biżuteria nazębna

Biżuteria nazębna – ozdób swój uśmiech niewielkim kosztem! Czy zakładanie biżuterii na zęby niszczy szkliwo?

Anna Wiktor
Marzy ci się dekoracja swoich siekaczy bocznych, przyśrodkowych lub kłów? Biżuteria nazębna może być odpowiedzią na twoje pragnienia. Założenie jej nie wymaga żadnego wiercenia ani niszczenia zębów. Wystarczy przykleić do jego powierzchni wymarzony kształt!

Każdy marzy o jak najpiękniejszym uśmiechu. Czasem, aby to osiągnąć potrzeba wybielania zębów, ortodontycznego leczenia lub uzupełnienia ubytków. Niektórzy sięgają jednak po dość nietypowe i rzadko spotykane metody – mianowicie montowanie ozdób na zębach. Biżuteria nazębna to stosunkowo nowe osiągnięcie stomatologii estetycznej. Moda na takie ozdoby wzięła się głównie z gwiazd sceny i kina – możesz zobaczyć je m.in. u Madonny lub Micka Jaggera. Dostępne są przeróżne kształty, takie jak serduszka, gwiazdki, motywy zwierzęce lub zwykłe diamenciki.

Biżuteria nazębna – co to jest?

Biżuteria nazębna zwana jest także twinkles. Są to elementy jubilerskie wykonane ze złota, kamieni szlachetnych lub szkła kryształowego. Mocuje się je bezpośrednio do powierzchni zęba. Najczęściej zakładane są na jedynki, dwójki lub trójki – w miejscu jak najbardziej widocznym. Cena biżuterii nazębnej różni się w zależności od użytego surowca i metody montowania diamencików lub kryształków. Koszt samego zabiegu może wahać się pomiędzy 50 a 400 zł, do czego należy doliczyć jeszcze cenę diamentu, złota lub metalu nieszlachetnego.

Według specjalistów z dziedziny stomatologii, ozdoby nazębne są praktycznie dla każdego. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić jest posiadanie zdrowych zębów i mocnej, nieuszkodzonej powierzchni szkliwa. Przyklejanie takiej biżuterii jest bezbolesne, odwracalne i można stosować je zarówno na naturalne zęby, jak też na te odbudowane protetycznie. Takie ozdoby utrzymują się one przeważnie około kilka miesięcy lub lat.

Zabieg mocowania kryształków jubilerskich na szkliwie

Zabieg założenie biżuterii nazębnej jest całkowicie bezbolesny i nie narusza struktury zęba. Wymaga miejscowego wytrawienia jego powierzchni w miejscu założenia ozdoby. Następnie wybrany kształt ozdoby przyklejany jest do powierzchni szkliwa, używając do tego specjalnego kleju kompozytowego. Materiał tej zostaje następnie utwardzany specjalną lampą ze światłem niebieskim – podobnie jak przy zwykłym wypełnieniu ubytków.

Proces założenia ozdoby w gabinecie stomatologicznym przeważnie nie trwa dłużej niż około 15 minut. Możliwe jest odczuwanie chwilowego dyskomfortu w jamie ustnej. Uczucie to powinno jednak stosunkowo szybko przeminąć, po przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji. Warto jednak przed zabiegiem wykonać test alergiczny, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych i niebezpiecznych reakcji uczuleniowych.

Zalecenia po zabiegu – jak dbać o higienę z kolczykiem w zębie?

Bezpośrednio po zakładaniu ozdób nazębnych stomatologowie zalecają stosowanie się do poniższych zasad:

  • nie spożywaj pokarmów przez przynajmniej godzinę;
  • nie myj zębów przez najbliższe 12 godzin;
  • nie sięgaj po żadne twarde pokarmy przez 12 godzin;
  • nie naciskaj ani nie dotykaj biżuterii nazębnej przez 12 godzin.

Po tym czasie należy przykładać jak największą uwagę higienie jamy ustnej, aby przeciwdziałać próchnicy i chorobom dziąseł. Aby zapobiegać rozwojowi bakterii, należy dokładnie szczotkować i nitkować zęby. Warto też zwiększyć częstotliwość ściągania kamienia nazębnego do dwóch razy w ciągu roku. Osoby noszące przyklejane ozdoby na zębach powinny ograniczyć spożywanie lodów i zimnych napojów gazowanych – mogą one spowodować odklejenie.

Biżuteria nazębna jest dla każdego – niezależnie od wieku, czy płci. Warunkiem jest tylko posiadanie zdrowej jamy ustnej i silnego szkliwa. Zabieg ten wykonasz u lekarza stomatologa lub w gabinecie stomatologii estetycznej. Jest to procedura natury wyłącznie kosmetycznej i nic nie wnosi w stan zdrowia uzębienia. Jeżeli nie jesteś uczulony na jakikolwiek używany do tego materiał i zachowasz odpowiednią dbałość o higienę po zabiegu – biżuteria nazębna powinna być dla ciebie całkowicie bezpieczna.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy i leczenie niedorozwoju szkliwa

Następny artykuł
próchnica ukryta

Próchnica ukryta i inne rodzaje próchnicy – jak leczyć i zapobiegać próchnicy, której nie widać gołym okiem na zębach?

Podobne artykuły