Wypełnienia chemoutwardzalne

Wypełnienia chemoutwardzalne — zalety

Anna Wiktor
Wypełnienia chemoutwardzalne to jeden z rodzajów plomb, czyli materiałów wykorzystywanych do wypełniania ubytków w zębie. Jakie są ich zalety i kiedy się je stosuje?

Wypełnienie ubytku w zębie pozwoli na uniknięcie dalszego rozwoju uszkodzeń. Wypełnienia chemoutwardzalne są popularnie stosowaną alternatywą dla bardziej skomplikowanych wypełnień światłoutwardzalnych, a co ważne dla pacjentów — są obecnie refundowane przez NFZ. 

Czym charakteryzują się wypełnienia chemoutwardzalne? 

Wypełnienia chemoutwardzalne wiążą się dzięki zmieszaniu składników, co oznacza, że kompozyt jest związany już w gabinecie. Dzięki reakcji chemicznej dochodzi do niemal natychmiastowego zastygnięcia materiału wypełniającego. Ząb jest wtedy odbudowywany i ukształtowany podczas tej samej procedury. Masa na samym początku jest elastyczna, co umożliwia precyzyjne dostosowanie jej do powierzchni ubytku, po czym zastyga w czasie do trzech minut.

Wypełnienia chemoutwardzalne mogą być stosowane zarówno jako samodzielne wypełnienie jak i element warstwowy. Dzieli się je ze względu na materiał wypełniający na żywicze oraz kompozytowe. Plomby tego rodzaju są stosowane głównie do odbudowy średnich i małych ubytków w zębach przednich i tylnych, można jednak wykorzystać je do całkowitej odbudowy zębów. Wykonuje się nim również osadzanie szyn stomatologicznych i odbudowy filarów protetycznych. Do głównych zalet wypełnień należy szeroka gama odcieni, dzięki której łatwo dopasować materiał do naturalnego koloru zębów, oraz względnie niski koszt materiałów. Wypełnienia chemoutwardzalne są refundowane przez NFZ w leczeniu zębów przednich. 

Pozostałe rodzaje wypełnień 

Drugim powszechnie stosowanym rodzajem plomb w stomatologii są wypełnienia światłoutwardzalne. Aby je utwardzić, wymagane jest wykorzystanie specjalnej lampy polimeryzacyjnej. W niektórych gabinetach można spotkać również wypełnienia amalgamatowe, od tych jednak odchodzi się ze względu na dość niską estetykę oraz ryzyko odkładania się rtęci w tkankach zębiny. 

Zobacz też:
Kiedy jest konieczna wymiana plomb? Trzy czynniki, które mają wpływ na ich trwałość

Zalety wypełnień chemoutwardzalnych 

Zalety wypełnień chemoutwardzalnych to między innymi: 

  • brak konieczności zastosowania lampy do utwardzania; 
  • możliwość dobrania odpowiedniego koloru; 
  • refundacja przez NFZ; 
  • brak konieczności zaprzestania jedzenia po zabiegu; 
  • odporność na ścieranie i nacisk podczas żucia. 

Zarówno wypełnienia chemoutwardzalne jak i światłoutwardzalne charakteryzują się wysoką trwałością i estetyką wyglądu. Choć ostateczna decyzja powinna należeć do prowadzącego leczenie stomatologa, warto pamiętać, że tylko pierwsze z nich są refundowane. 


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
słabe zęby

Słabe zęby — co to znaczy? 

Następny artykuł
trzecie zęby

Trzecie zęby jako alternatywa dla implantów i protez

Podobne artykuły