krzywe zęby u dzieci

Krzywe zęby u dzieci – jakie czynniki przyczyniają się do powstawania wad zgryzu u dzieci? 

Anna Wiktor
Krzywe zęby to nie tylko problem natury czysto estetycznej – wady zgryzu mogą przyczynić się do powstawania różnych dolegliwości bólowych i chorób uzębienia. Najlepiej zająć się leczeniem tego problemu w jak najwcześniejszym wieku.

Krzywe zęby u dzieci bywają dziedziczone od rodziców, lecz często są wynikiem czynników zewnętrznych. Na rozwój uzębienia wpływają pozornie tak błahe czynniki jak: odżywianie się matki podczas ciąży, pozycja spania niemowlęcia, metoda karmienia piersią lub butelką, oddychanie przez usta, obgryzanie długopisów lub zaawansowana próchnica mleczaków. W ramach leczenia wad zgryzu stosuje się różne metody ortodontyczne.

Krzywe zęby u dzieci – przyczyny

Krzywe zęby u dzieci mogą pojawiać się na podłożu genetycznym lub mieć charakter nabyty. W tym drugim przypadku częstą przyczyną są nieprawidłowe nawyki, np. zbyt długie ssanie smoczka lub kciuka. Aby zapobiec wyrastaniu krzywych mleczaków, należy oduczyć dziecko tych czynności około 2-3 roku życia. Jeżeli twoja pociecha przerzuca się wówczas na obgryzanie paznokci lub długopisów, to także musisz zwalczać. 

Zaniedbane, zaatakowane próchnicą mleczaki często przyczyniają się do nieprawidłowego wyrastania zębów stałych. Szczególnie niebezpieczna w skutkach może być konieczność ekstrakcji zepsutego zęba mlecznego. Jeżeli powstała luka nie będzie odpowiednio zabezpieczona, może dojść do skrócenia łuku zębowego. Oznacza to mniej miejsca na pojawiające się stałe uzębienie. W efekcie może dojść do stłoczenia, zatrzymania lub krzywego wyrastania zębów stałych. 

Równie niekorzystne w skutkach może być nieusuwanie zębów mlecznych, które powinny już wypaść. Taka sytuacja zdarza się najczęściej, gdy ząb się rusza, lecz nie wypada, a dziecko obawia się bólu związanego z wyrywaniem. Mleczak blokuje miejsce dla zęba stałego. Może on wówczas wyrosnąć obok lub zostać zatrzymany w szczęce.

Krzywe zęby u dzieci – leczenie

Krzywe zęby u dzieci i nieprawidłowe ustawienie szczęki względem żuchwy leczy się w gabinecie ortodontycznym. Wśród maluchów posiadających zęby mleczne lub mieszane używa się aparaty ruchome, czyli wyjmowane. Natomiast u starszych dzieci i młodzieży z uzębieniem stałym stosuje się aparaty stałe. Wszystkie robione są pod indywidualną sytuację i stan szczęki pacjenta, na podstawie wykonanego wcześniej odcisku zębów i zdjęcia RTG. Efekty takiego leczenia potrafią być bardzo pozytywnie zaskakujące. Nowoczesne aparaty ortodontyczne charakteryzują się dużą skutecznością działania.
Leczenie krzywych zębów u dzieci jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia. Młoda twarzoczaszka nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, a kości są bardziej podatne na zmiany niż w przypadku dorosłych. Rodzice powinni zabrać dziecko na pierwszą wizytę u ortodonty już około 7 roku życia lub wcześniej, jeśli występuje obawa o nieprawidłowościach zgryzu. Krzywe zęby u dzieci wyleczone odpowiednio wcześnie pozwalają uniknąć wielu problemów zdrowotnych jamy ustnej w dorosłości.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
złamanie żuchwy

Złamanie żuchwy – jak reagować, gdy dochodzi do takiego przypadku? Przyczyny, objawy i leczenie złamania

Następny artykuł
stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja – leczenie zębów u dzieci

Podobne artykuły