Węgiel aktywny do zębów

Węgiel aktywny do zębów – zalety i wady stosowania. Czy pasty z węglem są bezpieczne?

Jakub Kaczmarek
Wśród wielu preparatów, które poleca się do mycia i wybielania zębów, znajduje się też węgiel aktywny. Na zęby ma działać wielopłaszczyznowo, czyli je wybielać, usuwać z nich osad i bakterie. Jak jest w rzeczywistości?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie nowinki kosmetyczne są warte sprawdzenia na własnej skórze czy, jak w tym przypadku, na własnych zębach. Wiele z nich nie jest sprawdzonych pod kątem naukowym. Tak też jest z teorią, że węgiel aktywny do zębów świetnie zastąpi zwykłą pastę. Sprawdź dlaczego!

Jak działa węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to rodzaj węgla, w którym atomy są ułożone w sposób inny niż zwykle. W efekcie zyskuje on charakterystyczną strukturę, która jest porowata i podatna na wchłanianie innych substancji. W efekcie takie właściwości sprawiają, że węgiel aktywny stosuje się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wchłonięcia innych substancji. Jest popularny m.in. w uzdatniaczach wody czy filtrach akwariowych.

Jak to ma się do tego, jak działa węgiel aktywny do zębów? W założeniu ma on usuwać wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do powstawania przebarwień. Mowa między innymi o resztkach wypijanej kawy czy wina, które osadzają się na powierzchni zębów. Czy faktycznie pasta z węglem aktywnym działa wybielająco?

Węgiel aktywny do zębów – działanie

Na początek warto uspokoić wszystkich, którzy obawiają się czarnego koloru pasty. Węgiel aktywny do zębów nie odbarwia szkliwa, bo nie pozostawia po sobie żadnego śladu. Choć faktycznie ma właściwości absorpcyjne, to raczej nie poradzi sobie z przebarwieniami, które są efektem wytworzenia kamienia nazębnego czy innych twardych złogów nazębnych. Mycie zębów węglem aktywnym może w pewien sposób pomagać w odświeżaniu oddechu, jednak z pewnością składnik ten nie zadba o szkliwo.

Węgiel aktywny do zębów – co na to nauka?

Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że mycie zębów węglem aktywnym działa w jakikolwiek sposób wybielająco. Dotychczasowe doniesienia na ten temat pochodzą wyłącznie od osób, które same próbowały pasty z węglem lub samodzielnie ją przygotowywały. Nie jest jednak potwierdzone tego rodzaju działanie.

Co więcej, istnieją przesłanki, jakoby węgiel aktywny do zębów mógł powodować bardzo konkretne straty, jeśli chodzi o szkliwo. Wynika to z faktu, że ma on lekko ziarnistą strukturę. Regularne, stałe pocieranie szczoteczką z pastą węglową może sprawić, że na zębach pojawią się mikrouszkodzenia, które będą wręcz bramą dla wszystkich drobnoustrojów. Z tego powodu stomatolodzy są raczej ostrożni, jeśli chodzi o pasty z węglem. A to nie wszystkie powody!

Węgiel aktywny do zębów w paście – tak czy nie?

Istnieją gotowe preparaty, które w swoim składzie mają węgiel aktywny do zębów. Zazwyczaj są to środki naturalne, które nie mają właściwości bakteriobójczych takich jak standardowe pasty. Co więcej, niekiedy nie zawierają też fluoru, który jest niezbędny, aby w skuteczny sposób chronić zęby przed próchnicą. W końcu nawet zawartość węgla aktywnego nie jest w nich standaryzowana, co stanowi swojego rodzaju zagrożenie przy regularnym stosowaniu pasty 2–3 razy dziennie przez dłuższy czas.

Wiele osób samodzielnie przygotowuje węgiel aktywny do zębów w paście, rozrabiając kupiony w aptece węgiel z wodą. Taki preparat można stosować raz na jakiś czas, jednak najlepiej nie regularnie. O wiele korzystniejsze może być mycie zębów węglem aktywnym rozrabianym z olejem kokosowym, który ma dodatkowo właściwości bakteriobójcze. Nadal jednak taki preparat nie powinien zastępować standardowej pasty z odpowiednią dawką fluoru.

Choć węgiel aktywny do zębów może być swojego rodzaju urozmaiceniem podczas higieny jamy ustnej, to nie powinien stuprocentowo zastępować pasty. Jego właściwości nie są wystarczające, aby nie tylko usuwał osady, ale również chronił szkliwo przed uszkodzeniami czy próchnicą. Pamiętaj o tym, gdy stoisz przed wyborem kolejnego preparatu wybielającego czy pielęgnacyjnego.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
płyn do płukania jamy ustnej

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? Higiena jamy ustnej i stany zapalne a płyn do płukania

Następny artykuł
Jak czyścić język

Jak czyścić język po myciu zębów?

Podobne artykuły