wady zgryzu

Jak wady zgryzu wpływają na jakość życia? Jak leczyć zaburzenia zgryzu? Oto najważniejsze informacje

Anna Wiktor
Wady zgryzu są częstym problemem, z którym możesz skutecznie walczyć. Jakie problemy są najczęstsze? Jak możesz je pokonać? Podpowiadamy!

Nieprawidłowy zgryz może wiązać się z licznymi komplikacjami. Wady wymowy czy problemy z jedzeniem są dość częstą komplikacją. Wady zgryzu mogą prowadzić również do problemów z oddychaniem, rozwoju chorób przyzębia i kompleksów z powodu wyglądu. Na szczęście ortodoncja zna wiele metod walki jeśli chodzi o krzywe zęby, a podjęte w porę leczenie stomatologiczne może ci zaoszczędzić wielu problemów.

Wady zgryzu i ich rodzaje

Kiedy niezbędna staje się wizyta u ortodonty? Jakie objawy związane ze zgryzem powinny wzbudzić twoje zaniepokojenie?

Wady zgryzu i ich najczęstsze przyczyny

Jak wygląda prawidłowy zgryz? Można o nim mówić w chwili, gdy po zaciśnięciu zębów siekacze górne pokrywają 1/3 siekaczy dolnych, a boczne zęby zachodzą na guzki zębów dolnych od strony policzkowej. Gdy górne zęby mijają się z dolnymi lub gdy poszczególnym zębom brakuje oparcia z zębem sąsiednim, możemy mówić o wadzie, którą trzeba odpowiednio korygować.

Skąd biorą się problemy z układem łuków zębowych? Wśród czynników, które sprzyjają nieprawidłowej budowie szczęk i wadom zgryzu pojawiają się m.in.:

  • źle dobrany smoczek;
  • zbyt długie karmienie butelką;
  • ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci;
  • nieleczona próchnica, atakująca zęby mleczne.

Jakie wady zgryzu są najczęstsze?

Problemy ze zgryzem można podzielić na:

  • wady poprzeczne – zaburzenia we wzroście na szerokość (np. zgryz krzyżowy);
  • wady pionowe – zaburzenia we wzroście na wysokość (np. zgryz głęboki).

Najczęstsze rodzaje wad zgryzu to:

  • tyłozgryz – najczęściej występująca wada zgryzu. Dolny łuk zębowy jest tu cofnięty względem szczęki, co skutkuje problemami z wypowiadaniem niektórych głosek;
  • przodozgryz – wada, w przypadku której zęby przednie są wysunięte przed zęby górne;
  • zgryz przewieszony – czyli nadmierne odchylenie do zewnątrz górnych zębów bocznych;
  • zgryz otwarty – wada, przy której zęby górne i dolne nie stykają się ze sobą;
  • zgryz krzyżowy – występuje wtedy, gdy zęby dolne zachodzą na zęby górne;
  • zęby odseparowane – wada związana ze zbyt dużą ilością miejsca w szczęce i żuchwie, przez co pomiędzy zębami pojawia się spora szpara.

Jakie problemy wiążą się z wadami zgryzu?

Wady zgryzu powodują, że pojawiają się następujące problemy:

Wady zgryzu u dzieci

U dzieci nieprawidłowości związane ze zgryzem są dość częste. Średnio co drugie dziecko w wieku szkolnym ma problem ze zgryzem, przy czym najczęstszym zjawiskiem jest tyłozgryz. Jeśli problem zostanie wykryty dość wcześnie, istnieje bardzo duża szansa na pozbycie się takiego zaburzenia za pomocą odpowiednich ćwiczeń lub leczenia szpatułką.

Wady zgryzu u dorosłych

U dorosłych również bardzo częstym problemem jest tyłozgryz, dość powszechnym zjawiskiem jest też zgryz krzyżowy. Na szczęście i w przypadku osób dorosłych stomatologia oferuje wiele skutecznych metod leczenia ortodontycznego, a w razie konieczności – chirurgicznego.

Wady zgryzu – leczenie ortodontyczne

Leczenie wad zgryzu uzależnione jest od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu. Jeśli chcesz poprawić stan swej jamy ustnej, musisz możliwie jak najszybciej oddać się w ręce specjalisty.

Jak leczyć takie wady?

Dobry ortodonta może pomóc ci w walce o prawidłowy zgryz na wiele sposobów. Jedną z nich jest mioterapia, polegająca na ćwiczeniu mięśni mimicznych i narządu żucia. W najpoważniejszych przypadkach leczenie wymaga skorzystania z pomocy chirurgii szczękowo-twarzowej.

Aparat ortodontyczny – kiedy i jak z niego korzystać?

W leczeniu wad zgryzu bardzo ważną rolę odgrywają aparaty ortodontyczne. Dzięki nim można przywrócić odpowiednie ułożenie zębów w łuku zębowym i doprowadzić do poprawnego ułożenia żuchwy wobec szczęki. Ważne jest dobre dopasowanie aparatu, dzięki czemu nie będzie on podrażniał dziąsła, a także zwrócenie większej uwagi na higienę jamy ustnej.

Obecnie ortodonci korzystają z takich rozwiązań, jak:

  • aparat ruchomy – zakładany dzieciom pomiędzy 4 a 12 rokiem życia;
  • aparat stały – stosowany podczas leczenia młodzieży i dorosłych.

Prawidłowy zgryz nie musi być marzeniem. Współczesna ortodoncja zna wiele sposobów leczenia wad, które utrudniają życie tysiącom pacjentów na całym świecie. Masz problemy z jedzeniem i mówieniem lub kompleksy związane z wyglądem? Jeśli chcesz o nich zapomnieć, zacznij leczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
przodozgryz

Przodozgryz – jak leczyć wadę zgryzu u dzieci i dorosłych?

Następny artykuł
zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy – czym się wyróżnia? W jaki sposób można leczyć taką wadę zgryzu?

Podobne artykuły