Stłoczenie zębów – jak pozbyć się tej wady zgryzu? Czy da się ją wyleczyć po założeniu aparatu ortodontycznego?

Jakub Kaczmarek
Stłoczenie zębów to sytuacja, gdy nachodzą one na siebie. Jakie są przyczyny powstawania tej wady zgryzu? Czy stłoczenie zębów wymaga leczenia ortodontycznego? Jak rozpoznać ten problem? Sprawdź!

Stłoczenie zębów to bardzo często występująca wada zgryzu. Może być wrodzona lub nabyta – gdy zębom brakuje odpowiedniej ilości miejsca na rozwój, wówczas zaczynają na siebie nachodzić i rosną pod nieprawidłowym kątem. Wadę tę można łatwo zauważyć, ponieważ krzywe zęby nie tylko problem estetyczny. Są one bowiem przyczyną szeregu innych problemów, takich jak np. wady wymowy. To przypadłość, która podobnie jak inne wady (tyłozgryz, przodozgryz czy zgryz krzyżowy) zdecydowanie wymaga leczenia, ponieważ w innym wypadku może dojść np. do rozwoju próchnicy lub paradontozy. Jak z nią walczyć?

Czym jest stłoczenie zębów i jak je rozpoznać?

Stłoczenie zębów może być wynikiem wady wrodzonej lub powstać z powodu braku wystarczającej ilości miejsca w jamie ustnej. O stłoczeniu mówi się, gdy zęby rosną w dziwnych, niewłaściwych pozycjach. Pacjenci bardzo często zgłaszają się do gabinetów ortodontycznych i informują, że ich zęby nie są ułożone w prosty łuk, a zamiast tego gromadzą się jeden przy drugim. Choć najczęściej występują stłoczenia zębów stałych, pamiętaj jednak, że nieprawidłowości w tym zakresie można zauważyć już znacznie wcześniej.

Jakie są rodzaje stłoczeń zębów?

Wyróżnia się trzy typy opisywanego schorzenia. Są to:

  • stłoczenia pierwotne – często mają podłoże genetyczne; rozpoznaje je się, gdy zachodzi dysproporcja pomiędzy rozmiarem zębów a wielkością kości szczęki i żuchwy;
  • stłoczenia wtórne – są konsekwencją zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych trzonowych; powoduje to niewłaściwe ustawienie zębów, na które brakuje miejsca;
  • stłoczenia trzeciorzędowe – najczęściej zmagają się z nimi osoby dorosłe ok. 20. roku życia, gdy zaczynają wyrzynać się ósemki, na które brakuje miejsca w łuku, przez co zęby mądrości ,,spychają” pozostałe zęby do środka.

Skutki nieprawidłowo ułożonych zębów

Nieprawidłowe ustawienie zębów może być przyczyną m.in.:

  • rozwoju próchnicy;
  • wymuszonego oddychania przez usta;
  • trudności w wymowie;
  • stanów chorobowych zębów i dziąseł;
  • gromadzenia się płytki i kamienia nazębnego;
  • kaleczenia języków i policzków;
  • asymetrii twarzy.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne stłoczenia zębów?

Dobór metody leczenia zależy m.in. od przyczyny i stopnia zaawansowania wady. W przypadku krzywych zębów lekarz zawsze wykonuje pomiary łuków zębowych obu szczęk, a następnie oblicza ilość brakującego miejsca.

  1. Jeśli brak miejsca w łuku zębowym jest niewielki (do maksymalnie 5 mm), to najczęściej w ortodoncji stosuje się aparat stały, którego odpowiedni nacisk i prowadzi do przemieszczania się zębów. Za pomocą takiego aparatu możliwe jest leczeni stłoczenia nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci.
  2. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy okaże się, że stłoczenie zębów powoduje ubytek miejsca powyżej 10 mm. Wtedy może zapaść decyzja o ekstrakcji czterech zębów przedtrzonowych, co umożliwia wprowadzenie do łuku przemieszczonych zębów.

Jeśli zdecydujesz się rozpocząć leczenie u ortodonty, musisz pamiętać o tym, aby regularnie kontrolować stan uzębienia. Odwiedzaj specjalistę dokonującego regulacji aparatu przynajmniej raz w miesiącu. Na jakie wydatki musisz być gotowy? Koszt jednego łuku w przypadku aparatu metalowego to około 1700 zł, nieco droższy jest porcelanowy – około 2800 zł.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
biały nalot na języku

Biały nalot na języku – czego może być objawem? Dowiedz się, jak przywrócić naturalny kolor języka!

Następny artykuł
mycie zębów

Mycie zębów, czyli podstawowa higiena jamy ustnej. Czy wiesz, ile razy dziennie myć zęby?

Podobne artykuły