Ile jest zębów mlecznych

Ile jest zębów mlecznych? Poznaj wszystkie mleczaki malucha

Jakub Kaczmarek
Ile jest zębów mlecznych? To pytanie zadaje sobie niemal każdy niedoświadczony rodzic! Z naszego artykułu dowiesz się, ile mleczaków ma twoje dziecko i kiedy dokładnie spodziewać się ich wypadnięcia.

Ząbkowanie to bardzo ważny etap w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Pierwsze zęby i dolegliwości, które towarzyszą ich pojawieniu się, budzą zarówno radość, jak i troskę. Ile jest zębów mlecznych i jakie są etapy ich rozwoju? W dalszej części artykułu postaramy się rzucić nieco więcej światła na tę kwestię.

Ile jest zębów mlecznych?

Każdy człowiek ma dokładnie 20 zębów mlecznych. Na tę liczbę składa się:

  • 8 siekaczy;
  • 4 kły;
  • 8 trzonowców.

Jak widać to nieco mniej niż w przypadku osoby dorosłej. Komplet zębów stałych to liczba 28 zębów plus 4 tak zwane zęby mądrości. Każdy dorosły człowiek z pełnym uzębieniem ma więc dokładnie 32 zęby.

Kiedy powstają zęby mleczne?

Obydwa rodzaje zębów – mleczne i stałe – kształtują się jeszcze w życiu płodowym. Związki zębowe pojawiają się zazwyczaj w siódmym tygodniu ciąży. Jamę gębową wyściela wówczas nabłonek ektodermalny, z którego na dalszych etapach rozwoju powstaną łuki zębowe.

Umiejscawianie się zębów we właściwej pozycji z jamie ustnej nazywamy ząbkowaniem. U donoszonych niemowlaków pierwsze korony zębowe mogą być widoczne już w piątym miesiącu życia. Nieco później proces ten rozpoczyna się u wcześniaków, które do jedenastego miesiąca mogą w ogóle nie zacząć ząbkować. To całkowicie normalne i nie powinno niepokoić rodziców.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Wiesz już, ile jest zębów mlecznych i jak wygląda etap ich powstawania. Wielu młodych rodziców z pewnością zastanawia się, kiedy mleczaki zaczynają wypadać. Proces ten rozpoczyna się zazwyczaj u maluchów w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, dokładnie w okolicach szóstego roku życia. Oczywiście dopuszczalne są pewne osobnicze przesunięcia.

Pierwsze wypadają jedynki. Najczęściej dolne. W dalszej kolejności ich los podzielają szóstki. Proces wymiany zębów z mlecznych na stałe jest rozłożony na lata. Niekiedy kończy się dopiero u nastolatków, które mają czternaście-piętnaście lat. Na samym końcu pojawiają się tak zwane zęby mądrości, które czasami wyrastają dopiero u osób dorosłych.

Warto pamiętać, że pomiędzy wypadnięciem zęba mlecznego a momentem, w którym na jego miejsce wyrośnie ząb stały, może upłynąć nawet kilka miesięcy. W ogóle nie trzeba się tym przejmować. W przedszkolach i szkołach mnóstwo jest dzieci, które przez dłuższy czas z dumą prezentują swoje niekompletne uśmiechy.

Jeżeli masz wątpliwości co do rozwoju zębów twojego dziecka, bez wahania skonsultuj się z pediatrą lub dentystą.

Podsumowanie

Ile jest zębów mlecznych? Każde dziecko, które zakończyło proces ząbkowania, ma ich dokładnie dwadzieścia. Po osiem trzonowców i siekaczy oraz cztery kły. Kiedy mleczaki wypadną, na ich miejsce pojawią się dodatkowe zęby. Dorosły człowiek z kompletnym uzębieniem powinien bowiem mieć ich trzydzieści dwa. Po szesnaście w żuchwie i szczęce.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pasty na nadwrazliwosc zebow

Pasty na nadwrażliwość zębów – co je cechuje?

Następny artykuł
zapalenie okostnej po wyrwaniu zeba objawy

Zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie powikłania

Podobne artykuły