Mycie zębów po każdym posiłku

Mycie zębów po każdym posiłku – czy to naprawdę potrzebne?

Anna Wiktor
Mycie zębów po każdym posiłku utożsamiane jest z idealnym sposobem na zachowanie higieny jamy ustnej. Czy taka praktyka faktycznie ma same plusy? Podpowiadamy!

Od dziecka słyszymy, że przepisem na zdrowe i mocne zęby jest mycie ich po każdym posiłku. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy krytykujące takie podejście. Często można przeczytać, że szczotkowanie zębów kilka razy dziennie może być szkodliwe. Jaka jest prawda? Poniżej postaramy się rzucić trochę światła na tę kwestię.

Mycie zębów po każdym posiłku a kondycja szkliwa

Korzystanie z pasty i szczoteczki do zębów ma na celu usunięcie z jamy ustnej resztek jedzenia i przywrócić świeżość oddechu. Niestety, mycie zębów po każdym posiłku może wpłynąć negatywnie na kondycję szkliwa, a przez to przyspieszać pojawianie się zmian próchnicowych.

Zaraz po jedzeniu bakterie, które w naturalny sposób bytują na płytce nazębnej zaczynają wytwarzać kwasy. Pod wpływem ich działania szkliwo staje się znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Pocieranie po nim szczoteczką może więc prowadzić do uszkodzeń, szczególnie jeżeli zdarza się często.

Ile czasu po posiłku warto umyć zęby?

Jak widać problemem nie jest więc zbyt częste mycie zębów, a jedynie robienie tego tuż po zjedzeniu posiłku lub po napiciu się słodkiego napoju. Nie ma nic złego w myciu zębów po każdy posiłku, dentyści zwracają jednak uwagę, aby zachować pewien odstęp czasowy między spożyciem posiłku a szczotkowaniem zębów. Optymalny czas wynosi około 30 minut. Ta krótka chwila robi naprawdę wielką różnicę i pozwala utrzymać szkliwo zębów w dobrej kondycji.

Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie. Oczywiście im częściej, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, aby nie szczotkować zębów i dziąseł od razu po jedzeniu. Już po upływie pół godziny kwas wydzielany przez bakterie z płytki nazębnej neutralizuje się, a kontakt szczoteczki ze szkliwem nie może już wyrządzić mu żadnej krzywdy.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból i ile on trwa?

Następny artykuł
Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy – co powinno się o nim wiedzieć?

Podobne artykuły