kortykotomia

Kortykotomia –w jaki sposób nacinanie dziąseł wspiera leczenie ortodontyczne?

Jakub Kaczmarek
Kortykotomia to chirurgiczna technika stosowana jako wsparcie podczas leczenia ortodontycznego. W jakich okolicznościach dentysta może zadecydować o skorzystaniu z takiej metody?

Mikrochirurgia ortodontyczna pomaga w wielu sytuacjach. Zabieg kortykotomii ma przyspieszyć proces leczenia tych pacjentów, których kości są bardzo mocno zmineralizowane, przez co proces przemieszczania się zębów pod naciskiem aparatu przebiega znacznie wolniej. Jak to wygląda w praktyce? W jakich sytuacjach możesz z takiego rozwiązania skorzystać? Sprawdzamy!

Kortykotomia – na czym polega taki zabieg?

Kortykotomia to dość prosty zabieg, podczas którego chirurg dokonuje pionowego nacięcia blaszki kostnej względem powierzchni korzenia zęba. Ponieważ zabiegi takie są wykonywane przez specjalistów z dużym doświadczeniem, nie musisz się niczego obawiać. Precyzyjne nacięcia sprawiają, że zabieg taki nie jest zbyt inwazyjny, a rany po nim goją się bardzo szybko. A co z bólem? Zabieg przebiega przy znieczuleniu miejscowym, zatem i tego nie musisz się obawiać. Owszem, środki przeciwbólowe i płukanki z roztworem soli będą potrzebne, jednak ból szybko mija, a ty możesz skupić się na pozytywnych stronach zabiegu.

Kiedy wykonywany jest zabieg kortykotomii?

Zabieg ten ułatwia leczenie wad zgryzu i często wykonywany jest przed założeniem aparatu ortodontycznego. W takim przypadku jego głównym celem jest zmniejszenie oporów kostnych podczas przesuwania zębów, dzięki czemu zęby szybciej trafiają w odpowiednie miejsce, a ty nie odczuwasz dyskomfortu związanego z noszeniem aparatu na zębach. Tempo przesuwania zębów w leczeniu ortodontycznym ma ogromne znaczenie, specjaliści zatem chętnie sięgają po rozwiązania, które wpływają na ruchomość zębów.

Tego typu chirurgia stomatologiczna może być stosowana również w leczeniu intruzji lub rotacji zębów. Zabieg kortykotomii pozwala również na poszerzenie łuku zębowego oraz na ograniczenie wolnej przestrzeni pomiędzy zębami, co jest częstym problemem wśród osób, które straciły ząb.

Kto może skorzystać z takiego zabiegu?

Stomatolog może wykonać taki zabieg tylko u osoby dorosłej, która ukończyła 20 lat, a kości jej szczęki są już w pełni wykształcone. Są też osoby, którym kortykotomia pozwala rozwiązać sporo problemów.

Kortykotomia to zabieg szczególnie zalecany pacjentom dotkniętym następującymi przypadłościami:

  • brak elastyczności kości;
  • wady kostne;
  • zanik kości po ekstrakcji zęba;
  • krótkie korzenie zębowe.

Jak dbać o zęby po zabiegu – zalecenia

Ryzyko powikłań po wykonaniu zabiegu jest niewielkie, jednak musisz przestrzegać kilku prostych zasad. Przez 12 godzin po zabiegu nie możesz palić ani pić przez słomkę. Przez 8 godzin po kortykotomii nie możesz szczotkować zębów oraz do minimum ograniczyć aktywność fizyczną. Gdy rany się zagoją, twoje życie wróci do normy.

Musisz się też liczyć z opuchlizną, która będzie się utrzymywała przez dwa dni, oraz lekkim bólem. W walce z tymi dolegliwościami pomogą ci zimne okłady oraz zwykłe tabletki przeciwbólowe. Jeśli ból będzie bardzo silny, a dodatkowo pojawi się gorączka, udaj się do kliniki stomatologicznej.

Kortykotomia – cena zabiegu

Choć każdy gabinet stomatologiczny ma własny cennik, możesz jednak sprawdzić przedziały cenowe. Za nacięcie dziąseł w jednym łuku zapłacisz około 1800–2000 zł.

Prosty zabieg chirurgiczny może znacznie ułatwić leczenie z wykorzystaniem aparatu na zęby. Fakt, że stomatologia tak chętnie z nich korzysta, nie powinien dziwić. Piękny zgryz jest przecież ważną sprawą, a im krótszy czas leczenia ortodontycznego, tym lepiej dla pacjenta.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
retainer

Retainer – dlaczego ortodoncja tak chętnie sięga po to urządzenie?

Następny artykuł
aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – jaką rolę odgrywa w leczeniu wad zgryzu?

Podobne artykuły