Jak czyścić język

Jak czyścić język po myciu zębów?

Anna Wiktor
Wbrew obiegowej opinii sama pielęgnacja zębów nie zapewnia świeżego oddechu. Niemniej ważne jest czyszczenie języka. Jak czyścić język, aby zdrowie jamy ustnej było utrzymane na prawidłowym poziomie?

Czyszczenie języka jest często pomijane podczas pielęgnacji jamy ustnej. Trochę wynika to z braku wiedzy, a trochę – z braku narzędzi. Co więcej, dla wielu osób intensywny dotyk na powierzchni języka jest zwyczajnie nieprzyjemny. Jak sobie z tym radzić? Jak czyścić język? Sprawdź!

Dlaczego warto czyścić język?

Jak można się spodziewać, resztki jedzenia osadzają się nie tylko na powierzchni zębów, ale również na języku. Oznacza to, że jeśli nie zostaną usunięte, mogą z powrotem przenieść się na czyste zęby i spowodować np. rozwój próchnicy. Co prawda działanie to będzie słabsze niż w przypadku osadu bezpośrednio na szkliwie, ale może np. nasilać nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli wiesz, jak czyścić język, możesz zminimalizować te negatywne efekty.

Jak czyścić język – narzędzia

Do wyboru masz kilka różnych narzędzi, dzięki którym czyszczenie języka jest ułatwione. To, jak czyścić język, zależy od wyboru konkretnego przedmiotu. Dostępne są:

  • szczoteczka do zębów – taka w wersji analogowej ma w niektórych modelach gumowe wypustki po drugiej stronie główki. Jeśli ich używasz, musisz je też regularnie myć oraz dbać o prawidłowe przechowywanie szczoteczki;
  • skrobaczki do języka – plastikowe narzędzie z wypustkami lub włosiem, przeznaczone wyłącznie do mycia języka, zwykle jednorazowe;
  • wielorazowe skrobaki do języka – mogą być wykonane z miedzi, silikonu medycznego albo stali nierdzewnej. Wymagają regularnego mycia, ale wystarczają na długo.

Jak widzisz, wybór jest spory. Warto jednak wiedzieć, jak czyścić język tymi wszystkimi narzędziami i co zrobić, gdy nie chcesz ich używać.

Jak czyścić język? Techniki czyszczenia

Wiele zależy od tego, jakimi narzędziami dysponujesz. W przypadku szczoteczki możesz umyć język kolistymi ruchami, wykorzystując do tego odrobinę spienionej pasty do zębów. Skrobaczki przesuwa się od wnętrza jamy ustnej do końcówki języka, usuwając zanieczyszczenia na zewnątrz. W każdym z tych przypadków ważne jest, abyś wypłukał jamę ustną. Bez względu na to, jak czyścisz język, rób to zawsze po umyciu zębów.

A co, jeśli z jakiegoś powodu – na przykład nasilonego odruchu wymiotnego – nie jesteś w stanie używać tego rodzaju skrobaczek? W takim przypadku, aby usunąć biały nalot, możesz stosować bakteriobójcze płyny do płukania jamy ustnej. Co prawda nie będą działały tak samo dobrze, bo nie usuniesz białego osadu mechanicznie, ale będą lepsze niż nic. Wiesz już, jak czyścić język, nawet jeśli nie chcesz używać żadnych wymienionych narzędzi.

Czyszczenie języka jest istotne dla świeżego oddechu i usunięcia nadmiaru bakterii z jamy ustnej. Warto wiedzieć, jak czyścić język, aby pielęgnacja była jeszcze łatwiejsza i skuteczniejsza. W powyższym artykule znajdziesz sposoby, które przypadną do gustu każdej osobie.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Węgiel aktywny do zębów

Węgiel aktywny do zębów – zalety i wady stosowania. Czy pasty z węglem są bezpieczne?

Następny artykuł
jak myć zęby szczoteczką elektryczną

Sprawdź, jak myć zęby szczoteczką elektryczną

Podobne artykuły