aparat tego rodzaju wykonany jest z całkowicie przezroczystego tworzywa, które delikatnie wymusza na zębach zmianę położenia. Kuracja przy pomocy tego sprzętu zależy od poziomu zniekształcenia zgryzu i może trwać od kilku miesięcy do 2,5 roku.

Najważniejsze cechy ortopedycznego aparatu przezroczystego

Źródłem popularności aparatów transparentnych jest ich wysoki poziom estetyki. 

  1. Pacjenci decydujący się na jego założenie mogą w zasadzie zapomnieć o nim podczas codziennych czynności. 
  2. Dostrzeżenie go jest dla osób postronnych niełatwe, co podnosi poziom pewności siebie zwłaszcza u tych, którzy go noszą. 
  3. Kolejna warta uwagi cecha to możliwość okresowego zdejmowania aparatu przezroczystego np. podczas posiłków. Nie trzeba więc stronić od produktów zakazanych dla osób noszących aparaty ceramiczne czy metalowe.

Jak wygląda leczenie aparatem przezroczystym?

Nakładki w formie aparatu przezroczystego są wykonywane w różnych stopniach sztywności. Ortodonta na początku zleca wykonanie 3 takich egzemplarzy, które należy nosić przez wyznaczony przez niego czas. Po tych okresie przebieg leczenia jest oceniany i ortodonta przygotowuje dla pacjenta kolejne zestawy. Stosowanie wielu nakładek podczas całego leczenia warunkuje koszty takiego aparatu. Małe wady zgryzu uda się zniwelować w cenie 5–6 000 zł, natomiast kilkunastomiesięczne leczenie może przekraczać kwotę 10 000 zł.

Chcesz wyprostować swoje zęby i zależy ci na maksymalnym stopniu estetyki? Aparat przezroczysty może być opcją dla ciebie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat bezligaturowy

Czym jest aparat bezligaturowy i czy warto się na niego zdecydować?

Następny artykuł
jak działa aparat ortodontyczny

Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów

Podobne artykuły