aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – jaką rolę odgrywa w leczeniu wad zgryzu?

Anna Wiktor
Aparat ortodontyczny jest dla wielu osób cennym sojusznikiem w walce o proste zęby i prawidłowy zgryz. Chcesz skorzystać z takiego urządzenia? Sprawdź, jak wygląda taki aparat i na jakie efekty leczenia możesz liczyć.

Wady zgryzu nie mogą być ignorowane. Gdy pojawiają się problemy z prawidłowym ułożeniem zębów, jedzenie, czy wyraźne mówienie mogą być utrudnione. Na szczęście ortodoncja w Polsce coraz bardziej się rozwija, dzięki czemu możesz korzystać z coraz skuteczniejszych metod leczenia. Podstawową rolę w takim procesie odgrywa aparat ortodontyczny. Co, jako pacjent, musisz wiedzieć na ten temat przed rozpoczęciem leczenia? Sprawdź!

Jakie wady zgryzu można leczyć aparatem ortodontycznym?

Drobne błędy popełnione we wczesnym dzieciństwie lub złe nawyki sprawiają, że zęby nie układają się w taki sposób, w jaki powinny. Większość dorosłych ma wadę zgryzu – mniejszą lub większą. W jakich przypadkach możliwe jest skorygowanie jej za pomocą aparatu nakładanego na zęby?

Aparat ortodontyczny jest stosowany m.in. przy takich wadach zgryzu, jak:

Każda z tych wad może sprawić sporo problemów. Cierpisz z powodu którejś z nich? Zobacz, jak może ci pomóc aparat ortodontyczny.

Budowa aparatu ortodontycznego

Budowa aparatu ruchomego uzależniona jest od jego rodzaju oraz od problemu, z jakim ma walczyć. Aparat stały składa się z kolei z dwóch bardzo ważnych części. Są to:

  • zamki ortodontyczne;
  • łuki ortodontyczne.

Te dwa elementy wzajemnie na siebie oddziałują, dzięki czemu wpływają na położenie zębów. Stomatologia chętnie z nich korzysta, gdyż pomagają one skutecznie prostować zęby zarówno u nastoletnich pacjentów, jak i u dorosłych osób.

Jak wygląda proces zakładania aparatu ortodontycznego?

Sam proces zakładania aparatu jest dość prosty i zwykle nie przekracza 2 godzin. W tym czasie lekarz ortodonta musi dokładnie oczyścić zęby, nałożyć na nie klej i przymocować wsporniki. Na nich umieszczany jest łuk aparatu, czyli drut, którego rolą jest połączenie ze sobą wszystkich zębów. Ostatnie zadanie polega na zabezpieczenie łuku gumkami, choć coraz częściej może się spotkać z aparatami na zęby, w których z ligatury można spokojnie zrezygnować.

Dowiedz się, ile zarabia ortodonta: https://infojob.pl/ile-zarabia-lekarz-ortodonta-czy-to-dobry-zawod

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

O tym, jak będzie przebiegać leczenie ortodontyczne, decyduje lekarz ortodonta. To on ustala, jak długo będziesz nosić aparat ortodontyczny, on też decyduje o wyborze konkretnego urządzenia. Ważną rolę przy wyborze urządzenia odgrywają też takie czynniki, jak wiek pacjenta, zakres problemu z zębami oraz ogólny stan uzębienia.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Najprostszy podział aparatów na zęby to podział na aparaty stałe i ruchome. Który możesz wybrać? Największe znaczenie przy wyborze aparatu ma wiek pacjenta. Co może ci zaoferować stomatolog?

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ruchomy pozwala korygować wady zgryzu przede wszystkim u dzieci do 12. roku życia. Aparat taki można zakładać na noc, a zdejmować w dzień, co ma ogromne znaczenie dla dzieci przejmujących się swym wyglądem. Aparaty ruchome można dodatkowo podzielić na:

  • aparaty bierne, które wykorzystują siłę żucia i zwarcia;
  • aparaty czynne mechaniczne, pozwalające na kształtowanie łuku zębowego poprzez wychylanie i przesuwanie zębów;
  • aparaty czynnościowe mechaniczne, w przypadku których wykorzystywane jest działanie sił mechanicznych oraz sił układu kostnego i mięśniowego.

