Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć

Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?

Anna Wiktor
Leczenia endodontycznego obawia się wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych. Często towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe. Standardowo endodoncję stosuje się raz na ząb. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć? Oczywiście, że tak. Istnieje kilka powodów, dla których po odbudowie zęba w endodoncji może dochodzić do dalszego psucia się uzębienia. Może to być spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej lub błędnie przeprowadzonym przez stomatologa leczeniem. Sprawdź, w jakich sytuacjach zęby leczone kanałowo mogą dalej się psuć.

Na czym polega endodoncja?

Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu z kanału miazgi zębowej. Dalszym krokiem jest wykonanie dezynfekcji i higienizacji powstałego otworu. Na tym etapie jest niezwykle ważne zdezynfekowanie kanałów zęba, aby nie doszło w nich do zgromadzenia się bakterii i infekcji. Mogą one negatywnie wpłynąć na leczenie, spowodować powikłania, a także dojść do korzenia lub przenieść się na sąsiadujące tkanki i zęby. Po dezynfekcji wnętrze zęba wypełnia się specjalnie przygotowanym protetycznym materiałem biokompatybilnym. Na koniec do niego mocowana jest korona zęba i cały podlega procesowi odbudowy. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne daje satysfakcjonujące rezultaty, redukuje dolegliwości bólowe i pozwala pacjentowi na normalne funkcjonowanie. Czy leczenie kanałowe boli? Na początku tak, jednak zabieg przeprowadza się pod znieczuleniem, a dolegliwości bólowe ustępują po kilku dniach.

Zobacz też:
Sedacja – jak pomaga w walce z lękiem przed dentystą?

W jakich sytuacjach endodoncja jest wskazana?

Istnieje kilka podstawowych wskazań do tego, aby wdrożyć leczenie kanałowe. Jeżeli pacjent zgłosi się stosunkowo szybko do lekarza, to w wielu przypadkach możliwe będzie uratowanie zęba. Niestety zdarza się również, że doszło już do poważnych ubytków z powodu próchnicy i rozległego stanu zapalnego. Wówczas rekomendowane zabiegi to leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Podstawowe wskazania do leczenia zęba kanałowo to m.in.:

  • martwica miazgi zębowej;
  • zapalenia miazgi;
  • zmiany lub zapalenie tkanek okołowierzchołkowych;
  • błędnie wypełnione kanały korzeniowe (leczenie kanałowe wtórne).

Każdorazowo decyzję o zastosowaniu określonych zabiegów stomatologicznych podejmuje dentysta na podstawie przeprowadzonych badań diagnostycznych. W tym celu stosuje się nowoczesne techniki badań, czy też zdjęcia RTG.

Sprawdź, czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?

Za obumarcie miazgi zęba najczęściej odpowiada próchnica. Pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nawet po leczeniu kanałowym i wypełnieniu kanału zęba materiałem protetycznym, jego uzębienie wciąż podlega działaniu szkodliwych drobnoustrojów i próchnicy. Pozostałe tkanki twarde zęba pozostają w stanie naturalnym. Aby zminimalizować ryzyko powracających problemów zdrowotnych z uzębieniem, pacjenci powinni postawić na staranną pielęgnację jamy ustnej i zębów zgodnie z wytycznymi stomatologa.

Czym jest powtórne leczenie kanałowe?

Standardowo w przypadku leczenia kanałowego powinno dojść do pozbawienia zęba nerwów i zniwelowania dolegliwości bólowych. Może jednak okazać się, że pacjent po kilku tygodniach po zabiegu wciąż odczuwa ból. O ile przez pierwsze dni od wizyty u stomatologa ból może występować, ponieważ dochodzi do naruszenia tkanek, o tyle później powinien przejść. Jeżeli utrzymuje sie długo, to niezbędna jest kolejna wizyta kontrolna. Niestety zdarza się, że ząb przeleczony kanałowo wciąż boli i wówczas wykonuje się tzw. zabieg re-endo. To powtórne leczenie kanałowe. Ponowne leczenie często spowodowane jest niewłaściwym przebiegiem pierwszej endodoncji. Inne przyczyny powstania bólu i konieczność ponownego leczenia kanałowego to przede wszystkim:

