stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja – leczenie zębów u dzieci

Jakub Kaczmarek
Do najważniejszych zadań pedodonty należy kontrola stanu zdrowia dziecięcych zębów mlecznych i stałych. Zajmuje się on profilaktyką i leczeniem chorób uzębienia dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Na pierwszy rzut oka stomatologia dziecięca nie różni się niczym od zabiegów dentystycznych wykonywanych u osób dorosłych. Jednakże stomatolog dziecięcy musi wykazywać się większą empatią i specyficznym podejściem do swoich małych pacjentów. To jednak nie jedyna różnica. Najważniejszą kwestią jest odmienna budowa dziecięcej szczęki oraz struktura zębów mlecznych i ich potrzeby zdrowotne. Pedodonta musi dokładnie znać anatomię dziecięcej twarzoczaszki, która nie jest taka sama jak kości i zęby osoby dorosłej.

Stomatologia dziecięca – czym różni się leczenie zębów dzieci i dorosłych?

Stomatologia dziecięca została wyodrębniona jako osobna dziedzina stomatologiczna ponieważ jama ustna małych pacjentów znacznie różni się od takiej, która jest już w pełni wykształcona. Ze względu na ten fakt, konieczne jest więc zastosowanie nieco innych metod leczenia oraz dokładna znajomość anatomii szczęki dziecięcej.

Nie można też bagatelizować kwestii konieczności zastosowania innego podejścia w gabinecie stomatologa dziecięcego. Dentysta pedodonta powinien być empatyczny, cierpliwy i delikatny. Ważne jest szybkie, swobodne nawiązywanie kontaktu z najmłodszymi i zapobieganie atmosferze stresu lub lęku. W leczeniu uzębienia i wad zgryzu u dzieci konieczne jest sprawne, efektywne i możliwie bezbolesne działanie.

Jakie zabiegi wykonuje dentysta dziecięcy?

Lekarz pedodonta zajmuje się takimi zabiegami jak:

  • kontrola ząbkowania i korekcja jego zaburzeń;
  • leczenie zachowawcze pierwszych zębów;
  • leczenie zębów stałych niedojrzałych i w pełni ukształtowanych;
  • zabiegi profilaktyczne przeciwko próchnicy;
  • profilaktyka wad zgryzu i chorób błony śluzowej jamy ustnej;
  • fluoryzacja – lakierowanie zębów. Polega to na pokryciu ich powierzchni cienką warstwą specjalnego preparatu, który uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych drobnoustrojów oraz powstawanie nadwrażliwości;
  • lakowanie zębów – regularne uzupełnianie wszelkich powstających bruzd, szczelin i wgłębień w dziecięcych zębach;
  • usuwanie zębów mlecznych – ekstrakcję przeprowadza się na odpowiednim znieczuleniu, tylko w skrajnych przypadkach. Konieczne jest to, gdy ząb jest mocno zniszczony próchnicowo i nie ma możliwości lub sensu w zastosowaniu leczenia kanałowego;
  • leczenie próchnicy;
  • kompleksowe oczyszczanie zębów i instrukcja domowej higieny jamy ustnej.

Zapisując swoje dziecko do dentysty, upewnij się, że jest to gabinet stomatologii dziecięcej. W przeciwnym razie, możesz napotkać pewne komplikacje z przebiegiem procesu leczenia. Nie czekaj z pierwszą wizytą – udaj się do specjalisty w ramach wizyty kontrolnej już po pojawieniu się pierwszego zęba. Następnie odwiedzaj gabinet pedodontyczny co kilka miesięcy, aby zapobiegać problemom zdrowotnym jamy ustnej dziecka.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
krzywe zęby u dzieci

Krzywe zęby u dzieci – jakie czynniki przyczyniają się do powstawania wad zgryzu u dzieci?

Następny artykuł
ortodoncja

Ortodoncja – co to jest? Kim jest ortodonta i jak wygląda leczenie ortodontyczne wad zgryzu pacjenta?

Podobne artykuły