aparat hassa

Aparat Hassa – jak jest zbudowany i kiedy się go stosuje?

Anna Wiktor
Aparat Hassa często uzupełnia leczenie ortodontyczne. Niektórzy pacjenci podczas terapii wymagają stosowania dodatkowych elementów oprócz aparatu ortodontycznego. Z czego składa się aparat Hassa i jak działa? Dowiedz się już teraz!

W skrócie:

  • Aparat Hassa, znany też jako płytka Hassa, służy do rozszerzania łuku zębowego i podniebienia 😁
  • Stosuje się go w przypadku stłoczonych górnych zębów 🦷
  • Składa się z akrylowych płytek i śruby, którą pacjent stopniowo rozkręca, aby rozszerzać szczękę 😁
  • Nosi się go zwykle nie dłużej niż 6 miesięcy 📆
  • Po założeniu może być odczuwalny podobny dyskomfort, co po wymianie drutu w aparacie stałym 😬
  • Nosząc aparat Hassa, trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, unikać twardych pokarmów i przestrzegać zaleceń ortodonty co do regulacji śruby ✔️

Założenie samego stałego aparatu ortodontycznego nierzadko jest niewystarczające, aby wyleczyć wadę zgryzu. Dlatego dość często stosuje się dodatkowe części w ortodoncji np. w postaci aparatu podniebiennego Hassa, które zwykle są niezbędne, aby osiągnąć oczekiwane efekty leczenia. Aparat tego typu służy do rozszerzania (rozbudowywania) zwężonego łuku zębowego, aby zrobić miejsce dla wszystkich stłoczonych zębów. Przeczytaj, jak jest zbudowany aparat Hassa!

Jak jest zbudowany aparat Hassa?

Aparat Hassa składa się z:

  • dwóch akrylowych płytek na podniebienie i zęby;
  • śruby, która jest przeznaczona do rozszerzania górnego łuku zębowego.

Po założeniu go u pacjenta ten musi samodzielnie ją rozkręcać przy pomocy kluczyka, co powoduje rozszerzenie szczęki. Musi to robić zgodnie ze wszelkimi zaleceniami ortodonty, który powinien na wizycie dokładnie wytłumaczyć, w jaki sposób przykręcać śrubę. Co istotne, zwykle na początku noszenia aparatu tego typu pojawia się kilkuminutowe uczucie rozpierania w jamie ustnej, ale nie jest to aż tak bardzo uciążliwe.

Warto wiedzieć 🔍

Często stosuje się też podniebienny aparat Hyrax, w którym wykorzystuje się najczęściej łuki i pierścienie zamiast akrylowych nakładek na zęby. Niektórzy stosują określenia “hass” i “hyrax” wymiennie, bo urządzenia spełniają tę samą rolę – rozszerzają górną szczękę i rozsuwają lub rozrywają szew podniebienny.

Płytka Hassa może nie zadziałać u osób dorosłych. Wtedy trzeba chirurgicznie rozerwać szew podniebienny.
Kolejne kroki:
- stały aparat ortodontyczny
- aparat retencyjny
- kontrole ortodontyczne po zakończonym leczeniu

Jak długo nosi się aparat Hassa?

Aparat Hassa umożliwia poszerzenie podniebienia w bardzo krótkim czasie. Okres leczenia jest indywidualną kwestią w przypadku każdego pacjenta, choć zwykle nie przekracza 6 miesięcy.

Czy noszenie aparatu typu Hassa jest bolesne?

Pacjenci bardzo często obawiają się bólu podczas zakładania aparatu ortodontycznego Hassa. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ jest bezbolesne. Jedynie po założeniu może pojawić się nieprzyjemny dyskomfort, ale niewiele się różni od tego, który można poczuć po wymianie drutu w aparacie stałym.

Założenie aparatu i jego noszenie jest zwykle bezbolesne, ale jednak znajduje się on na podniebieniu, więc organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obecności ciała obcego w ustach. Ponadto, tego typu aparat zajmuje sporo miejsca, co może przekładać się na dyskomfort podczas spożywania posiłków czy rozmowy.

O czym musisz pamiętać, gdy masz założony aparat Hassa?

Dowiedziałeś się, że będziesz musiał mieć założony aparat Hassa, aby zrobić miejsce dla stłoczonych górnych zębów? Musisz pamiętać o kilku kwestiach:

  • Każdego dnia dbaj o higienę jamy ustnej – musisz systematycznie usuwać resztki pokarmów, które mogą wchodzić pomiędzy podniebienie a śrubę. Korzystaj każdego dnia ze szczoteczki, irygatora oraz wykałaczki stomatologicznej.
  • Stosuj wosk ortodontyczny – może cię uratować przed bolesnymi podrażnieniami od pierścieni lub śruby.
  • Przestrzegaj zaleceń lekarza – specjalista powinien cię poinformować, ile razy dziennie i jak często powinieneś regulować śrubę.
  • Zrezygnuj z twardego jedzenia – niewskazane są też inne problematyczne produkty takie jak np. truskawki, które zawierają małe pestki (te mogą powodować podrażnienie podniebienia).
  • W razie potrzeby nie zwlekaj z kontaktem z lekarzem – twój aparat się uszkodził lub występują inne problemy? Nie działaj na własną rękę, ale jak najszybciej skontaktuj się z ortodontą.
W czasie rozszerzania szczęki może pojawić się diastema. To normalne – zamknie ją aparat stały.

Aparat Hassa – cena

W zależności od cennika wybranej kliniki ortodontycznej musisz nastawić się na wydatek w okolicach 1000 złotych za aparat Hassa.

Aparat Hassa – efekty

Mimo że na początku pacjenci odczuwają mały dyskomfort, to jednak po zakończeniu leczenia dostrzegają rewelacyjne rezultaty, a ich podniebienie jest odpowiednio rozszerzone. To jeden z powodów, dla którego warto rozważyć taki aparat, jeśli jest on jednym z proponowanych rozwiązań.

Aparat Hassa pozwala osiągnąć piękny uśmiech osobom, które borykają się z wadami zgryzu. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz musiał go nosić, to konieczne jest przestrzeganie wszelkich zalecań lekarza i odpowiednia pielęgnacja urządzenia. Wszystko po to, abyś za pewien czas cieszył się równym, ładnym i zdrowym zgryzem, a także lepszym wyglądem twarzy!

Częste pytania

Co można jeść z aparatem Hassa?

Po założeniu aparatu Hassa może być trudno jeść normalne posiłki. Zaleca się pokarmy płynne (zupy kremy, jogurty, lody) i miękkie, np. starte jabłka i marchewki, puree z ziemniaków czy rozdrobnione mięso mielone.

Jak przekręcać aparat Hassa?

Włóż kluczyk do otworu w śrubie i przekręć o 90 stopni (1/4 pełnego obrotu) w stronę gardła. Powinieneś poczuć opór. Aparat zwykle przekręca się raz dziennie przez 4 tygodnie, ale tu trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń ortodonty. Jeśli ich nie pamiętasz, zadzwoń do niego.

Jak czyścić aparat Hassa?

Po szczotkowaniu zębów należy oczyścić śrubę wykałaczką dentystyczną, a przestrzeń między aparatem a podniebieniem – szczoteczką jednopęczkową. Na koniec wypłucz jamę ustną płynem, który zalecił ortodonta lub dentysta.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy wychodzą zęby szóstki

Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy to mleczaki, czy już zęby stałe?

Następny artykuł
aparat hyrax

Aparat Hyrax – jak działa i czy jest bolesny?

Podobne artykuły