Badanie krwi na czczo. Mycie zębów

Badanie krwi na czczo. Mycie zębów ma wpływ na wyniki?

Anna Wiktor
Pacjentom zalecane jest badanie krwi na czczo. Mycie zębów w tym kontekście budzi wiele wątpliwości. Czy przed badaniem laboratoryjnym krwi można umyć zęby? Jak dokładnie się do niego przygotować? Podpowiadamy!

Badanie laboratoryjne krwi pozwala przyjrzeć się kondycji własnego organizmu, zbadać poziom hormonów, czy pracę poszczególnych organów wewnętrznych. Niezależnie od profilu lekarze zalecają badanie krwi na czczo. Mycie zębów może zaburzyć wyniki? Czy można przed wyjściem do lekarza wyszczotkować zęby? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Badanie krwi na czczo. Mycie zębów może wpłynąć na wyniki?

Badanie krwi u wielu pacjentów budzi niepokój. Żeby wyniki wróciły do nas jak najbardziej miarodajne, musimy spełnić określone warunki. Najczęściej są one wymieniane przez lekarza, który kieruje na badania. Osoby, chcące skorzystać z diagnostyki bez wcześniejszej konsultacji próbują znaleźć odpowiedzi na własną rękę.

Na badanie krwi trzeba przyjść na czczo. Oznacza to, że na około 12 godzin przed badaniem nie powinniśmy spożywać żadnych pokarmów. Mycie lub niemycie zębów przed badaniem nie ma wpływu na jego wyniki. Zarówno osoby, które praktykują mycie zębów bez pasty, jak i te, które z niej korzystają, mogą ze spokojem wyszczotkować całą jamę ustną przed udaniem się na badanie laboratoryjne.

Jak przygotować się do badania krwi?

Wiemy już, że najbardziej miarodajne jest badanie krwi na czczo. Mycie zębów przed wyjściem nie jest zabronione. Warto jednak pamiętać, aby na badanie udać się wypoczętym i zrelaksowanym. Wcześniejsze wzięcie leków powinno się najpierw skonsultować z lekarzem.

Zobacz też:
Mycie zębów wodą utlenioną – czy to ma sens?

Jeżeli wybierasz się na badanie krwi, możesz z powodzeniem tuż przed nim umyć zęby. Nie będzie to miało wpływu na badanie! Zupełnie inaczej jest na przykład podczas badania wymazu z gardła. Wówczas nie zaleca się ani mycia zębów, ani płukania jamy ustnej, czy żucia gumy. Jeżeli dręczą cię wątpliwości, koniecznie zasięgnij porady lekarza.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak usztywnić ruszający się ząb

Jak usztywnić ruszający się ząb? Praktyczne porady

Następny artykuł
Mycie zębów wodą utlenioną

Mycie zębów wodą utlenioną – czy to ma sens?

Podobne artykuły