Aparat ortodontyczny stały

Aparat stały to rozwiązanie, z którego może skorzystać osoba dorosła dotknięta wadą zgryzu. Nie można go wyjmować przez cały czas leczenia, a w początkowym okresie może on wywoływać pewien dyskomfort. Ponieważ są one zakładane nawet na dwa lata, warto zadbać o ich wygląd. Co możesz wybrać? Oferta aparatów stałych konsekwentnie się poszerza, masz zatem spory wybór. Do popularnych rozwiązań zaliczają się:

Jeśli zależy ci na dyskrecji, możesz postawić na aparaty przezroczyste, które mają formę nakładek zmienianych co dwa tygodnie. Są one lekkie i wygodne, zatem nawet wysoka cena nie zniechęca miłośników pięknego wyglądu do korzystania z takiego właśnie sposobu leczenia wady zgryzu.

Aparat ortodontyczny – efekty leczenia

Jakie efekty możesz osiągnąć dzięki takim aparatom? Przede wszystkim lepszy wygląd i mniej problemów z mówieniem, czy jedzeniem. Proste zęby to większa pewność siebie i lepszy wygląd – szczególnie w przypadku tych osób, u których wady zgryzu powodowały takie problemy, jak asymetria twarzy, czy zbyt duże wysunięcie szczęki do przodu. Aby utrzymać efekty leczenia, po zdjęciu stałego aparatu zastąp go retainerem. Dzięki niemu wady zgryzu nie powrócą, a inwestycja w aparat ortodontyczny nie pójdzie na marne.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Ceny aparatów ortodontycznych są dość zróżnicowane. Stosunkowo tani jest aparat ruchomy, jednak za aparat na zęby zakładany na stałe zapłacisz od 1800 do 3000 zł. Oprócz tego musisz pamiętać o wizytach kontrolnych, które mogą kosztować nawet 200 zł. Odbywają się one nawet co 4 tygodnie (w początkowym okresie leczenia) i są częścią planu leczenia, z której nie możesz zrezygnować. Do kosztów leczenia musisz też doliczyć zdjęcie aparatu stałego (około 200 zł) oraz leczenie retencyjne (około 1000–1500 zł).

Czy NFZ refunduje koszty założenia aparatu ortodontycznego?

Na jakie zniżki możesz liczyć? Dla dzieci do 12. roku życia dostępny jest bezpłatny aparat ortodontyczny NFZ nie refunduje jednak aparatów stałych. Jako pacjent dorosły, musisz samodzielnie uporać się z kosztami leczenia.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Aparat ortodontyczny zakładany na stałe sprawia, że musisz zwracać większą uwagę na to, co jesz, oraz na codzienne zabiegi pielęgnacyjne, takie, jak mycie zębów.

Jak utrzymać zęby w czystości?

Jeśli nosisz aparat stały, musisz dokładniej szczotkować zęby, zwracając szczególną uwagę na te miejsca, gdzie do szkliwa przymocowane są zamki oraz metalowy drut. Pomoże ci w tym szczoteczka o dwóch długościach włosia. Korzystaj też z dodatkowego wsparcia, czyli z nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Dzięki temu pozbędziesz się bakterii i uchronisz zęby przed próchnicą.

Aparat ortodontyczny a dieta

Stały aparat powinien zmusić cię też do wprowadzenia kilku prostych zmian w diecie. Nie chcesz narazić urządzenia na zniszczenie? Wyklucz z diety twarde produkty, takie, jak orzechy, czy pestki. Problematyczne są też te produkty, które mogą się przyklejać do aparatu, a tym samym sprzyjać namnażaniu się bakterii. Drobne zmiany w jadłospisie mogą znacznie ułatwić ci dbanie o aparat ortodontyczny.

Solidny i estetyczny aparat ortodontyczny to szansa na zdrowe i piękne zęby. Im wcześniej zaczniesz korzystać z takiego wsparcia, tym większa szansa na to, że prawidłowy zgryz stanie się tylko przykrym wspomnieniem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kortykotomia

Kortykotomia –w jaki sposób nacinanie dziąseł wspiera leczenie ortodontyczne?

Następny artykuł
jak przyśpieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Poznaj najlepsze porady na ranę po ekstrakcji zęba!

Podobne artykuły