  • perforacja korzenia zęba lub komory;
  • występowanie kanałów zębowych, których nie odnaleziono w pierwszym leczeniu;
  • nieusunięte złamane narzędzia endodontyczne;
  • naruszenie korony zęba pacjenta i wystąpienie infekcji bakteryjnej;
  • próchnica odsłaniająca wyleczone kanały;
  • trudno dostępne kanały, których nie udało się wcześniej wyleczyć.
Zobacz też:
Pożyczka online na leczenie stomatologiczne

Dlaczego warto postawić na wtórne leczenie kanałowe?

Wtórne leczenie kanałowe często okazuje się jedynym sposobem na uratowanie zębów pacjenta i pozostawienie jego estetycznego uśmiechu. To dobra alternatywa dla wyrwania zęba i odbudowy na implancie. Zanim lekarz przystąpi do wtórnego leczenia kanałowego, należy przeprowadzić diagnostykę i wykonać zdjęcia RTG. To na nich można zaobserwować obecność dodatkowych kanałów, które kwalifikują się do dalszego leczenia. Przygotowany jest plan leczenia, a tam, gdzie to niezbędne stomatolog ponownie wypełnia kanał zębowy. Należy to robić bardzo dokładnie, ponieważ ewentualne przepełnienie może powodować powikłania i problemy zdrowotne. Po skończonym zabiegu należy ząb dokładnie sprawdzić i ocenić prawidłowość wykonanego leczenia. Wiele osób zastanawia sie, ile to kosztuje. Jeżeli chodzi o leczenie kanałowe, cena uzależniona jest od ilości zębów, a także specyfiki danego gabinetu stomatologicznego. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na to, ile trwa leczenie kanałowe. Jest to zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta i jego sytuacji zdrowotnej.

Innowacyjne leczenie kanałowe pod mikroskopem

Jedną z innowacyjnych metod stosowanych w stomatologii jest kanałowe leczenie pod mikroskopem. Ze względu na ogromną precyzję zabiegu, stomatolog korzysta ze wsparcia technologicznego. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiału przez tkanki zębowe, ani do powstania stanu zapalnego w okolicy zabiegu. Proces odbywa się po podaniu znieczulenia. Stomatolog usuwa obumarłą miazgę, a następnie przy pomocy widoku z mikroskopu dokładnie uzupełnia ubytek. Na końcu stosuje łącznik i koronę zębową.

Zobacz też:
Jak spać po wyrwaniu zęba – zalecenia stomatologów

Co po leczeniu kanałowym?

Tak naprawdę odpowiednio wyleczone w ramach endodoncji zęby mogą posłużyć pacjentowi do końca życia. Kluczem jest odpowiednie dbanie o jamę ustną i stosowanie się do wskazań lekarza. Ponadto pacjent powinien podlegać regularnym kontrolom stomatologicznym. W przypadku zębów leczonych kanałowo rekomenduje się wykonywanie okresowych badań RTG. Dzięki temu można sprawdzić obecny stan tkanek okołowierzchołkowych. Ich uszkodzenie może powodować dolegliwości bólowe i klasyfikować pacjenta do ponownego leczenia endodontycznego. Regularne badania pozwalają odpowiednio szybko zdiagnozować problem, a także wdrożyć skuteczne leczenie. Zbagatelizowanie tego może doprowadzić do poważnych ubytków i potrzeby wyrwania zęba, co negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu pacjenta. Wówczas niezbędne jest zastosowanie implantów. Aby tego uniknąć, regularnie odwiedzaj renomowany gabinet stomatologiczny.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Proteza elastyczna na jeden ząb

Proteza elastyczna na jeden ząb – zalety i wady rozwiązań w zakresie protetyki

Następny artykuł
Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta

Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta? Sprawdź

Podobne artykuły