leczenie zebow nfz cennik 2023

Leczenie zębów NFZ – cennik 2023 aktualnie!

Anna Wiktor
Wielu Polaków interesuje koszt leczenia zębów. NFZ Cennik 2023 jest aktualizowany na bieżąco. Które zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a które warto wykonywać prywatnie? Sprawdzamy!

Chociaż w Polsce leczenie stomatologiczne odbywa się przede wszystkim w gabinetach prywatnych, wiele osób ciągle stara się ograniczyć do leczenia zębów na NFZ. Cennik 2023 w prywatnych gabinetach może przyprawiać o zawrót głowy, dlatego pacjenci, szczególnie w dobie wysokiej inflacji, nierzadko szukają gabinetów, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Które świadczenia stomatologiczne są finansowane, a za które musimy zapłacić z własnej kieszeni.

W skrócie

  • Zabiegi estetyczne, implanty, oraz leczenie kanałowe większości zębów nie jest refundowane. 
  • Tylko wybrane wypełnienia są refundowane, a i w ich przypadku musimy zapłacić około kilkadziesiąt złotych. 

Jaki zakres usług dentystycznych nie jest refundowany przez NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje szeroki zakres usług stomatologicznych. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne wyjątki. Usługi dentystyczne, które nie są refundowane przez NFZ, to między innymi:

  • zabiegi estetyczne, takie jak wybielanie zębów czy przedłużanie koron kompozytowych;
  • leczenie ortodontyczne dla osób dorosłych (dla dzieci jest ono refundowane w pełnym zakresie);
  • leczenie chirurgiczne zębów mlecznych;
  • leczenie chirurgiczne przepukliny podniebiennej;
  • leczenie chirurgiczne niektórych rodzajów przemieszczenia zębów;
  • wszystkie rodzaje implantów (z wyjątkiem implantów wszczepianych w miejscu usuniętych zębów mlecznych);
  • leczenie kanałowe zębów (oprócz siekaczy i kłów).

Zapamiętaj! 🦷

Oprócz tego NFZ nie refunduje zakupu niektórych materiałów dentystycznych, takich jak na przykład plomby kompozytowe czy też materiały do wytwarzania koron i mostów. Warto pamiętać, że lista usług i materiałów nierefundowanych przez NFZ może ulec zmianie w zależności od aktualnych przepisów.

Zabiegi protetyczne a NFZ

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wyrwanie wszystkich zębów i wstawienie nowych w ramach NFZ. Niestety, o ile wyrwanie zęba w uzasadnionych przypadkach jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, o tyle w kwestiach zapewniania wypełnień możliwości są już dosyć ograniczone.

Kontrakt z NFZ pozwala na uzyskanie w niektórych przypadkach darmowej protezy zębowej. Warto jednak pamiętać, że stomatologia estetyczna, przede wszystkim implanty zębów, to zakres usług, który trzeba już finansować z własnej kieszeni. Średni koszt wymiany jednego zęba na implant to około 4000-6000 złotych, więc całkowity koszt wymiany wszystkich zębów na implanty może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Leczenie zębów NFZ – cennik 2023. Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uratować nierzadko nawet bardzo zepsute zęby. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie takie zabiegi wyłącznie w przypadku zębów siecznych i kłów. Pozostałych zębów nie wyleczymy już kanałowo w ramach NFZ.

Właśnie dlatego większość osób decyduje się na wykonywanie takich zabiegów u dentysty w prywatnych gabinetach lekarskich. To zęby przedtrzonowe i trzonowe mają największe znacznie z punktu widzenia prawidłowego przeżuwania pokarmów i to one najczęściej wymagają leczenia endodontycznego.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób udaje się prywatnych lekarzy dentystów po leczenie kanałowe. Cena takich usług w roku 2022 i 2023 różni się w zależności od wielkości miejscowości oraz wyceny konkretnego stomatologa. Istotna jest także budowa i ilość korzeni w konkretnym leczonym zębie. Zazwyczaj za leczenie kanałowe trzeba jednak zapłacić od 800 do nawet 1500 złotych.

Leczenie zębów NFZ – cennik 2023. Wypełnienia

Ile kosztuje leczenie próchnicy w ramach leczenia zębów na NFZ? Cennik 2023 może być bardzo zróżnicowany. Wybór rodzaju wypełnienia zależy od stopnia zaawansowania próchnicy i indywidualnych potrzeb pacjenta, a także od decyzji lekarza dentysty. Niektóre z nich są w pełni refundowane przez NFZ. 

Najczęściej wybiera się plomby kompozytowe, złożone z mieszanki żywic syntetycznych i tlenków metali, które są dość trwałe i dobrze kompatybilne z zębami. Są one stosunkowo tanie i mogą być dopasowane do koloru zębów.

Trzeba pamiętać, że, w przypadku wyboru wypełnienia nierefundowanego przez NFZ pacjent będzie musiał pokryć całość kosztów zabiegu samodzielnie. Nierefundowane są między innymi wypełnienia porcelanowe, czy takie wykonane z kompozytu z włóknem szklanym.

Wszyscy wiemy, jak czasochłonne jest leczenie zębów na NFZ. Cennik 2023 oraz konkretne zabiegi i materiały, które są całkowicie refundowane, warto sprawdzać na stronie internetowej Funduszu, ponieważ ceny mogą regularnie się zmieniać.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje biała plomba na NFZ?

Cena waha się w zależności od gabinetu, jednak najczęściej kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Ile kosztuje leczenie kanałowe na NFZ?

Leczenie kanałowe zębów przednich na NFZ jest refundowane. Za pozostałe zęby zapłacimy kilkaset (500-800) złotych za ząb. 

Ile zębów można leczyć na NFZ?

12. Od jedynki do trójki zęby możesz leczyć za darmo. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
proteza akronowa

Proteza akronowa – czym jest oraz jakie ma zalety i wady?

Następny artykuł
mycie zębów przed gastroskopią

Mycie zębów przed gastroskopią. Czy jest polecane?

Podobne artykuły