Badanie krwi na czczo Mycie zębów

Badanie krwi na czczo. Mycie zębów może zmienić wyniki?

Anna Wiktor
Pacjentom zalecane jest badanie krwi na czczo. Mycie zębów w tym kontekście budzi wiele wątpliwości. Czy przed badaniem laboratoryjnym krwi można umyć zęby? Jak dokładnie się do niego przygotować? Podpowiadamy!

Badanie laboratoryjne krwi pozwala przyjrzeć się kondycji własnego organizmu, zbadać poziom hormonów, czy pracę poszczególnych organów wewnętrznych. Niezależnie od profilu lekarze zalecają badanie krwi na czczo. Mycie zębów może zaburzyć wyniki? Czy można przed wyjściem do lekarza wyszczotkować zęby? 

W skrócie:

  • Przed badaniem krwi można myć zęby. ✔️
  • Nie powinno się myć zębów przed pobraniem wymazu z gardła. ❌

Badanie krwi na czczo. Mycie zębów może wpłynąć na wyniki?

Badanie krwi u wielu pacjentów budzi niepokój. Żeby wyniki wróciły do nas jak najbardziej miarodajne, musimy spełnić określone warunki. Najczęściej są one wymieniane przez lekarza, który kieruje na badania. Osoby, chcące skorzystać z diagnostyki bez wcześniejszej konsultacji próbują znaleźć odpowiedzi na własną rękę.

Na badanie krwi trzeba przyjść na czczo. Oznacza to, że na około 12 godzin przed badaniem nie powinniśmy spożywać żadnych pokarmów. Mycie lub niemycie zębów przed badaniem nie ma wpływu na jego wyniki. Zarówno osoby, które praktykują mycie zębów bez pasty, jak i te, które z niej korzystają, mogą ze spokojem wyszczotkować całą jamę ustną przed udaniem się na badanie laboratoryjne.

Jak przygotować się do badania krwi?

Wiemy już, że najbardziej miarodajne jest badanie krwi na czczo. Mycie zębów przed wyjściem nie jest zabronione. Warto jednak pamiętać, aby na badanie udać się wypoczętym i zrelaksowanym. Wcześniejsze wzięcie leków powinno się najpierw skonsultować z lekarzem.

Jeżeli wybierasz się na badanie krwi, możesz z powodzeniem tuż przed nim umyć zęby. Nie będzie to miało wpływu na badanie! Zupełnie inaczej jest na przykład podczas badania wymazu z gardła. Wówczas nie zaleca się ani mycia zębów, ani płukania jamy ustnej, czy żucia gumy. Jeżeli dręczą cię wątpliwości, koniecznie zasięgnij porady lekarza.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć

Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć i znów wymagać leczenia?

Następny artykuł
odruch wymiotny przy myciu zębów

Odruch wymiotny przy myciu zębów – problem przy codziennej pielęgnacji

Podobne artykuły