zęby stałe u dzieci

Które zęby stałe u dzieci pojawiają się jako pierwsze? Kiedy zaczynają rosnąć zęby stałe?

Jakub Kaczmarek
Kiedy pojawiają się pierwsze zęby stałe u dzieci? Dlaczego ich wyrzynanie się jest tak ważne? Kiedy warto odwiedzić stomatologa?

Uzębienie dziecka rozwija się powoli. Pierwsze zęby dziecka to właśnie mleczaki. Rodzice powinni przyzwyczajać pociechę do wizyt w gabinecie stomatologicznym Już od najmłodszych lat. Istotna jest również nauka dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Mleczaki zaczynają z czasem wypadać, żeby zrobić miejsce na zęby stałe. Sprawdź, jak wyrzynają się zęby stałe u dzieci!

Objawy wyrzynania się zębów stałych u dzieci

Dzieci z czasem tracą mleczaki. Najpierw jama ustna przygotowuje się do wyrzynania zębów stałych. Następuje to pomiędzy 3. a 6. rokiem życia dziecka. Wówczas bruzdy w mleczakach pomniejszają się, a korony – ścierają. Widoczne są duże wolne przestrzenie pomiędzy zębami. To naturalne zjawisko – nie masz żadnych powodów do obaw.

Żuchwa i szczęka dziecka rozbudowują się, dzięki czemu pojawia się miejsce na większe zęby stałe. Korzenie mleczaków zanikają z czasem, dlatego zęby mleczne zaczynają wypadać. Jako pierwsze znikają zęby dolne, a później górne jedynki. Dopiero w wieku 6–7 lat dziecko traci korzenie i same zęby – trójki i czwórki, a najpóźniej – mleczne piątki.

Pierwsze zęby stałe u dzieci

Które zęby są pierwszymi stałymi u dzieci? To szóstki. W ich przypadku łatwo rozpoznać objawy, które towarzyszą ich wyrzynaniu się. Dziąsła za piątkami są rozpulchnione, a dziecko może mieć lekką temperaturę i narzekać na swędzenie. Z czasem dziąsło przebija korona stałych szóstek. 

O zęby trzeba właściwie dbać. To szczególnie istotne w przypadku trzonowców, których wyczyszczenie jest trudniejsze niż w przypadku siekaczy czy kłów. 

Które zęby są stałe u dzieci? To szóstki, siódemki i czasami ósemki – nie mają swoich „tymczasowych” odpowiedników. 

Wyrastanie zębów stałych przebiega w różnym terminie u maluchów. U jednych wcześniej pojawiają się zęby stałe, a inne muszą na to poczekać. Kiedy dokonana zostanie całkowita wymiana mleczaków na stałe uzębienie, dziecko może mieć już nawet kilkanaście lat.

Jak dbać o zęby dziecka?

Mitem jest, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo przecież i tak wypadną! Problemy z zębami mlecznymi mogą oznaczać poważne problemy ze stanem uzębienia stałego. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się wtedy, gdy dziecko ma 2–3 lata, kiedy zawiązki zębów stałych są już rozwinięte. Zdrowe zęby wymagają regularnego szczotkowania z użyciem pasty do zębów dla dzieci, wzbogaconej fluorem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pasta do zębów dla dzieci

Pasta do zębów dla dzieci z fluorem czy bez? Jaki powinna mieć skład?

Następny artykuł
kiedy wychodzą zęby 5

Kiedy wychodzą zęby 5-tki? Jakie objawy powodują? Sprawdź, jak łagodzić dolegliwości bólowe u dziecka

Podobne artykuły