ukruszony ząb

Ukruszony ząb – co robić? Skuteczne sposoby odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba

Jakub Kaczmarek
Masz ukruszony ząb? Nie musisz przejmować się utratą pięknego uśmiechu. W takiej sytuacji jak najszybciej udaj się do dentysty lub protetyka i skorzystaj z jednej ze skutecznych metod naprawy. Dowiedz się, co najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku!

Przyczyny tego problemu bywają różne. Czasem to upadek lub uderzenie, próchnica, a nawet nadmierne zaciskanie szczęki. Jeśli masz złamany lub ukruszony ząb, nie musisz przyzwyczajać się do ubytków i ukrywać uśmiechu. Nowoczesna stomatologia zna sposoby na skuteczną odbudowę zęba. Sprawdź, co może ci pomóc!

Ukruszony ząb – przyczyny

Ukruszyć może się zarówno zdrowy ząb, jak i taki, który jest zainfekowany próchnicą. Nie da się jednak ukryć, że najczęstszą przyczyną ukruszonego zęba jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i niezdrowe odżywianie. Urazy mechaniczne również się zdarzają (np. podczas wypadków komunikacyjnych czy uprawiania sportu), ale stosunkowo rzadko. Zdrowe zęby są zbudowane z twardej, odpornej na uszkodzenia tkanki i łamią się tylko pod wpływem działania bardzo dużych sił.

Złamanie zęba może być spowodowane:

  • zmianami próchniczymi;
  • martwicą – obumarciem komórek miazgi znajdujących się wewnątrz zęba;
  • leczeniem kanałowym osłabiającym zewnętrzne warstwy zęba;
  • bruksizmem – nawykowym zaciskaniem żuchwy;
  • niewłaściwą dietą (jedzeniem dużych ilości słodyczy, piciem napojów gazowanych);
  • niedoborem witaminy D;
  • częstymi wymiotami, które są spowodowane np. chemioterapią lub zaburzeniami odżywiania.

Jak wybiera się metodę odbudowy pęknięć?

Każdy uszczerbiony ząb jest uszkodzony w inny sposób. To, czy i w jaki sposób może zostać odbudowany, zależy od stopnia uszkodzenia zęba, stanu tkanek i położenia w szczęce.

Jeśli twój ząb jest:

  • ukruszony i nie odczuwasz bólu ani dyskomfortu, twojemu zębowi nic nie grozi. Możesz jednak udać się do stomatologa, aby wygładził ząb lub uzupełnił ubytek;
  • złamany, to taki uraz wymaga interwencji stomatologicznej, ponieważ uszkodzenia mogą rozchodzić się na kolejne fragmenty szkliwa;
  • wybity, wtedy taki ząb trzeba dokładnie umyć i umieścić w dziąśle, przy wybiciu zęba należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Licówka, kompozyt, implant – jak odbudować pęknięty fragment zęba?

Podczas wizyty w gabinecie stomatolog zaproponuje ci jedną z metod rekonstrukcji zęba. Wszystkie są bezbolesne, różnią się natomiast tempem wykonywania zabiegu, a także ceną.

Jeśli masz lekko ukruszony ząb (np. jedynkę), możesz skorzystać z prostej metody poprawiającej jego wygląd. Dentysta nakłada na ząb licówkę, czyli specjalną porcelanową nakładkę. Wygląda jak prawdziwe szkliwo, dzięki czemu zapewni ci idealny uśmiech, a dodatkowo wzmacnia ząb i chroni go przed dalszym pękaniem i kruszeniem.

Wypełnienia kompozytowe

Popularnym rozwiązaniem w przypadku ukruszenia zębów trzonowych są wypełnienia kompozytowe. Metoda jest dość prosta, a zabieg wykonuje się w ciągu jednej wizyty. Stosuje się w nim światłoutwardzalną żywicę (taką samą, jakiej używa się do wykonywania plomb). Aby można było umieścić wypełnienie kompozytowe w uszkodzonym miejscu, ząb powinien być w dość dobrym stanie – przede wszystkim zachowany musi być korzeń zęba.

Korony i implanty

W niektórych przypadkach złamany ząb wymaga pomocy protetycznej. Gdy nie jest możliwe uratowanie go za pomocą prostszych metod, wykonuje się koronę porcelanową lub implant. Takie rozwiązanie można zastosować także w przypadku, gdy ząb ułamie się niemal w całości i jest pozbawiony korony.

Czy istnieją domowe sposoby na naprawę uszkodzonej części zęba?

Pod tym względem nie ma wątpliwości – w przypadku ukruszonego zęba domowe sposoby nigdy nie są skuteczne w dłuższej perspektywie. Jeśli chcesz zadbać o swój komfort i ułatwić sobie gryzienie twardych pokarmów, możesz skorzystać z dostępnych na rynku tymczasowych plomb. To miękki, elastyczny materiał, który wkłada się w odpowiednie miejsce. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko rozwiązanie na krótką metę.

Dlaczego wizyta u dentysty będzie nieodzowna?

Żadne domowe sposoby nie zastąpią wizyty u stomatologa. Po pomoc stomatologiczną lub protetyczną należy zwrócić się jak najszybciej. Korzystanie z domowych środków może bowiem tylko pogorszyć stan twojego uzębienia.

Dotyczy to także zębów u dziecka. Jeśli ułamie się ząb mleczny, nie powinno się go pozostawiać w takim stanie. To, w jakim stanie będą mleczne zęby dziecka, ma duży wpływ na jego zęby stałe.

Pęknięty lub ukruszony ząb to problem, jednak można sobie z nim poradzić. Koszty zabiegu nie muszą być przeszkodą – w przypadku zębów przednich będzie możliwa refundacja NFZ. Pamiętaj jednak, że ważny jest czas! Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa i odzyskaj idealny uśmiech po zabiegu!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat na podniebienie

Czym jest aparat na podniebienie i dlaczego się go stosuje?

Następny artykuł
nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej