intruzja zęba

Intruzja zęba – na czym polega?

Jakub Kaczmarek
Intruzja zęba to metoda leczenia ortodontycznego, która polega na wtłaczaniu nadmiernie wysuniętego zęba z powrotem w głąb kości. Kiedy stosuje się takie leczenie i jak ono przebiega? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Intruzja zęba to zabieg dość skomplikowany biomechanicznie oraz trudny ze względu na towarzyszące jej spore ryzyko resorpcji korzeni. Najprościej mówiąc, jest to proces wtłaczania do kości nadmiernie wydłużonych zębów. Służy do leczenia różnego rodzaju pionowych wad zgryzu i nieestetycznie długich zębów. 

Intruzja zęba – co to takiego?

Intruzja zęba to zabieg z zakresu ortodoncji. Polega na przemieszczaniu zęba w kierunku jego podstawy kostnej. Jest to skuteczna metoda leczenia nagryzu pionowego. Efektem, do którego się dąży jest wtłoczenie zębów w głąb kości. Mogą istnieć zarówno estetyczne jak i czysto zdrowotne zalecenia do wykonania intruzji. Procedura ta jest możliwa tylko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym w dziedzinie lecznictwa ortodontycznego.

Kiedy wykonać intruzję zęba?

Intruzja zębów przednich wykonywana jest u pacjentów, którzy cierpią na wady zgryzu: zgryz głęboki, wypukły profil lub zwiększoną wysokość twarzy. Zdecydowanie najczęstszą podstawą wystąpienia konieczności intruzji zębów jest tzw. dziąsłowy uśmiech. Przy tej dolegliwości, spoczynkowe ułożenie górnej wargi powoduje odsłonięcie dziąseł. Intruzja bywa też wstępnym etapem leczenia protetycznego i może poprzedzać wstawianie implantów. Można stosować ją u pacjentów dorosłych i nastoletnich.

Jak wygląda intruzja zęba?

Intruzję najczęściej wykonuje się na wcześniej przygotowanym aparacie zawieszonym. Nie może być to zwykły aparat ortodontyczny, lecz taki, który jest w stanie znieść bardzo duże obciążenia intruzyjne. Potrzebne są do tego włókna Sharpeya i hydrodynamiczny aparat buforowy ozębnej. W takiej konstrukcji tylko część włókien ulega naciągnięciu. Natomiast wywoływany nacisk rozkłada się równomiernie na cały zębodół. 

Zobacz też:
Sedacja – jak pomaga w walce z lękiem przed dentystą?

Intruzja zęba polega na dostarczeniu siły wystarczająco dużej, by umożliwić cofnięcie zębów w głąb kości, z której wyrastają. Tą metodą można wtłaczać zarówno górne, jak i dolne zęby. 

Mikroimplanty przy intruzji zębów

Podczas procesu leczenia nadmiernego nagryzu pionowego można też stosować tzw. mikroimplanty. Zwane są także miniimplantami lub miniśrubami ortodontycznymi. Swoim wyglądem przypominają właśnie niewielką śrubę, która po zamontowaniu wystaje ponad błonę śluzową. Nie jest to więc zamiennik brakującego zęba, a dodatkowa konstrukcja, zakładana od zewnętrznej strony, poniżej linii zębów (lub powyżej, w przypadku górnego łuku zębowego).

Jest to specjalny rodzaj implantów, który domyślnie używa się do zakotwienia labilnych protez dolnych całkowitych. Jednakże obecnie stosuje się je też tymczasowo w trakcie różnych procedur ortodontycznych. Pozwalają one uniknąć konieczności leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Zakłada się je pod znieczuleniem, co pozwala też zniwelować jakiekolwiek dolegliwości bólowe, jakie mogłyby być z tym związane.

Intruzja zęba to dość skomplikowana procedura, która ma na celu wtłoczenie zęba z powrotem do kości. Jest to możliwe dzięki postępom medycyny w zakresie ortodoncji. Plan takiego leczenia musi być starannie opracowany i dostosowany do pacjenta. Nie da się osiągnąć pożądanych efektów używając do tego zwykły aparat ortodontyczny. Należy wywrzeć dość dużą siłę na zębach, aby zmusić je do wtłoczenia się w głąb kości. Zastosowana aparatura musi więc być w stanie znieść takie obciążenie bez uszkodzenia zębów ani przyzębia.

Zobacz też:
Fluor w stomatologii – jak działa?

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
mioterapia

Mioterapia, czyli ćwiczenia mięśniowe na prawidłowy zgryz

Następny artykuł
retruzja

Retruzja – co to jest i jak ją leczyć?

Podobne artykuły