Wyrzynanie zębów

Wyrzynanie zębów – etapy rozwoju zębów mlecznych i stałych

Anna Wiktor
Wyrzynanie zębów mlecznych, a następnie stałych to bardzo ważny krok w rozwoju każdego małego człowieka. Kiedy dokładnie spodziewać się pierwszych zębów? Czy pojawienie się mleczaków musi być bolesne? Podpowiadamy!

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mleczne zęby rozwijają się jeszcze w życiu płodowym. Ich zawiązki tworzą się z listewki zębowej mniej więcej w siódmym tygodniu ciąży. Mineralizacja wszystkich dwudziestu mlecznych zębów rozpoczyna się natomiast w czwartym miesiącu życia płodu. Wyrzynanie zębów mlecznych to jednak domena niemowlaków. Sprawdź, kiedy pojawiają się po raz pierwszy!

Wyrzynanie pierwszych zębów – fazy

Ząbkowanie to stopniowy proces, który polega na przesuwaniu się zębów mlecznych z kości żuchwy do pozycji, którą będą finalnie pełniły w jamie ustnej. Wyrzynanie się zębów mlecznych składa się z trzech faz:

  • przederupcyjnej – obejmuje czas przed przebiciem się zęba przez dziąsło;
  • przedfunkcyjnej – od przebicia się korony zęba do zetknięcia się jej z zębem przeciwstawnym;
  • funkcyjnej – obejmuje końcową fazę rozwoju korzenia.

Wyrzynanie zębów mlecznych

Zęby mleczne u dzieci wyrzynają się zgodnie z ich rozwojem somatycznym. Inaczej mówiąc, każdy maluch ząbkuje mniej więcej w podobnym wieku. Zazwyczaj wyrzynanie zębów mlecznych rozpoczyna się w okolicach szóstego miesiąca życia. W zależności od różnych czynników może jednak nastąpić nieco wcześniej lub odrobinę później.

Badania wskazują na to, że nieco później od dzieci donoszonych ząbkują wcześniaki. Pierwsze korony zębów mogą być u nich widoczne nawet w wieku 11 miesięcy.

Jako proces fizjologiczny ząbkowanie u dzieci z reguły przebiega bez powikłań. W niektórych przypadkach może jednak dojść do rozwinięcia się stanu zapalnego dziąsła. Objawia się on obrzękiem, bólem i zaczerwienieniem.

Często dzieci w okresie wyrzynania się zębów mlecznych chorują. Nie jest to związane bezpośrednio z procesem ząbkowania, a raczej ze spadkiem odporności, który pojawia się przy stresie.

Wyrzynanie zębów stałych

Pierwsze zęby stałe u dziecka pojawiają się zazwyczaj w wieku około sześciu lat. Warto jednak zaznaczyć, ze wyrzynanie zębów stałych to proces rozciągnięty na lata. Może zakończyć się nawet w okolicach czternastego roku życia.

Co ciekawe najpierw pojawiają się jedynki i… szóstki! Pozostałe zęby trzonowe u dziecka wyrastają dopiero w wieku około dziesięciu lat. Najpóźniej wyrastają ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości. U niektórych osób mogą pojawić się dopiero w dorosłości.

Wyrzynanie zębów – powikłania

Zarówno w przypadku zębów stałych, jak i mlecznych proces wyrzynania powinien przebiegać bez większych odstępstw od normy. U niektórych dzieci może jednak pojawić się szereg mniej lub bardziej dokuczliwych powikłań. Mowa tu o objawach takich jak na przykład:

  • obrzęk;
  • zaczerwienienie dziąseł;
  • ból i tkliwość;
  • swędzenie;
  • gorączka;
  • ślinienie się;
  • ból głowy.

Maluchom można ulżyć, podając im specjalnie przeznaczone do tego gryzaki, czy żele chłodzące.

Warto pamiętać, że między wypadnięciem zęba mlecznego a pojawieniem się stałego może minąć nawet kilka miesięcy. Nie powinno to budzić niepokoju i z pewnością nie jest traktowane jako powikłanie.

Higiena jamy ustnej dziecka

Warto pamiętać, że w procesie wyrzynania zębów niezwykle istotne znaczenie ma higiena. Już niemowlakom powinno się masować i delikatnie oczyszczać dziąsła. Niestety, zaniedbanie tego procesu znacznie zwiększa ryzyko towarzyszących ząbkowaniu powikłań.

Dzieciństwo to najlepszy okres na zaszczepienie w każdym człowieku dobrych nawyków związanych z czyszczeniem i szczotkowaniem zębów. Pamiętaj, aby zarówno akcesoria, jak i pasty dobierać zawsze zgodnie z wiekiem dziecka. Pasty przeznaczone do pierwszych ząbków mają zupełnie inny skład i smak niż te, które przeznaczone są dla dorosłych.

Nie wolno również zaniedbywać profilaktyki stomatologicznej. Wyrzynanie się zębów mlecznych może nadzorować pediatra. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny jednak mieć już za sobą swoją pierwszą wizytę u dentysty.

Podsumowanie

Zarówno zęby stałe, jak i mleczne zaczynają kształtować się jeszcze w życiu płodowym. Wyrzynanie się zębów mlecznych to ważny okres życia dziecka a związany z nim stres nie omija również rodziców. Bardzo ważne jest to, aby uważnie obserwować cały proces i zwracać uwagę na potencjalne nieprawidłowości. Pamiętaj również, że już na czesnym etapie ząbkowanie bardzo dużą rolę odgrywa dbanie o higienę jamy ustnej maluszka.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
na ile zebow zaklada sie licowki

Na ile zębów zakłada się licówki?

Następny artykuł
higienizacja zebow cena

Higienizacja zębów – cena zabiegu

Podobne artykuły
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej