jak myć zęby szczoteczką soniczną

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Prawidłowa technika mycia zębów

Jakub Kaczmarek
Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Wbrew pozorom używanie tego rodzaju szczoteczki bywa skomplikowane. Przy nieprawidłowej technice może być też mało efektywne. Sprawdź, jak to zmienić!

Zakup szczoteczki sonicznej często jest jednym z lepszych pomysłów, jeśli zależy ci na pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Warto jednak wiedzieć, że nie uda ci sie wykorzystać całego potencjału tego narzędzia, jeśli nie zadbasz o dokładne mycie powierzchni zębów. Dowiedz się, jak myć zęby szczoteczką soniczną, aby przyniosło to oczekiwane rezultaty.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – różnice

Poniekąd szczoteczka soniczna jest rodzajem szczoteczki elektrycznej. Również ma napęd, dlatego, inaczej niż w przypadku modelu manualnego, nie musisz tyle energii wkładać w samo szczotkowanie. Różni się jednak podstawową rzeczą, czyli techniką działania. Szczoteczka elektryczna opiera się przede wszystkim na rotacji włosia osadzonego na główce. Częstotliwość ruchów na minutę zależy głównie od wybranego modelu – im droższy, tym szybsze są ruchy. W niektórych szczoteczkach istnieje również możliwość wyboru poziomu mocy, czyli w tym przypadku – prędkości obrotów.

Z kolei szczoteczka soniczna opiera swoje działanie na drganiach sonicznych. Oznacza to, że prócz nawet do 48000 ruchów wymiatających generują także do 96000 fal dźwiękowych. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, jak myć zęby szczoteczką soniczną, aby cały potencjał urządzenia został wykorzystany do zwalczania płytki nazębnej.

Co daje stosowanie szczoteczki sonicznej?

Każdy typ szczoteczki, nawet szczoteczka manualna, zapewnia usuwanie mechaniczne osadów z zębów. To uzyskujesz, wydłużając czas mycia do określonych przez ekspertów 3 minut. W tym aspekcie ważny jest nacisk, choć ten może być zbyt duży. I tutaj ze swoimi technologiami wchodzą szczoteczki elektryczne, które zazwyczaj wyposażone są w czujnik siły nacisku. W ten sposób nie ryzykujesz uszkodzeniem dziąseł czy powierzchni szkliwa. Co jednak kiedy wiesz, jak myć zęby szczoteczką soniczną, i w pełni wykorzystujesz jej potencjał?

Przede wszystkim drgania soniczna sprawiają, że bakterie są dokładniej usuwane, również w mikropęknięciach szkliwa. Wymywanie stamtąd zanieczyszczeń w połączeniu ze stosowaniem odpowiednich past do zębów sprawia, że szkliwo może się remineralizować. Prócz tego fale dźwiękowych prowadzą do powstawania pęcherzyków powietrza, które dostają się tam, gdzie zazwyczaj trudno jest manualnie czyścić zęby.

Dodatkowe funkcje a skuteczność czyszczenia

Wybierając model szczoteczki sonicznej, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Mogą to być na przykład programy, które ułatwiają kontrolowanie czasu mycia każdego z obszarów jamy ustnej. Niektóre modele mają też funkcje podświetlania. Właściwie każda szczoteczka soniczna jest wyposażona w timer, który określa, jak dużo czasu powinieneś poświęcić na mycie konkretnych miejsc.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Instrukcja

Warto teraz przejść do tego, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Nie jest to bardzo skomplikowany proces, ale jednak warto wykonywać go w odpowiedni sposób. Nawet tak zaawansowanym sprzętem, jak szczoteczka soniczna, można niedokładnie umyć uzębienie, co wpływa na jego stan, tworzenie się przebarwień czy gromadzenie bakterii w przestrzeniach międzyzębowych. Jak szczotkować zęby, żeby widać było efekty? Oto instrukcja, jak myć zęby szczoteczką soniczną!

  1. Nałóż pastę na główkę szczoteczki i przyłóż do pierwszego łuku zębowego, czyli miejsca między dwoma zębami.
  2. Ustaw główkę pod kątem 45 stopni względem zębów.
  3. Włącz szczoteczkę soniczną i przesuwaj ją powoli wzdłuż linii dziąseł.

