poluzowany implant zęba

Poluzowany implant zęba – jak poradzić sobie z problemem?

Anna Wiktor
Po założeniu implantu poczułeś, że się on rusza? Nie wpadaj w panikę! Poluzowany implant zęba może mieć wiele przyczyn, również tych niegroźnych. Zanim zaczniesz się martwić, dowiedz się, jakich.

Poluzowany implant zęba zwykle wywołuje sporo stresu u pacjentów. Nie zawsze jednak jest się czym martwić! Sprawdź, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy i co zrobić, by ustabilizować element.

Poluzowany implant zęba czy… korona?

Bardzo często, kiedy pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych z problemem poluzowanego implantu zęba, okazuje się, że to wcale nie implant! Pacjenci wyczuwają ruch i luz na poziomie korony – i to jej dotyczy problem. W takim przypadku wystarczy dokręcić, ustabilizować, a w ostateczności wymienić założoną koronę, by pacjent odzyskał pełen komfort i spokój. W przypadku wystąpienia niepokojących się objawów zachowaj więc spokój i po prostu umów się na wizytę do swojego lekarza.

Implant a śruba gojąca

Czasem dochodzi też do sytuacji, w której nie tyle jest poluzowany implant zęba, ile śruba gojąca. Bardzo rzadko zdarza się, że samoistnie się ona odkręci lub poluzuje. W takiej sytuacji nie powinieneś nadmiernie się martwić! Skonsultuj się z lekarzem, który zakładał śrubę i przedstaw mu problem. Specjalista szybko sobie z nim poradzi.

Kiedy naprawdę poluzuje się implant

Czasem faktycznie dochodzi do sytuacji, w której zostaje poluzowany implant zęba. Wówczas jak najszybciej udaj się na konsultację do lekarza, który go wszczepiał. Najczęściej za poluzowanie się implantu odpowiada jedna z dwóch przyczyn:

  • odkręcił się łącznik;
  • implant stracił stabilizację. 
Zobacz też:
Co zamiast implantu zęba może się sprawdzić? Jakie alternatywne rozwiązania możesz wybrać?

Ta druga sytuacja jest poważniejsza – najczęściej wiąże się z chorobami przyzębia. Nie da się jednak tego jednoznacznie stwierdzić bez konsultacji lekarskiej. 

Poluzowany implant zęba może – choć wcale nie musi – okazać się poważnym problemem. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie czekaj! Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadził u ciebie zabieg wszczepienia implantów zębowych. Rozwieje on twoje wątpliwości i wdroży konieczne leczenie, które powinno usunąć problem.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
all on 6

Metoda all on 6 – szybki i wygodny sposób na naturalny uśmiech

Następny artykuł
nowa proteza zebowa jak sie przyzwyczaić

Nowa proteza zębowa – jak się przyzwyczaić do noszenia, mówienia i jedzenia? Oto sprawdzone porady!

Podobne artykuły