aparat hassa

Aparat Hassa – jak jest zbudowany? Czy zawsze jest stosowany podczas leczenia ortodontycznego?

Anna Wiktor
Niektórzy pacjenci podczas leczenia ortodontycznego wymagają stosowania dodatkowych elementów oprócz aparatu ortodontycznego. Często jest nim uzupełniający terapię aparat Hassa. Z czego się składa i jak działa? Dowiedz się już teraz!

Założenie samego stałego aparatu ortodontycznego nierzadko jest niewystarczające, aby wyleczyć wadę zgryzu. Dlatego dość często stosuje się dodatkowe części w ortodoncji np. w postaci aparatu podniebiennego Hassa, które zwykle są niezbędne, aby osiągnąć oczekiwane efekty leczenia. Aparat tego typu służy do rozszerzania (rozbudowywania) zwężonego łuku zębowego, aby zrobić miejsce dla wszystkich stłoczonych zębów. Przeczytaj, jak jest zbudowany aparat Hassa!

Jak jest zbudowany aparat Hassa?

Aparat Hassa składa się z:

  • pierścieni;
  • łuków;
  • śruby, która jest przeznaczona do rozszerzania górnego łuku zębowego.

Po założeniu go u pacjenta ten musi samodzielnie ją rozkręcać przy pomocy kluczyka, co powoduje rozszerzenie szczęki. Musi to robić zgodnie ze wszelkimi zaleceniami ortodonty, który powinien na wizycie dokładnie wytłumaczyć, w jaki sposób przykręcać śrubę. Co istotne, zwykle na początku noszenia aparatu tego typu pojawia się kilkuminutowe uczucie rozpierania w jamie ustnej, ale nie jest to aż tak bardzo uciążliwe. Często stosuje się też podniebienny aparat Hyrax, który składa się m.in. z akrylowych nakładek na zęby.

Jak długo nosi się aparat Hassa?

Aparat Hassa umożliwia poszerzenie podniebienia w bardzo krótkim czasie. Okres leczenia jest indywidualną kwestią w przypadku każdego pacjenta, choć zwykle nie przekracza 6 miesięcy.

Zobacz też:
Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Dlaczego czekanie jest konieczne i jak długo powinno wynieść?

Czy noszenie aparatu typu Hassa jest bolesne?

Pacjenci bardzo często obawiają się bólu podczas zakładania aparatu ortodontycznego Hassa. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ jest bezbolesne. Jedynie po założeniu może pojawić się nieprzyjemny dyskomfort, ale niewiele się różni od tego, który można poczuć po wymianie drutu w aparacie stałym.

Założenie aparatu i jego noszenie jest zwykle bezbolesne, to jednak znajduje się on na podniebieniu, więc organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obecności ciała obcego w ustach. Ponadto, tego typu aparat zajmuje sporo miejsca, co może przekładać się na dyskomfort podczas spożywania posiłków czy rozmowy.

O czym musisz pamiętać, gdy masz założony aparat Hassa?

Dowiedziałeś się, że będziesz musiał mieć założony aparat Hassa, aby zrobić miejsce dla stłoczonych górnych zębów? Musisz pamiętać o kilku kwestiach:

  • każdego dnia dbaj o higienę jamy ustnej – musisz systematycznie usuwać resztki pokarmów, które mogą wchodzić pomiędzy podniebienie a śrubę. Korzystaj każdego dnia ze szczoteczki, irygatora oraz wykałaczki stomatologicznej;
  • stosuj wosk ortodontyczny – może cię uratować przed bolesnymi podrażnieniami od pierścieni lub śruby;
  • przestrzegaj zaleceń lekarza – specjalista powinien cię poinformować, ile razy dziennie i jak często powinieneś regulować śrubę;
  • zrezygnuj z twardego jedzenia – niewskazane są też inne problematyczne produkty takie jak np. truskawki, które zawierają małe pestki (te mogą powodować podrażnienie podniebienia);
  • w razie potrzeby nie zwlekaj z kontaktem z lekarzem – twój aparat się uszkodził lub występują inne problemy? Nie działaj na własną rękę, ale jak najszybciej skontaktuj się z ortodontą.
Zobacz też:
Czym jest aparat bezligaturowy i czy warto się na niego zdecydować?

Aparat Hassa – cena

W zależności od cennika wybranej kliniki ortodontycznej musisz nastawić się na wydatek w okolicach 1000 złotych za aparat Hassa.

Aparat Hassa – efekty

Mimo że na początku pacjenci odczuwają mały dyskomfort, to jednak po zakończeniu leczenia dostrzegają rewelacyjne rezultaty, a ich podniebienie jest odpowiednio rozszerzone. To jeden z powodów, dla którego warto rozważyć taki aparat, jeśli jest on jednym z proponowanych rozwiązań.

Aparat Hassa pozwala osiągnąć piękny uśmiech osobom, które borykają się z wadami zgryzu. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz musiał go nosić, to konieczne jest przestrzeganie wszelkich zalecań lekarza i odpowiednia pielęgnacja urządzenia. Wszystko po to, abyś za pewien czas cieszył się równym, ładnym i zdrowym zgryzem!


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat porcelanowy

Aparat porcelanowy – jak jest zbudowany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma aparat stały porcelanowy?

Następny artykuł
pulsujący ból zęba

Pulsujący ból zęba – jakie są możliwe przyczyny? Co robić, gdy pojawi się silny ból?

Podobne artykuły