To właściwie cała filozofia tego, jak myć zębów szczoteczką soniczną! Pamiętaj, że dzięki timerowi do 30 sekund będziesz przenosić się na inną część jamy ustnej. W ten sposób umyj zęby nie tylko od przodu, czyli z widocznej strony, ale również od powierzchni żującej oraz od tyłu. Czy trzeba dodatkowo wykonywać jakiekolwiek ruchy? W zasadzie nie, bo emitowane fale ułatwiają mycie zębów bez dodatkowego zaangażowania z twojej strony. Kluczowy jest kąt, podczas którym trzymasz główkę, i regularne szczotkowanie zębów przez określony czas.

Szczoteczka soniczna – jak długo myć zęby?

Wiele osób zastanawia się, czy szczoteczki soniczne i elektryczne różnią się pod kątem długości procesu pielęgnacji zębów i dziąseł. Przy użytkowaniu zwykłej szczoteczki zaleca się czyszczenie zębów przez ok. 3 minuty. Z kolei, gdy wiesz, jak myć zęby szczoteczką soniczną, wystarczą ci dwie minuty. Wszystko dlatego, że technologia szczoteczki sonicznej jest na tyle skuteczna, że skraca czas mycia zębów. Z tego też powodu zazwyczaj timer w urządzeniu włącza się co 30 sekund. Wystarczy, że podzielisz zęby na cztery obszary i łatwo zadbasz o każdy zakątek jamy ustnej.

Istnieją jeszcze dodatkowe programy, które mogą cię zainteresować w kontekście tego, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Jeśli chcesz zadbać o czystość przednich zębów, a pijesz dużo kawy, herbaty albo palisz papierowy, możesz wybrać program wybielający. Pamiętaj jednak, że może być on dokuczliwy dla wrażliwych szkliwa oraz dziąseł, dlatego powinien stanowić raczej urozmaicenie niż podstawę codziennej pielęgnacji. Nowoczesne szczoteczki mogą być też wyposażone w inne udogodnienia jak technologia soniczna ułatwiająca polerowanie zębów. To też wyłącznie dodatek, ale czasem warto z niego skorzystać.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Przydatne akcesoria

Warto przed zakupem modelu sonicznego zastanowić się, co jeszcze przyda się do higieny jamy ustnej. Choć nowoczesne szczoteczki soniczne świetnie się sprawdzają do czyszczenia zębów, to jednak warto mieć na uwadze, że same prawdopodobnie nie wystarczą. Przede wszystkim przyda się dobrej jakości pasta z fluorem, która zadba o ubytki, zahamuje rozwój próchnicy i pozwoli dokładnie wyczyścić zęby.

Irygator i nitka

Nawet jeśli wiesz, jak myć zęby szczoteczką soniczną, nie wyczyścisz z jej pomocą do końca przestrzeni międzyzębowych. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których budowa jamy ustnej i duże stłoczenie zębów nie pozwalają na wykorzystanie w pełni potencjału drgań sonicznych. W takich przypadkach sprawdzają się irygator albo klasyczna nitka, które pozwolą dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe.

Płyn do płukania

Jeśli masz problem z niedostateczną produkcją śliny w trakcie dnia, cierpisz na nawracające stany zapalne lub chcesz zadbać o świeży oddech, używaj płynów do płukania. Gdy wiesz, jak myć zęby szczoteczką soniczną, będą one stanowiły doskonałe uzupełnienie twoich wysiłków. Pomogą też na dłużej utrzymać efekt jak po użyciu szczoteczki do zębów.

Wymiana końcówek

Zarówno szczoteczka soniczna, jak i elektryczna wymagają wymiany końcówek na nowe. Pozwala to zachować zdrowy uśmiech, bo zapobiega namnażaniu bakterii. Co więcej, zużyte włosie jest mniej skuteczne w czyszczeniu zębów. Pamiętaj o tym i kup ze szczoteczką zapas końcówek do niej dopasowanych.

Gdy wiesz, jak myć zęby szczoteczką soniczną, jesteś w stanie zadbać o zdrowie i piękny wygląd zębów. Tego rodzaju technologia skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Przywraca też piękny u.śmiech.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
afta suttona

Afta Suttona – jak powstaje oraz jak wyleczyć owrzodzenia i nadżerki błony śluzowej jamy ustnej?

Next Post
szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczki międzyzębowe – jak działają czyściki do przestrzeni międzyzębowych? Czy warto ich używać?

Related Posts