korony na zęby

Korony na zęby – czym są i czy warto się na nie decydować?

Anna Wiktor
Gdy twoje uzębienie jest na tyle zniszczone przez próchnicę, że odbudowa kompozytowa jest niemożliwa, lekarz może zaproponować założenie korony na zęby. Dowiedz się, na czym polega ta metoda rekonstrukcji.

Korony na zęby pozwalają przywrócić pacjentom piękny uśmiech oraz prawidłową funkcję zgryzu. Dzięki nim dentysta naprawi twój złamany ząb lub pozbędzie się nieestetycznych przebarwień na szkliwie. Co musisz wiedzieć o koronach zębowych, zanim zdecydujesz się na zabieg?

Czym są korony na zęby?

W stomatologii korony protetyczne na zęby to nic innego jak nakładki na zęby, służące do rekonstrukcji zębów uszkodzonych i poprawiających ich estetykę. Mocowane są na stałe na sztucznych (w przypadku implantów) lub naturalnych korzeniach zębowych. Korona zatem całkowicie przykrywa uszkodzony ząb i chroni jego wewnętrzne tkanki. Bardzo dużą zaletą jest ich trwałość oraz wygląd zbliżony naturalnego zęba. Koronka na zęby będzie zatem dobrym rozwiązaniem, gdy zmagasz się z:

  • głębokimi ubytkami i rozległą próchnicą;
  • krzywym zgryzem;
  • zdeformowanym uzębieniem;
  • złamaniem zębów.

Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe różnicuje się ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane:

  • korona porcelanowa na podbudowie metalowej lub ze złota. Rdzeń metalowy zalecany jest do zębów bocznych, a ze złota dla pacjentów z bardzo zaawansowaną próchnicą;
  • korona pełnoceramiczna – są bardzo podobne do zębów naturalnych i cechuje je wysoki stopień estetyki. Korony ceramiczne zakłada się głównie na zęby przednie;
  • korona kompozytowa akrylowa – są to korony tymczasowe, kiedy nie jest możliwe założenie koron porcelanowych. Kompozyt nie jest materiałem ani wytrzymałym, ani też specjalnie estetycznym;
  • korona cyrkonowa – cyrkon wykazuje dużą wytrzymałość mechaniczną oraz charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi. Korony cyrkonowe mogą być założone zarówno na zęby boczne, jak i przednie.

Przeciwwskazania do założenia koron zębowych

Stomatolog może odradzić wykonanie zabiegu, jeśli:

  • pozostałość zęba znajdującego się nad zębem wynosi mniej niż 2–3 mm;
  • próchnica dotknęła ząb bardzo głęboko, czyli poniżej linii dziąsła.

W takich wypadkach uzupełnienie ubytku konieczne będzie wydłużenie korony klinicznej. Następnie na okres sześciu miesięcy lekarz zakłada koronę tymczasową, a dopiero po tym czasie koronę porcelanową.

Jak wygląda proces zakładania korony?

Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie zajmuje wiele czasu. Koronę zawsze umieszcza się na pozostałościach zęba. Niekiedy sam zabieg zakładania protezy poprzedza leczenie kanałowe. Następnie lekarz przystępuje do szlifowania powierzchni zęba. Zostaje ona pomniejszona o 1–2 mm z każdej strony – bo taka będzie grubość ścianki korony. Następnie lekarz wykonuje wycisk szczęki z oszlifowanym filarem oraz wycisk przeciwstawny. Oba wyciski przekazuje w ręce protetyków stomatologicznych, którzy na podstawie modeli wykonają korony. W tym czasie pacjent nosi koronę tymczasową. Właściwa proteza mocowana jest na stałe za pomocą cementu.

Korona zęba, licówka, implant czy most protetyczny – czym różnią się te uzupełnienia protetyczne?

Licówki to idealne rozwiązanie, jeśli twoim zmartwieniem są drobne wady zgryzu, przebarwienia lub niewielkie uszkodzenia zęba. Tego typu nakładki mocowane są na zewnętrznej stronie zębów. Jeśli problem z uzębieniem dotyczy głębokich ubytków lub rozległych uszkodzeń zęba, jedynym wyjściem jest założenie korony lub wszczepienie implantu. Ta ostatnia opcja stanowi lepsze rozwiązaniem dla osób, które musiały usunąć ząb z korzeniem, cierpią na bezzębie lub są bez zawiązków zębów stałych. Korona to tak naprawdę kompromis pomiędzy licówką a implantem. Most dentystyczny służy z kolei do wypełnienia większej liczby ubytków, pod warunkiem, że u pacjenta część własnych zębów zachowana jest w dobrym stanie.

Rodzaj odbudowy zęba lub kilku zębów najlepiej skonsultować w gabinecie stomatologicznym ze specjalistą. Lekarz dentysta pomoże ci dobrać kolor korony oraz omówi z tobą końcowy efekt estetyczny. Trwałość koron to także ich niewątpliwy atut. Jeżeli chcesz, aby leczenie protetyczne zakończyło się sukcesem, pamiętaj o właściwej pielęgnacji i higienie jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
licówki bez szlifowania

Licówki bez szlifowania – prosty sposób na poprawę wyglądu zębów. Kiedy możesz z nich skorzystać?

Następny artykuł
korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne w protetyce zębowej. Ile kosztują, jak wyglądają ceramiczne protezy zębów i zabiegi stomatologiczne?

Podobne artykuły