kiedy wychodzą zęby 6

Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy to mleczaki, czy już zęby stałe?

Jakub Kaczmarek
Ząbkowanie to proces, w którym najpierw wyrzynają się u dziecka zęby mleczne, następnie zastępowane przez zęby stałe. Dzieci początkowo mają 20 zębów mlecznych. Kiedy wychodzą zęby szóstki mleczne?

Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Dlatego nie można jednoznacznie określić, kiedy wychodzą zęby szóstki u dziecka. Jednak z pewnością są to zawsze zęby stałe. Dlaczego?

Kiedy wychodzą zęby szóstki mleczne?

Komplet zębów mlecznych w jamie ustnej dziecka to tylko 20 zębów – od jedynek do piątek. Pełne 36 zębów stałych to domena nastolatków i osób dorosłych. Dlatego w ramach wyrzynania się zębów mlecznych nie ma mowy o szóstkach. Są to stałe zęby, których zawiązki zębowe znajdują się głęboko w dziąsłach niemowlaka. Kiedy wychodzi szósta u dzieci?

Kolejność wyrzynania zębów stałych

Mniej więcej w okolicy 6. roku życia dziecka następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. Wypadanie zębów – mleczaków jest związane z zanikaniem ich korzeni. Najpierw wyrzynają się zęby stałe spoza kompletu mlecznego uzębienia. Szóstki to pierwsze trzonowce, wcześniej nieistniejące.

Kiedy wychodzą zęby szóstki dolne, a kiedy górne? I jedne, i drugie powinny zacząć rosnąć mniej więcej około 6.–7. roku życia dziecka. Najlepiej, aby obejrzał je wówczas dentysta w gabinecie stomatologicznym i zabezpieczył przed próchnicą, na przykład fluoryzacją lub lapisowaniem.

W kolejnych latach życia dziecka w szczęce i żuchwie następuje całkowita wymiana zębów, a także wyrzynają się siódemki, czasami nawet ósemki (choć te ostatnie pojawiają się już raczej w dorosłym życiu). Przy komplecie zębów stałych stomatolog może ocenić zgryz dziecka. Jeśli to konieczne, skieruje małego pacjenta do ortodonty. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie ortodontyczne, tym lepiej.

Zobacz też:
Ozonowanie zębów jako metoda leczenia niewielkich zmian próchniczych

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy wychodzą zęby 5

Kiedy wychodzą zęby 5-tki? Jakie objawy powodują? Sprawdź, jak łagodzić dolegliwości bólowe u dziecka

Następny artykuł
białe plamki na zębach

Białe plamki na zębach – skąd się biorą przebarwienia? Możliwe metody leczenia

Podobne artykuły