aparat na podniebienie

Czym jest aparat na podniebienie i dlaczego się go stosuje?

Anna Wiktor
Leczenie wad uzębienia może wymagać nie tylko aparatu cienkołukowego, ale też aparatu na podniebienie. To sprzęt ortodontyczny umieszczany nad językiem, który ma na celu szybko zmienić ustawienie zębów. Przeczytaj o nim!

Nie każda wada zgryzu wymaga zastosowania aparatu na podniebienie. Skąd możesz wiedzieć, czy go potrzebujesz? Sprawdź, kto może sobie pozwolić na taki aparat i jaki jest jego koszt.

Co to jest aparat na podniebienie?

Opisywany aparat na podniebienie to produkt ortodontyczny mający na celu wsparcie leczenia aparatem cienkołukowym. Umieszcza się go po wewnętrznej stronie zębów między dwoma łukami, celem ich przestawienia i rozszerzenia szczęki. Aparat tego rodzaju składa się z:

  • nakładek lub pierścieni nazębnych;
  • łuków;
  • śruby pomiędzy łukami.

Regulacja takiego aparatu odbywa się przy ścisłej współpracy z ortodontą, jednak to pacjent wykonuje zmiany nastawy śruby.

Czy aparat na podniebienie boli?

Samo zakładanie tego przyrządu nie sprawia bólu pacjentowi. Jednak jego działanie i obecność wewnątrz jamy ustnej może wywoływać dyskomfort, a nawet delikatny ból. Trudno jest dokładnie określić jego poziom ze względu na diametralnie różne poziomy jego odczuwania i wrażliwość pacjentów. Poza tym aparat na podniebienie daje uczucie ciała obcego wewnątrz jamy ustnej, co może sprawiać trudności podczas mówienia i spożywania posiłków.

Jak długo nosi się aparat na podniebienie?

Jak wspomnieliśmy powyżej, sprzęt tego rodzaju jest jedynie wsparciem w leczeniu cienkołukowym. Dlatego zakłada się go na określony czas – zwykle nie dłuższy niż 6 miesięcy. Może się okazać, że wada nie jest na tyle duża i wystarczy tylko 2–3 miesiące stosowania takiego aparatu. Decyzja podejmowana jest przez ortodontę na podstawie postępów widocznych w czasie leczenia.

Ile kosztuje aparat na podniebienie i jak o niego dbać?

Koszt takiego aparatu to zwykle 1000–2000 zł. Czasem może się okazać dopiero w trakcie leczenia, że jego założenie będzie konieczne. Dlatego nie bądź zaskoczony, że ortodonta zachęci cię do jego zakupu. Co ważne, dodatkowe koszty w postaci wizyt kontrolnych nie są tutaj konieczne.

Aparat na podniebienie nie jest niezbędny, ale w pewnych sytuacjach może okazać się pomocny w szybszej poprawie linii zgryzu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat kosmetyczny

Czym jest aparat kosmetyczny i w jakich typach występuje? Sprawdź, dla kogo jest taki aparat!

Następny artykuł
ukruszony ząb

Ukruszony ząb – co robić? Skuteczne sposoby odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba

Podobne artykuły